ИН4С

ИН4С портал

У земљишту на локалитетима у Никшићу и Пљевљима нађене недозвољене количине олова

1 min read

Анализе земљишта на локацији Рубежа у Никшићу и у Скерлићевој улици у Пљевљима показале су прекорачења садржаја олова, резултати су испитивања Агенције за заштиту животне средине.

Садржај олова, арсена, цинка и бора на дјечијем игралишту у Скерлићевој улици у Пљевљима премашује максимално дозвољену концентрацију, а анализе су показале и повећан садржај полицикличних ароматичних угљоводоника (ПАХ) на тој локацији.

– Резултати анализе узорака земљишта узоркованог на локацији дјечијег игралишта у Скерлићевој улици у општини Пљевља, као и на локацији Рубежа у Никшићу, показују повећан садржај полицикличних ароматских угљоводоника (ПАХ) у односу на нормирану вриједност – наводи се у Информацији о стању животне средине за 2023. годину.

У прошлој години, поред локација у Пљевљима и Никшићу, земљиште је испитивано и у Беранама, Подгорици, Тивту, Улцињ и Жабљаку.

На локалитетима Улцињско поље, Тиватско поље, подгоричко насеље Омербожовићи и никшићко насеље Рубежа констатован је повећан садржај хрома или никла, а из Агенције објашњавају да је ријеч о елементима везаним у силикатним фракцијама земљишта, на основу чега се може закључити да је садржај ових метала природног поријекла.

У сврху праћења потенцијалног загађења земљишта услед емисија из индустријских технолошких процеса, односно сагоријевања фосилних горива у индустрији, индивидуалним и локалним ложиштима, лани су праћене локације у Никшићу и Пљевљима – насеља Рубежа (околина Жељезаре Никшић) и Комини (околина ТЕ Пљевља) и дјечије игралиште (Пљевља).

– У земљишту узоркованом у насељу Рубежа евидентиран је повећан садржај кадмијума који се у одређеној мјери везује за антропогено поријекло јер се око 21 одсто укупне концентрације кадмијума јавља у лако покретним фракцијама, што указује да одређени удио кадмијума у овом земљишту највјероватније није природног поријекла. Резултати анализе узорака земљишта на садржај токсичних и канцерогених органских материја показују да је само на локацији Рубежа у општини Никшић повећан садржај полицикличних ароматских угљоводоника (ПАХ) и ПЦБ, док је на локацији дјечијег игралишта у општини Пљевља повећан садржај полицикличних ароматских угљоводоника (ПАХ) у односу на нормирану вриједност дату правилником – наводи се у информацији Агенције за заштиту животне средине.

Када је у питању локација Рубежа у Никшићу, сматрају да је узрок повећања ПАХ-ова близина индустријског постројења Жељезаре, а на локацији дјечјег игралишта у Пљевљима може бити последица сагоријевања великих количина фосилних горива у самом граду, како малих котларница, тако и индивидуалних ложишта.

У 2023. години рађене су анализе узорака земљишта у непосредној близини депонија индустријских постројења у општинама Никшић и Пљевља и није евидентирано ниједно прекорачење.

Лани је праћено и могуће загађење земљишта узроковано неадекватном употребом средстава за заштиту биља.

– У 2023. години, од анализираних узорака присуство наведених група хемикалија није прелазило лимите детекције за ову врсту узорка, изузев у Пљевљима, на локацији дјечијег игралишта у Скрелићевој улици, гдје је концентрација хексахлоробензена (ХБЦ) 0.0039 мг/кг – наводи се у информацији.

Прате садржај хемијских елемената, токсичних и канцерогених материја…

Из Агенције објашњавају да мониторинг стања земљишта обухвата праћење садржаја хемијских елемената у земљишту (кадмијум (Цд), олово (Пб), жива (Хг), арсен (Ас), хром (Цр), никал (Ни), флуор (Ф), бакар (Цу), молибден (Мо), бор (Б), цинк (Зн) и кобалт (Цо)).

Мониторинг потенцијалног загађења земљишта обухвата и праћење садржаја токсичних и канцерогених органских материја у земљишту, односно дуготрајних органских загађујућих супстанци (ПОПс). ПОПс хемикалије представљају органска једињења која су токсична по људе и остали живи свијет, презистентна и биоакумулативна у животној средини, а отпорна су на биолошку, хемијску и фотолитичку деградацију, и тиме њихово присуство у животној средини дуго времена остане непромијењено.

Мониторинг обухвата и анализу земљишта на садржај ПОПс хемикалија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *