ИН4С

ИН4С портал

Убиства извршена снајпером изазов за истрагу: Мало трагова за полицију, довољно времена за убицу

Илустрација

Плаћена убиства извршена снајпером, према наводима струке, једна су од најтежих кривичних дјела за откривање.
За извршење ликвидације на поменути начин, криминалне групе углавном унајмљују лица која су прошла стручну обуку, што им у неким ситуацијама у првим тренуцима након извршења дјела даје одређену временску предност у односу на истрагу. Поред тога, убица углавном за собом оставља мали број трагова, па лице мјеста оставља доста „чисто“.

Професионални снајперисти обучени су да се добро камуфлирају, што им омогућава да остану непримјећени током чекања на извршење кривичног дјела, а које може да траје сатима.

Међутим, као што је поводом ове теме у разговору за портал Дан навео криминолог и професор на Правном факултету у Подгорици Велимира Ракочевић, струка сматра да савршен злочин не постоји, те да и најмањи траг може довести до главног починиоца.

За наручене ликвидације некада су кланови плаћали до 60.000 евра а сада се та цифра, према ријечима Ракочевића, креће и до неколико милиона евра.

Цетиње – у току интензивна истрага поводом убиства

Подсјећамо, и даље је у току интензивна истрага поводом убиства које се 27.септембра догодило на Цетињу када је убијен Васко Љешковић.

Овај злочин извршен је снајпером са веће удаљености.

О сложености ове истраге говори и то што су од стране надлежних ангажовани и дронови, који су надлетали мјесто са којег се сумња да је убица пуцао а које се налази на тешко приступачном терену.

Полиција је ангажовала све своје капацитете како би се открио починилац овог кривичног дјела.

– Од 2014. године када је започео крвави рат између сукобљених страна цијена плаћеног убиства стално се повећавала и зависила је од позиције мете у криминалном ланцу. Уколико се лице налазило на врху криминалне пирамиде цијена је била већа као и обратно, уколико је потенцијална жртва ниже рангирана и цијена је нижа. Зависно од положаја лица у криминалној организацији на почетку цијена једног плаћеног убиства кретала се од 20 до 60 хиљада еура. Временом је она драстично повећана тако да се данас за једно професионално убиство високопозиционираног припадника или вође клана плаћа чак до неколико милиона еура – казао је Ракочевић за портал Дан.

На питање портала Дан Ракочевић је говорио и о радњама које криминалне групе предузимају прије извршења планиране ликвидације.

– Убиство професионално изведено захтијева најчешће врло опсежне припреме сходно претходно сачињеном плану криминалног дјеловања. Иза овако тешког злочина увијек стоји криминална организација која учиниоцу обезбјеђује комплетну логистику укључујући набављање свих неопходних средстава за егзекуцију и стварање свих других услова за несметано дјеловање прије извршења кривичног дјела, за вријеме извршења и након извршења када помаже убици да што прије побјегне са мјеста злочина – наводи он.

Додаје да прије доласка убице на примарно лице мјеста долази његова претходница која опсервира терен и тек кад се стекну услови даје му знак да приступи локацији одакле може да прати жртву.

– Можемо само замислити колико је убица био стрпљив у овом случају да сачека мету и нанесе јој смртоносне повреде – казао је Ракочевић.

И након извршења овакве врсте злочина, као и код осталих, фокус оних који су укључени у његовом спровођењу је уклањане доказа.

– Одмах по извршењу злочина убицу преузимају чланови криминалне организације и великом бзином га одвозе далеко од лица мјеста. Претходно уклоне све трагове и предмете кривичног дјела како не би били откривени. Најчешће предмете кривичног дјела односе што даље од мјеста злочина како истрага не би могла довести и у везу трагове са учиниоцем. На безбједној локацији најчешће запале оружје и друга средства извршења у циљу уклањања идентификационих трагова – прецизира Ракочевић.

На питање портала Дан да ли су убиства извршена снајпером кривична дјела која остављају најмање трагова, криминолог наводи да „овај начин извршења даје велике шансе учиниоцу да избјегне правду а мета готово да нема шансу да преживи“.

– Проблем приликом расвјетљавања је везан за касно сазнање за злочин што учиниоцу даје предност да напусти мјесто злочина и контаминира изворе доказа – наглашава Ракочевић.

Професионалне убице описује као особе без било каквог осјећаја самилости према жртви, хладнокрвне убице којима људски живот не значи ништа.

– Њима је битно да добију што већи износ новца по цијену највећих људских патњи. По свом карактеру су безобзирне, и агресивне са мањком социјалног капитала – додаје Ракочевић.

Убиство извршено снајпером је кривично дјело које је врло тешко за откривање, међутим струка се ипак позива на тврдњу да не постоји савршен злочин.

– Ради се о злочинима врло тешким за откривање, али ипак треба истаћи да на сву срећу нема савршеног злочина и могуће је и таква кривична дјела расвијетлити и процесуирати учиниоце. Комбинацијом материјалних и личних доказа уз примјену савремених криминалистичких метода и обавјештајног рада могуће је и ове облике криминалитета ријешити и учиниоце привести правди – поручује Ракочевић.

Када је ријеч о снајперу, криминолог појашњава да је данас оружје значајно узнапредовало у смислу прецизности пројектила и све већих даљина са којих се пуца.

– Коришћењем високософистицираних техника и вјештачке интелигенције могуће је као у овом случају једним пројектилом лишити живота лице без потребе да се исплајује више метака – додаје он.

Током ранијег периода у сукобу кланова на нашој територији, према ријечима Ракочевића, плаћене убице су најчешће долазили из војних формација.

– Док данас криминалне организације обучавају своје чланове за професионалне ликвидације који након што савладају све потребне вјештине бивају ангажовани за извршење ових тешких злочина – наводи Ракочевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *