У Титовом сефу краљеве златне полуге
Нађен документ којим се доказује да су у Депоу 555 склоњене драгоцености Карађорђевића. Похрањено више од 30 килограма племенитог метала, али и вредни сатови.
ЗЛАТО и драгоцености нађене у Титовом сефу у Народној банци, углавном је припадало династији Карађорђевић а не Јосипу Брозу Титу.
Ово је потврдио и вештак ког је ангажовала Комисија за отварање депонованих пописа у оставинском поступку иза покојног председника СФРЈ, и документи нађени у Архиву Југославије.
- Комисија сматра да покретности које чине садржину Депоа 555 Председништва СФРЈ не спадају у састав заоставштине Ј. Б. Тита – пише дословце у допису који је Комисија доставила Првом основном суду у Београду. Даље се наводи и да је „мишљење Комисије потврђено и налазом заклетог судског вештака од 2. септембра 2013.“.
Да су драгоцености Карађорђевића нађене у 9 врећа у Трезору НБС потврђује документ на који је Комисију упутио Душан Павловић, бивши заменик директора „Меморијалног центра Јосип Броз“.
- Меморијални центар, под ознаком „државна тајна“, сачинио је 15. марта 1982, на 29 страна, попис имовине која је припадала породици Карађорђевић. Овај списак достављен је на четири адресе, а да се налази у Архиву Комисију је упутио г. Павловић – каже Душанка Суботић Хомен, правни заступник принцезе Јелисавете и девет потомака принчева Андреја и Томислава.
Она је извршила увид у ту документацију из које се види да је у сеф похрањено: злато у полугама и праху, укупне тежине 29,366 кг, које је припадало династији, 2.055 комада малих златника са ликом Франца Јозефа, као и 608 великих, потом златни прах у стакленој флашици – 365 грама, епрувете са златним љускама и браон каменчићима, златни накит са брилијантима, дијамантима и другим драгим камењем, нумизматичка збирка кнеза Павла од 1.271 новчића, 13 одликовања породице Карађорђевић, златне плакете, медаљони, привесци, златно и сребрно посуђе с позлатом…
У допису који је Председништво проследило суду помињу се накит, „жути прах“ и „жуте полуге“, као и колекција новчића, али се не наводе количине, врста и порекло. Али се зато помињу вредни сатови из вреће бр. 8. Неки од њих имају Титов потпис, а други, као један „лонжин“, круну и потпис краља Александра. Џепни сат има на поклопцу угравирану круну, а накнадно је угравирана посвета „Од ЈБТ“. Међу сатовима су и три вредна са руског двора.
Од 10 врећа, драгоцености су у девет, док је у једној документација из које се види да су златни предмети чувани у Белом двору, да је део сефа пренет из „Меморијалног центра Ј. Б. Тито“, документација о садржају врећа, као и документ који говори да је део садржине сефа унет као део имовине Краљевине Србије, односно Краљевине Југославије (део златних предмета и део инвентара краљевске породице)!
Комисија је присуствовала отварању Депоа 555, познатог као „Титов сеф“ у априлу. Он је по одлуци Председништва СФРЈ од 30. марта 1982. предат Трезору Народне банке Југославије, 7. маја 1982, са ознакама „државна тајна“.
„Увидом у садржину депоа, Комисија је закључила да више не стоје разлози да се Депо сматра државном тајном и то предочила председнику Томиславу Николићу, који се сложио. Комисија је упоредила списак ствари из депозита и констатовала да се садржина депоа поклапа са списком сачињеним у време формирања Комисије“, стоји у допису суду.
ОСТАВИНА ИЗА КРАЉА И КРАЉИЦЕ
ТРАЖИЋЕМО да нам суд достави и извештај вештака, који је Комисија председника послала суду, а који није послат адвокатима – каже Душанка Суботић Хомен. Породица би волела лично да изврши увид.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: