Угрожено здравље и безбједност радника у компанији „Магна“
1 min readИндустријски синдикат Србије (ИСС) затражио је хитан надзор инспекције за рад у канадској компанији „Магна“ у Оџацима, која производи пресвлаке за аутомобилска сједишта, јер су, према ријечима предсједника ИСС Драгана Матића, у овој фабрици угрожени здравље и безбједност радника. Како је рекао, радници постају инвалиди услед нездравих и небезбједних услова рада, преносе Новости.
„Наш синдикат мјесецима упозорава послодавца да све већи број радника пријављује осипе и ране по кожи, отежано дисање и гушење. Прикупили смо на десетине фотографија колегиница и колега који имају промјене на кожи, а прибављамо и налазе оних који имају проблема са дисајним органима“, навео је Матић.
По пријави запослених, Завод за здравствену заштиту радника Нови Сад је у новембру прошле године од пословодства „Магне“ затражио детаљан опис послова и радних задатака „у циљу сагледавања утицаја услова рада на здравље и радну способност радника“.
У допису Завода, који је потписао специјалиста медицине рада доц. др Милорад Шпановић, помоћник руководиоца медицинске службе за здравствену заштиту и оцену радне способности радника, од менаџмента „Магна ситинга“ затражени су резултати мерења елемената микроклиме, буке, осветљености, аеро-загађења „и других професионалних штетности на радном месту“.
Руководство „Магне“, пишу Новости, замољено је да достави податке о радним просторијама и дужини изложености појединим штетностима у току радног времена, као и о личним заштитним средствима и о томе да ли их радници поседују и користе.
Иако је Завод замолио да се одговор на захтеве достави што пре, пословодство „Магне“, напомиње Матић, то до данас није учинило.
„После низа покушаја да пословодству „Магне“ укажемо на учесталост алергијских реакција радника, као и потребу да се у предузећу конституише Одбор за безбедност и здравље на раду, ИСС захтева да се надлежним установама омогући испитивање материјала у „Магни“ са којима запослени долазе у непосредан или посредан контакт“, истакао је Матић.
Он је казао да фабричка амбуланта и Дом здравља у Оџацима одбијају да изнесу податке о броју радника „Магне“ који су затражили медицинску помоћ у последњих годину дана.
Директор „Магне“ Пјерлуиђи Гионе није био доступан за давање информација, а други, који су пристали да незванично коментаришу наводе синдиката, рекли су да постојање фабричке амбуланте довољно говори о бризи за здравље радника. Они нису спорили да има појава алергијских реакција, али су казали да ће инспекција проверити да ли је међу више од 1.800 запослених у фабрици то толико драматично као што тврде у ИСС.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ма, на страну то…него реците ви нама када ће геј парада?