IN4S

IN4S portal

U Svetogergijevskom domu promovisana knjiga „Prihvati odbačeno”

1 min read

U Svetogergijevskom domu pod Goricom 25. juna promovisana je knjiga „Prihvati odbačeno”, autorski prvjenac Lane Ostojić, u izdanju Izdavačke kuće „Bernar”.

Na promociji su govorili otac Pavle Božović i književnik i književni kritičar Budimir Dubak, kao i autorka Lana Ostojić.

Po riječima Budimira Dubaka roman Lane Ostojić „Prihvati odbačeno” svjedoči o drami savremenog čovjeka, vremena i svijeta u kojem živi. Na samom početku upoznajemo glavnu junakinju Natašu o kojoj čitalac saznaje osnovne podatke kroz njenu ispovijest psihoterapeutu, kome Nataša saopštava da se vjenčala prije 20 godina, te da sa suprugom Svetislavom nije imala djece. Dodaje da je on bio nevjeran, ali je trpjela, kako veli, zbog čaršije. Nije se udala iz ljubavi, već zbog straha od samoće.

To je ključna činjenica koja baca sumorno svijetlo na dramu savremenog čoveka u čijoj otuđenosti je ljubav u drugom planu, a motiv za zajednički život je primarno strah od samoće. Takav psihološki profil glavne junakinje romana Nataše, predstavlja nagovještaj njenih budućih životnih nevolja. Ona je doktor nauka i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, razvela se, boluje od kancera i odlazi na hemioterapije. Sama se bori s teškom bolešću, seli se u zapuštenu roditeljsku kuću, na selo. Tamo prvi put upoznaje toplinu porodičnog života zahvaljujući jednostavnoj komšinici Danki. U toj kući je vidjela, kako kaže, da svi jednom dušom dišu. Upravo u tom kontekstu se produbljuje njeno osjećanje promašenosti i ispraznosti svega čemu je posvetila svoj život“, istakao je Budimir Dubak.

Nataša tragajući za nekom utjehom iščitava knjigu Valerija Sinjeljnjikova, čija filozofija je, kako tamo piše, da skoro sve bolesti nastaju kao posledica gordosti, neoproštenih uvreda, goleme tuge ili nekog drugog psihičkog i emotivnog stanja.

„U ovakvom tumačenju izvora bolesti, Nataša prepoznaje sebe. Počinje da traži odgovore u pravoslavnoj literaturi, prije svega u ‘Flavijanu’ ruskog protojereja Aleksandra Torika, koji piše da se do iscjeljenja dolazi odlaskom na liturgije, svenoćnim bdenjem i ispoviješću“, nastavio je g. Dubak, dodavši da Nataša nije bila za to spremna, prije svega iz straha da neće moći da odgovori zahtjevima svoje vjere. Ona nastavlja svoje traganje, posjećuje Indiju, čita knjige u kojima traži odgovore na suštinska pitanja postojanja svijeta i univerzuma.

Po povratku u Banjaluku stupa u novi brak, ali ponovo to nije ljubav, već bliskost koja daje snagu i smisao borbe sa smrću.

„Međutim, nikakva empatija i žrtva partnera nisu u stanju da nadjačaju nevidljivi rad podsvijesti u kojoj vlada osjećanje krivice zbog neoprostivog grijeha čedomorstva koje je počinila. Natašino podsvjesno ja izlazi na površinu u košmarnim snovima u kojima ona viđa svo troje nerođene djece… Ljekarka joj preporučuje da se ispovjedi svešteniku… Poslije mnogih lutanja, ona nazire put izbavljenja, okreće se svojoj vjeri pravoslavnoj. U manastiru Treskavac čuje monaha za pjevnicom koji izgovara riječi: Prihvati odbačeno i bićeš spasena. U krilu Crkve našla je Nataša ozdravljenje i spasenje riječju: Hristov put je jedini naš put. To nam poručuje i Lana Ostojić svojim izuzetnim romanom prvjencem Prihvati odbačeno”, zaključio je Dubak, približavajući i toplo preporučujući ovaj roman čitaocima.

Knjiga o spasenju

Jerej Pavle Božović je kazao da je knjiga „Prihvati odbačeno” podesna da o njoj govori sveštenik jer govori o putu spasenja, ali i o svim onim sporednim, pogrešnim putevima i skretanjima stranputicama i slijepim ulicama u kojima nas život vodi. Odgovor na pitanje kako se sa tih stranputica vraća na pravi put i koji je to pravi put, u Svetom pismu daje nam sam Spasitelj koji sebe lično identifikuje sa putem:

„Gospod Isus Hristos kaže: Ja sam put. istina i život. I ne nestaje sa Njim ta metafora puta. I sa Njegovim vaznesenjem i odlaskom, ta metafora puta se ne zaustavlja. Današnji praznik, koji već tri dana proslavljamo, praznik Silaska Svetog Duha na apostole, nam na izvjestan način objašnjava da se taj Njegov put nije završio, da nije na onoj Maslinskoj gori iznad Jerusalima stalo to putovanje, već da se silaskom Svetog Duha na apostole taj put produžava kroz vjekove, kroz, ovog puta, ne jednu ličnost bogočovječansku, već kroz zajednicu ličnosti, kroz Crkvu. I ako čitamo Djela apostolska, mi ćemo i vidjeti tamo kako se rana Crkva najčešće naziva putem, oni koji su na putu. I kad neko postane hrišćanin, kaže se on je stupio na put. Kad živi hrišćanskim životom, on je na putu, a kad sa njega skrene to se identifikuje sa ljudskim padom.“

Govoreći dalje o knjizi „Prihvati odbačeno”, otac Pavle je istakao da ne možemo, a da se ne sjetimo jedne važne epizode iz Djela apostolskih kada su apostoli Jovan i Petar sreli hromog čovjeka koji je prosio kraj zlatne kapije jerusalimskog hrama i tražio od njih milostinju, materijalnu pomoć. Petar mu odgovara da on nema ni zlata ni srebra, ali da mu može dati ono što je i sam dobio. I kaže: „U ime Isusa Hrista Nazarećanina ustani i hodi“. I zaista čovjek ustaje i skačući počinje da se raduje, a ljudi koji su tome svjedočili pitaju Petra kako on to uspjeva da čini.

„I on govori jednu rečenicu, koja je preuzeta iz Starog zavjeta, a koja odjekuje do današnjeg dana, kako on to čini u ime Gospoda Isusa Hrista i pojašnjava ko je Isus Hristos. Odgovara i kaže: On je onaj kamen koji su odbacili zidari, a koji je postao glava od ugla. I ovaj naziv knjige Prihvati odbačeno nam nekako govori o tome da je upravo Gospod Isus Hristos taj koji treba da bude prihvaćen i na koga ukazuje ovaj jurodivi monah o kome smo govorili“, kazao je, između ostalog o. Pavle Božović.

Autorka romana Lana Ostojić je kazala da je ideja za roman nastala kada je u jednom razgovoru saznala da u Banjaluci, odakle je porijeklom, živi žena koja se bila teško razboljela i izliječenje našla zahvaljujući tome što je poslušala savjet pravoslavnog duhovnika, a nakon što je probala sve drugo.

„Svakako nisam se informisala dalje o životu te gospođe, niti je poznajem, ali me zainteresovalo šta može biti to sve drugo. Moja priča nije nečija biografija, niti prepričavanje njenog života, ali me je to navelo da čitam o nekim drugim duhovnostima. Tako sam svog glavnog lika, profesoricu matematike koju sam kreirala zamišljajući svoju profesoricu matematike iz srednje škole, provela kroz razne duhovnosti, po mom mišljenju stranputice, da bih je privela pravoslavlju“, kazala je autorka romana „Prihvati odbačeno” Lana Ostojić.

Vesna Dević, Mitropolija 

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *