ИН4С

ИН4С портал

У Србију стиже суперрачунар за вештачку интелигенцију

1 min read
Председница владе Ана Брнабић најавила је скори почетак развоја вештачке интелигенције у Србији

фото: Б. Карталовић

Председница владе Ана Брнабић најавила је скори почетак развоја вештачке интелигенције у Србији, напомињући да ће инфраструктура бити обезбеђена у Државном дата центру у Крагујевцу који је отворен децембра 2020. године. Најважнији део овог националног пројекта јесте супербрзи рачунар који већ стиже у нашу земљу.

„Суперкомпјутер је стигао на границу, али ће нам бити потребно око месец дана да га испоручимо и уградимо у Државни дата центар. То је изузетно важно за Крагујевац и Србију, за младе људе и развој института и научно-технолошких паркова у нашој земљи”, изјавила је премијерка 27. октобра, приликом отварања радова на замени котлова у крагујевачкој „Енергетици” која ће убудуће користити гас за грејање уместо угља.

Моћна машина за развој вештачке интелигенције у Србији требало би да буде пуштена у пробни рад за месец или два, казала је премијерка, наговештавајући да би том чину у Државном дата центру у Крагујевцу могао да присуствује и председник Александар Вучић.

„Верујем да ћемо до краја новембра, почетком децембра, бити ту да пустимо у рад суперкомпјутер”, изјавила је Брнабићева, наводећи да би до крајаг првог квартала наредне године у Крагујевцу требало да буде завршен и посебан објекат Државног дата центра у коме ће бити похрањени подаци наше војске, полиције и безбедносних служби.

Набавку суперкомпјутера који ће омогућити развој вештачке интелигенције у Србији „Политика” је најавила у мају ове године, у разговору са инжењером Данилом Савићем (1974), који руководи радом комерцијалног дела Државног дата центра у Крагујевцу.

„Државни дата центар ће већ ове јесени бити опремљен супербрзим рачунаром. Биће то велики искорак у развоју вештачке интелигенције у нашој земљи. Можда ово неког може и да уплаши. И сам припадам генерацији која је одрасла уз фудбалску лопту на пољанчету, знам шта мисле старији кад им се помену машине које личе на људе. Зато инсистирам да се у науци сачува етика, да сваки експеримент буде на корист, а не на штету човечанства”, рекао је тада Савић, директор „Дата клауд технолоџи”.

Најважнији део Државног дата центра намењен је чувању података националних институција, а целокупним пројектом руководи Михаило Јовановић, директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу. Јовановић је недавно на светском сајму „Експо 2021” у Дубаију потписао и Меморандум о разумевању са америчком корпорацијом „Оракл” која је заинтересована да у оквиру комерцијалног дела Државног дата центра формира своју базу података за овај део Европе.

У серверима „Дата клауд технолоџи” система већ се налазе подаци појединих банака, интернет компанија и телевизија које с Државним дата центром имају уговоре о закупу информационог простора. Државни дата центар располаже са укупно 960 рек ормара, што су капацитети довољни за пружање услуга и локалним самоуправама и другим државама из региона, а безбедносни системи су на светском нивоу. У изградњу модерног објекта у Крагујевцу држава је уложила 30 милиона евра.

О највишим стандардима Државног дата центра у Крагујевцу говоре и савремени системи за хлађење који топлоту из рачунарског дела спроводе до просторија за рад и одмор запослених који дежурају 24 сата дневно. Овај технолошки искорак подстакао је наше стручњаке да испитају и шире могућности коришћења топлоте која настаје у објекту.

„Будући да је реч о првом Државном дата центру у Србији и једином у овом делу Европе, сада се ради студија о томе како топлоту која се генерише у серверима искористити за грејање у Крагујевцу. Уверена сам да ће то бити један од најинвентивнијих пројеката”, изјавила је премијерка Брнабић током посете „Енергетици”.

Прочитајте ЈОШ:

Расту цене станова, али и потражња

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “У Србију стиже суперрачунар за вештачку интелигенцију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy