ИН4С

ИН4С портал

У Стразбуру о извјештају о црногорским општинама

1 min read

Фото: Гети

Конгрес локалних и регионалних власти Савјета Европе одржаће сљедеће седмице пленарну сједницу у Стразбуру, на којој ће се, између осталог, размотрити извјештај о праћењу примјене Европске повеље о локалној самоуправи у Црној Гори.

Дебата о извјештају је предвиђена за сриједу, 27. марта, након чега ће се гласати о нацрту препоруке.

Како се наводи на сајту Савјета Европе, овај извјештај прати трећу мониторинг посјету Црној Гори откако је држава ратификовала Европску повељу о локалној самоуправи 2008. године, јавља портал РТЦГ.

– Извјештај признаје успостављање стратешких иницијатива усмјерених на реформу јавне управе, са декларисаним фокусом на децентрализацију и дигитализацију, што је примјер иницијатива као што је Стратегија реформе јавне управе 2022-2026. Такође, поздравља позитивну праксу употребе мањинског језика у вршењу локалних јавних функција у општинама у којима већина становништва припада етничким мањинама, као и право Заједнице општина Црне Горе да се директно обраћа Уставном суду – пише у тексту.

Извјестиоци, међутим, изражавају забринутост због укупног тренда централизације локалних надлежности, укључујући област просторног планирања и ограничену финансијску аутономију на локалном нивоу.

– Мањим општинама недостају финансијски капацитети да обезбиједе квалитетно обављање својих функција, док је удио пореских прихода за већину општина смањен након доношења Закона о порезу на доходак грађана из 2021. године, познатог и као програм ‘Европа сад – пише у тексту.

Додаје се и да општине морају да добију овлашћење од централног нивоа да би обављале неке општинске функције, те да имају мало простора да прилагоде локалне одговорности за локалне потребе због пререгулисаности надлежности.

– Поред тога, постоје значајни недостаци у пракси процеса консултација, укључујући и финансијска питања и у погледу промјена општинских граница. Сходно томе, препоруком се државни органи позивају да наставе са претходним напорима ка децентрализацији и да наставе са декларисаном реформом локалне самоуправе у консултацији са општинама и Заједницом општина Црне Горе – наводи се.

Извјестиоци такође предлажу јачање локалне фискалне аутономије, обезбјеђивање да задаци долазе са одговарајућим ресурсима, и обезбеђивање да локалне власти могу да врше своје надлежности без одобрења министарства. На крају, пише да локалне власти треба систематски и ефикасно консултовати, посебно кроз Заједницу општина, о свим питањима која их се тичу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *