Уговори о дугорочном закупу послије избора: Вишедеценцијска отимачина и приватизација обала од стране бивше власти
1 min read
Предраг Јелушић, фото: РТВ Будва
Током три мјесеца чекања на формирање нове Владе у државном Јавном предузећу „Морско добро“ нису сједјели скрштених руку. У вакуму, након губљења власти ДПС-а, чији кадрови заузимају кључне функције у управним структурама предузећа, које газдује обалом Црногорског приморја, било је највише посла. Директор ЈП Морско добро и предсједник будванског одбора ДПС-а, Преград Јелушић, потписао је од 01. септембра до краја новембра ове године, више уговора о дугорочном закупу дјелова морске обале. Према подацима са сајта ЈПМД у посљедњих 12 година закључено је 30 дугорочних инвестиционих уговора за закуп и коришћење морског добра, обале, плажа, марина. Чак девет у посљедња три мјесеца.
У ЈПМГ су закључили уговоре са инвеститорима блиским бившој власти за закуп морског добра под изузетним условима, на основу јавних позива за изградњу нових купалишта од Херцег Новог до Бара и Улциња. По основу инвестиционог улагања закупци су добијали повољне услове закупа од 10, 20 или 30 година, зависно од локације. Иако је по дефиницији задатак ЈПМД заштита, унапређење и изградња објеката за потребе морског добра, у посљедње вријеме учестали су јавни тендери којима се изградња нових плажа повјерава приватним фирмама. Тако је значајан дио обале отуђен на десетине година или у неким случајевима готово и цијели вијек. Многи власници хотела, туристичких и угостителсјких објеката искористили су ту могућност и на дужи рок постали власници/закупци драгоцјеног дијела добра од општег значаја, уз симболичне надокнаде. Изградњом новог купалишта или уређењем плаже добијају право да дуго експлоатишу атрактивне дјелове обале, које често и присвоје тако што забране приступ грађанима и туристима који нису гости њихових туристичких објеката.
Дан након избора директор Предраг Јелушић закључио је два уговора за закуп морског добра, са фирмом Beach d.o.o из Подгорице на име изградње новог купалишта у Режевићима, на рок од 25 година и са фирмом Balbo-Radulović d.o.o из Никшића, за дио обале у Бијелој са важношћу од 10 година.
У октобру је склопљен уговор по основу јавног позива за изградњу купалишта на локацији Кумбора са фирмом Царине д.о.о из Подгорице, до 2050. То је трећи дугорочни уговор који је ова подгоричка компанија у власништву Чедомира Поповића реализовала у сарадњи са Јелушићем. Почетком 2017. године добила је два вриједна уговора за закуп обале дужине 128 и 162 метра, испред хотела Делфин и Парк у Бијелој, на 24 и 30 година. Повлашћени инвеститор, према чијем се лику и потребама распише јавни позив, добије на коришћење парцеле од око 425 дужних метара поред мора, са 3.500 м2, у наредних 30-ак година.
Са друштвом V.A.S. Invest d.o.o из Будве, руским инвеститором туристичког комплекса на локацији Смоквице у Режевићима, Јелушић је закључио уговор о закупу обале и плаже почетком новембра, дужине 560 м, површине 18.630 квадрата, који ће важити до 2045.
Потписан је и уговор са компанијом Dukley Hotel d.o.o из Будве, власницом туристичког насеља на Рту Завала, од 01. 11. 2020 до 31. 10. 2045. Предмет уговора је изградња нових плажа на каменитој обали Завале, дужине 445 метара, западно од плаже Гуванце. Измијењен је и допуњен Програм постављања привремених објеката за овај дио морског добра ради постављања нових пратећих угоститељских објеката и плажних барова. За очекивати је да се и тај дио будванске ривијере оградама и капијама претвори у приватни забран, попут многих од Улциња до Херцег Новог.
На сајту ЈПМД нема многих уговора којима је велики дио обалног подручја отуђен од грађана. Нема уговора са компанијом Adriatic properties из Будве, закупцем хотела Свети Стефан и Милочер којој су уступљени атрактивни дјелови морског добра, обале и плажа, укупне површине од 43.948 м2. Уговору о закупу хотела придодате су највредније плаже, укупне дужине од 1 километар најфинијег пијеска и шљунка. Adriatic properties управља малом Краљичином плажом и великом Краљевом у Милочеру, плажама са обје стране града-хотела Свети Стефан. Обезбијеђен је уговор на рок од 42 године, односно до 2049. године, уз надокнаду од 65.000 еура на годишњем нивоу. На свим поменутим плажама туристима и мјештанима приступ је забрањен, супротно ставовима из уговора са ЈП Морско добро.
„Преносом права коришћења морско добро задржава карактер јавног добра у општој употреби, односно сва физичка и правна лица имају право несметаног приступа постојећем и новоизграђеном морском добру“. Члан 7. Уговора о закупу морског добра закљученог 12. 06. 2007.
Adriatic properties годинама крши уговор о закупу, поставља ограде, капије око плажа, уз бројно обезбеђење како би онемогућио приступ јавном добру свима, осим повлашћеном слоју црногорског друштва, државним функционерима, њиховим породицама и пријатељима.
Бисер представља уговор између ЈПМД и Konzorcijuma Northstar д.о.о из Подгорице и оф шор компаније Equest Capital Ltd регистроване на британском острву Јерсеy, закључен у фебруару 2019.
Влада је 2009, закључила Уговор о дугорочном закупу пола милиона квадрата земљишта у насељу Росе на херцегновском дијелу полуострва Луштица на 90 година, за изградњу ексклузивног туристичког комплекса Montrose са наведеним компанијама иза којих, по изјавама бизнисмена Душка Кнежевића, наводно стоји Бранимир Гвозденовић, вишегодишњи министар и функционер ДПС-а. Влада је Конзорцијуму дала ексклузивна права у погледу коришћења земљишта и изграђених објеката и посебна права на уступљени дио морског добра, дефинисана анексима на уговор о закупу.
У уговору који је прошле године потписао Предраг Јелушић наводи се како је Министарство одрживог развоја и туризма и Министарство финансија дало тумачење члана 6.1.4 Уговора о закупу земљишта, по којем Конзорцијум има право коришћења морског добра без плаћања накнаде или било каквих других трошкова током трајања закупа. Управни одбор ЈП Морско добро прихватио је предлог уговора о коришћењу морског добра који је упућен из Владе. Према том уговору компанијама Northstar и Equest Capital дат је дио обале „на локалитету Рт Добрич у дужини од 1.500 метара испод планираних туристичких насеља који обухвата увалу Плоче, и Рт Добрич, површине 510.927 м2, на 7 катастраских парцела, са припадајућим аква простором површине 62.445 квадрата, на рок од 90 година. Километар и по обале и око пола милиона квадрата земљишта у зони општег, јавног добра, које припада грађанима Црне Горе, дато је на експлоатацију компанији чији је стварни власник компанија Montrose Partners International LTD регистрована на Британским Дјевичанским Острвима, без икакве надокнаде, за скоро читав вијек.
Закупцу је дозвољено „моделирање“ обале, повећање квадрата насипањем мора ради изградње нових купалишта, пристаништа и привезишта за јахте. Дато им је и ексклузивно право својине на привезиштима као и право да користе и контролишу морске области у подручју, укључујући право да гради понте, докове, плаже, шеталишта и да остварују приход давањем закупа, лиценци и сличних аранжмана. Корисник има право да ступа у уговорне односе са трећим лицима без сагласности закуподавца. Укратко, сва права ЈП Морско добро на овом дијелу државне територије прелазе на Нортхстар и оф шор компанију.
Уговором се даје право проглашења дјелова закупљеног морског добра приватним посједом коме приступ регулише закупац, што је у супротности са карактером јавног добра. Моћан инвеститор, близак бившој извршној власти, успијева да приватизује дјелове обале уз безброј правних формулација које се преносе са једног случаја на други, попут „прописа којима се регулише спољна трговина, слободне царинске зоне или када је предвиђено уговором о закупу да буду дио пројекта који је приватног карактера и којима приступ регулише закупац“.
Да ли ће нова Влада смијенити руководећи партијски кадар у ЈП Морско добро и преиспитати бројне уговоре о тихој приватизацији обале, видјећемо.
Монитор

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ovaj je*ac na baterije i lopov neopisani je jos uvijek direktor JPMD, svaka cast, za ovo smo mi glasali. Idemooo!
Samo im rebniti porez, pa zabrane za imobilijar, za naplatu plaze i da ne smiju ni slamku da postave da vidite kako ce sami raskidati ugovore, nista na silu.
Ovo je ispit za Vladu! Ako ga položi, položila je i povjerenje kod naroda.
Pa ovo je nemoguce vise pokaznjavati jer su svi krali i isti su svi ko i njihov usr.ni predsjednik i jos samo da im je crkveno pokrasti i onda cej se oni sami povuci a samo im treba kohabitacija da mogu uzivati u onome sto su pokrali.
Valjda je samo postojanje preduzeća Morsko dobro van svake pameti. Neka se opštine razgraniče i svako neka upravlja svojom obalom kako zna i umije, a uz državnu kontrolu.
СКАНДАЛ – САМО СЛИЈЕПИ НЕ ВИДИ О КАКВОЈ СЕ ПЉАЧКИ РАДИ !!!???
Овај текст треба пажљиво прочитати да би видјели о каквој се ДПС отимачини ради !!!???
Да ли ће нова Влада смијенити руководећи партијски кадар у ЈП Морско добро и преиспитати бројне уговоре о тихој доживотној приватизацији обале на 30 г. видјећемо.
страшно . . !
Hitno raskinuti sve štetne ugovore i privesti Jelušića!
Влада хитно да раскине окупационе и лоповске уговоре.Ванррдну сједницу одмах сазвати.