У српској Тоскани кренула берба купине

Купине Фото: агросавјет.цом
У селима српске Тоскане од маја до септембра берачи имају пуне руке посла.
Након обраних јагода, вишње, трешње сада су на ред дошле купине, међутим произвођачи овог воћа у Тополи, нису задовољни квалитетом плодова, а самим тим ни ценом.
„Принос може достићи и три тоне са наших 15 ари, али ове године је квалитет доста лошији него иначе, купина је препуна воде од честих падавина а било је и града па на плодовима има оштећења. Нема рачунице брати је, али беремо само да нам не би пропадала пред очима, иначе од купине ни ове године нема берићета“, каже Гордана Мијаиловић из села Војковци.
Ове године брине ниска откупна цена која се креће од 45 до 55 динара зависно од сорте.
„Годинама је цена купине ниска, прошле године 40 динара ове године 45 за сорту коју ми гајимо Чачанска бестрна. Према њеним речима бербу купине обављају породично, јер плаћање радника изискује додатни трошак“, рекла је Гордана.
На откупном месту у селу Војковци до сада је откупљено око 60 тона.
„За сада смо задовољни квалитетом, иако је град причинио штету у неколико засада плодови које смо до сада откупили од узгајивача задовољавају критеријуме. Плаћамо 45 динара за сорту Чачанска бестрна и 55 динара за сорту Лох Нес. Откуп је почео пре неколико дана, тако да очекујемо у наредном периоду све веће количине, уколико временски услови буду ишли на руку произвођачима“, рекао је Слоба Матић откупљивач купине.
Извор: б92.нет

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nadamo se da će sledeće godine kupina mnogo bolje da rodi.
Тоскана у Италији је такође завичај Етрураца тј. Расена (тј Рашана). То је било српско племе које је избегло из разрушене Троје и предвођено Енејем дошло у Тоскану. Они су основали град Руму који је сада познат као Рим. Ко је заинтересован да види тај стари српски завичај и послуша композицију недавно преминулог Ениа Мориконеа (Било једном давно на Западу), ево га линк:
https://www.youtube.com/watch?v=O0Umq_ajh7I
Е то нам Немци не могу опростити, плус два светска рата.
Зато и патимо оволико.