Ugroženo zdravlje i bezbjednost radnika u kompaniji „Magna“
1 min readIndustrijski sindikat Srbije (ISS) zatražio je hitan nadzor inspekcije za rad u kanadskoj kompaniji „Magna“ u Odžacima, koja proizvodi presvlake za automobilska sjedišta, jer su, prema riječima predsjednika ISS Dragana Matića, u ovoj fabrici ugroženi zdravlje i bezbjednost radnika. Kako je rekao, radnici postaju invalidi usled nezdravih i nebezbjednih uslova rada, prenose Novosti.
„Naš sindikat mjesecima upozorava poslodavca da sve veći broj radnika prijavljuje osipe i rane po koži, otežano disanje i gušenje. Prikupili smo na desetine fotografija koleginica i kolega koji imaju promjene na koži, a pribavljamo i nalaze onih koji imaju problema sa disajnim organima“, naveo je Matić.
Po prijavi zaposlenih, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Novi Sad je u novembru prošle godine od poslovodstva „Magne“ zatražio detaljan opis poslova i radnih zadataka „u cilju sagledavanja uticaja uslova rada na zdravlje i radnu sposobnost radnika“.
U dopisu Zavoda, koji je potpisao specijalista medicine rada doc. dr Milorad Španović, pomoćnik rukovodioca medicinske službe za zdravstvenu zaštitu i ocenu radne sposobnosti radnika, od menadžmenta „Magna sitinga“ zatraženi su rezultati merenja elemenata mikroklime, buke, osvetljenosti, aero-zagađenja „i drugih profesionalnih štetnosti na radnom mestu“.
Rukovodstvo „Magne“, pišu Novosti, zamoljeno je da dostavi podatke o radnim prostorijama i dužini izloženosti pojedinim štetnostima u toku radnog vremena, kao i o ličnim zaštitnim sredstvima i o tome da li ih radnici poseduju i koriste.
Iako je Zavod zamolio da se odgovor na zahteve dostavi što pre, poslovodstvo „Magne“, napominje Matić, to do danas nije učinilo.
„Posle niza pokušaja da poslovodstvu „Magne“ ukažemo na učestalost alergijskih reakcija radnika, kao i potrebu da se u preduzeću konstituiše Odbor za bezbednost i zdravlje na radu, ISS zahteva da se nadležnim ustanovama omogući ispitivanje materijala u „Magni“ sa kojima zaposleni dolaze u neposredan ili posredan kontakt“, istakao je Matić.
On je kazao da fabrička ambulanta i Dom zdravlja u Odžacima odbijaju da iznesu podatke o broju radnika „Magne“ koji su zatražili medicinsku pomoć u poslednjih godinu dana.
Direktor „Magne“ Pjerluiđi Gione nije bio dostupan za davanje informacija, a drugi, koji su pristali da nezvanično komentarišu navode sindikata, rekli su da postojanje fabričke ambulante dovoljno govori o brizi za zdravlje radnika. Oni nisu sporili da ima pojava alergijskih reakcija, ali su kazali da će inspekcija proveriti da li je među više od 1.800 zaposlenih u fabrici to toliko dramatično kao što tvrde u ISS.
Pročitajte još:
Ma, na stranu to…nego recite vi nama kada će gej parada?