ИН4С

ИН4С портал

Убиство Кликовца – адвокат Лекић: Изузети докази, Катнић сугерисао адвокате оптуженима

1 min read

Миливоје Катнић

Адвокат Дамир Лекић, који заступа Предрага Вукадиновића, саопштио је да је рјешењем Вишег суду у Подгорици усвојен предлог одбране оптужених Марка Шуковића, Милоша Марковића, Ивана Милачића и Вукадиновића.

Тако су из списа предмета издвојени одређени докази, који су означени као правниневаљани, пише ДАН.

Ради се о судском поступку поводом убиства Саше Кликовца.

– Издвојен је запнисник специјалног државног тужилаштва Црне Горе од 25.07.2020. године о саслушању Марка Шуковића у својству осумњиченог и Записник о увиђају Управе полиције – Сектора за борбу против организованог криминала и корупције – Специјалног полицијског одјељења од 28.07.2020. над покретном ствари телефонском уређају “Iphone 7” власништво окривљеног Милоша Марковића и то ЦД са снимцима тог увиђаја, те препис прегледаних порука и транскрипти гласовних порука корнисника налога “Корлеоне” са корисником који користи налог по имену “Каурин”, као и препис прегледаних порука и транскрипти гласовних порука корнисника налога “Цорлеоне” са корисником који користи налог по имену “Фрррр”, јер се ради о правно неваљаним доказима у смислу одредбе чл. 17 ст. 2 ЗКП-а – прецизирао је Лекић.

Како је он саопштио, за ово рјешење суд је навео да се из списа предмета утврђује да адвокату Бранимиру Јовићевићу који је на записнику о саслушању осумњиченог Марка Шуковића од дана 25.07.2020. године, констатован као бранилац по избору осумњиченог Марка Шуковића.

– Није дато пуномоћје од стране блиских сродника осумњиченог Марка Шуковића, да истог брани у том кривичном, нити у државнотужилачким спсима постоји службена забиљешка која указује да је тада осумњичени Марко Шуковић контактирао са поменутим браниоцем путем телефона и изабрао га за свог браниоца, већ из записника о саслушању осумњиченог од дана 25.07.2020. године се утврђује да је адвокат Бранимир Јовићевић присутан приликом саслушања осумњиченог, који му том приликом даје пуномоћје за одбрану на записник о његовом саслушању.

Надаље, из репродукованог видео снимка саслушања осумњиченог Марка Шуковића се утврђује како присутни Главни специјални тужилац Миливоје Катнић у тренутку док осумњичени Марко Шуковић води повјерљив разговор са адвокатом Бранимиром Јовићевићем изван просторије за саслушање, сугерише савјетнику у том државном тужилаштву Дамиру Кујовићу да пренесе адвокату Бранимиру Јовићевићу да од тужиоца тражи да истог постави за браниоца по службеној дужности, обзиром да је осумњичени изјавио да је лошег имовног стања – наводи Лекић.

Додаје да је надаље констатовано да „Катнић специјалном тужиоцу Вељку Рутовићу такође сугерише да осумњиченом Марку Шуковићу постави адвоката Бранимира Јовићевића за браниоца по службеној дужности због слабог имовног стања осумњиченог Марка Шуковића“.

-Даље, из записника о саслушању осумњиченог Марка Шуковића од дана 25.07.2020 године се утврђује да након уласка у просторију за саслушање адвокат Бранимир Јовићевић наводи да му је осумњичени у повјерљивом разговору рекао да нема могућности да га плати, а Специјални тужилац Вељко Рутовић затим одмах одређује адвоката Бранимира Јовићевића за браниоца по службеној дужности осумњиченом Марку Шуковићу уз позивање на лоше имовно стање осумњиченог иако према одредби чл. 70 ЗКП-а постављање браниоца због слабог имовног стања је могуће само када не постоје услови за обавезну одбрану, а што овдје није случај. Код таквог чињеничног стања, по налажењу суда, записник Специјалног државног тужилаштва Црне Горе Кт-С.бр. 124/20 од 25.07.2020 године о саслушању Марка Шуковића у својству осумњиченог представља правно неваљани доказ у смислу одредбе, јер исказ тада осумњиченог Марка Шуковића по налажењу суда није израз његове слободне воље. Напротив – наглашава Лекић.

