Удружење бораца ратова од 1990. године Црне Горе обиљежиће 25. годишњицу почетка НАТО бомбардовања СРЈ
1 min readУдружење бораца ратова од 1990. године Црне Горе ће у недељу 24. марта обиљежити двадестпетогодишњицу почетка НАТО бомбардовања СРЈ полагањем вијенаца на споменике палим борцима, присуством поменима у храмовима Српске православне цркве жртвама тог удруженог злочиначког подухвата и учешћем свог представника у обиљежавању те годишњице у Херцег Новом у организацији тамошњег Удружења војних пензионера и Друштва српско–руског пријатељства, саопштено је из тог удружења.
Директор Удружења Радан Николић позвао је саборце, породице и поштоваоце палих бораца и представнике локалних власти да у недјељу 24. марта, у 11. часова, заједно и масовно обиђу споменике палим борцима деведесетих у Никшићу, Мојковцу, Беранама и Андријевици, одају им почаст и осуде НАТО злочине.
Наводи да ће делегација Удружења истог дана положити вијенац на споменик палим борцима у касарни Војске Црне Горе у Даниловграду на коме је уписано има војника Саше Стајића из Београда погинулог у НАТО бомбардовању те касарне 24. марта 1999. године.
„На дан када су 19. чланица НАТО-а, на челу са САД, бесправним бомбардовањем СРЈ, уз употребу забрањеног оружја, намјернним ратом против цивилног становништва, разарањем и тровањем животне средине и сарадњом са терористичком Ослободилачком војском Косова, урушиле међународно право, ауторитет и Повељу Уједињених нација и суверенитет и територијални интегритет СРЈ, позивамо највише носиоце црногорске власти на јединство у осуди тог ратног злочина без преседана у коме је погинуло 55 припадника Оружаних снага Југославије из Црне Горе и убијено седморо цивила током бомбардовања локација у Црној Гори, међу којима су и троје недужне дјеце из Мурина.
Зарад млађих генерација, које то не могу да сазнају из уџбника историје, подсјећамо да су од 24. марта до 30. маја 1999. године НАТО бомбардери у Црној Гори гађали: касарну Војске Југославије у Даниловграду, војни аеродром у Голубовцима, касарну „Шипчаник“ Тузи, мост у Мурину, радарско-комуникацијски објекат Ратне морнарице на брду Обосник у Боки Которској, радарски систем на Цром рту код Сутомора и коту изнад тунела Белведер код објекта Радио Бара, рт Арзу код Херцег Новог и друге спорадичне мете“, истакао је Николић.
Истиче да жртве бомбардовања заслужују помен и правду „па позивамо Скупштину Црне Горе да коначно, по хитном поступку, донесе општи акт о обештећењу породица убијених цивила и рањених лица у НАТО бомбардовању Мурина и других локација у Црној Гори, чиме би се уклонила њихова дискриминација која, на срамоту државе, траје двије и по деценије.“
„Изостанак осуде бесправног НАТО бомбардовања СРЈ од стране Уједињених нација и текући застрашујући геноцид који Израел спроводи над палестинским народом у појасу Газе свједочи да је неизвјестан оправак те међународне организације од изузетног значаја за заштиту људских права и очување мира у свијету.
Зато упозоравамо премијера Милојка Спајића да личим одушевљењем НАТО-ом не истрчава пред руду и да се по питању стратегије националне безбједности и стратегије одбране стриктно придржава надлежности премијера, Устава и закона“, закључио је Николић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
1999.smo bili braća….
A milo Djukanovic kao član Vrhovnog saveta odbrane Srj letio helikopterom na američki nosač u JADRANU na prijem zadataka od fašističkih gazda….
DANAS?
DANAS MNOGIMA U CG PADA POGLED NA ZEMLJU…… NE SMIJU DA SE SJECAJU 24.MARTA 1999……. I ŽRTAVA KOJE JE NEVINE POBIO PRIJATELJ OD MILA DJUKANOVICA I DPS BANDE.
PAMTITE I STIDITE SE MONTENEGRINSKI SMRADOVI.
BILO JE TO VRIJEME ZA PONOS….. KADA SMO BILI BRACA……
A ONDA JE DŽELAT MILO POPLJUVAO NAM SVIMA NA OBRAZ….
VRIJEME JE DA MU VRATIMO I OBRAZ SPASIMO….