Даље, наводи цитате суда, у којима је кондтатовано да из записника о Управе полиције – Сектора за борбу против организованог криминала и корупције – Специјалног полицијског одјељења од 28.07.2020 године утврђује се да је увиђај извршен на телефонском уређају “Ипхоне 7” власништво Милоша Марковића који је одузет 27.07.2020 године уз потврду о привремено одузетим предметима.

– Записник о увиђају сачињен је са позивом на одредбу чл. 263 ст. 3 у вези чл. 133 ЗКП-а. Одредбом чл. 263 ст. 3 ЗКП-а прописано је да ако државни тужилац није у могућности да одмах изађе на лице мјеста, полиција може сама извршити увиђај и одредити потребна вјештачења која не трпе одлагање, осим обдукције и ексхумације леша, те ако државни тужилац стигне на лице мјеста у току вршења увиђаја, он може предузети вршење ових радњи. У цитираном записнику о увиђају се на другој страни наводи да је Милош Марковић по довођењу у службене просторије Специјалног полицијског одјељења полицијским службеницима саопштио да је телефон који је од њега одузет тзв криптовани телефон који посједује апликацију “СКY ЕЦЦ” те да је добровољно саопштио приступне шифре (иако није тако) – наглашава Лекић.

Такође, адвокат саопштава да се наводи да је о томе обавијештен Специјални тужилац Вељко Рутовић 28.07.2020 године, у 04:05 часова, који је наложио службеницима Специјалног полицијског одјељења вршења увиђаја на предметном телефону.

– Те да је увиђај започет дана 28.07.2020 године у 04:20 часова у просторијама СПО у Подгорици као и да се радња увиђаја снима видео камером и снимци увиђаја чине саставни дио запинсика о увиђају.Из овог записника о увиђају надаље слиједи да је телефонски уређај уз коришћење приступних шифри које је добровољно саопштио Милош Марковић (иако није тако) активиран и током спровођења радње увиђаја користио је мрежу оператера мобилне телефоније “М-тел” као и да је потом прегледом утврђен садржај апликације “СКY ЕЦЦ”. Дакле, над мобилним телефоном као покретном ствари не врши се увиђај у смислу одредбе чл. 133 ЗКП-а, већ претресање према одредбама о претресању покретних ствари, те записник о увиђају Управе полиције – Сектора за борбу против организованог криминала и корупције – Специјалног полицијског одјељења од 28.07.2020 године над покретном ствари телефонском уређају “Ипхоне 7” власништво Милоша Марковића представља правно неваљан доказ – наводи Лекић став суда.

Додаје да претресање рачунара, па тиме и мобилних телефона као покретних ствари, не може бити законито ако се спроводи без наредбе суда.

Он наглашава да је из “ наведеног и више него јасно да Специјално државно тужилаштво Црне Горе у овом предмету није поступало у складу са законом“.

– Јер се ради о кључним доказима на којима се базира оптужница, а која ће без ових доказа тешко тј никако моћи да егзистира и да се правно одржи у правном промету пред Вишим судом у Подгорици – став је адвоката Дамира Лекића.

Подсјећамо, Специјално тужилаштво подигло је оптужницу против Марка Шуковића (29), Милоша Марковића (32), Ивана Милачића (28) и Предрага Вукадиновића (23) због чланства у криминалној организацији и убиства Кликовца у јулу 2020. године.

Према оптужници СДТ-а, Марковић је украденим “голфом 3” којим је управљао Шуковић, дошао испред ресторана “Код Црногорца” и са задњег сједишта пуцао на Кликовца.

То је, како наводи СДТ, учињено на подмукао начин и уз претходно обећану награду од 20.000 евра”.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *