Укидање Морског добра у рукама Владе и Скупштине
1 min readПредлог челника шест приморских општина да би Јавно предузеће за управљање морским добром требало би да буде угашено у потпуности је легитиман став, и само је на Влади и Скупштини Црне Горе да донесу крајњу одлуку, поручили су саговорници Портала РТЦГ. Директор Морског добра Младен Микијељ казао је да каква год била одлука надлежних, из тог предузећа ће је прихватити. Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Угљеша Урошевић сматра да је још рано за детаљније коментаре, док адвокат Веселин Радуловић наглашава важност децентрализације.
На јучерашњем састанку у Општини Тиват, а на иницијативу Заједнице општина Црне Горе, челни људи приморских општина донијели су одлуку о успостављању заједничке иницијативе којом ће бити покренуто питање даљег постојања Јавног предузећа за управљање морским добром, али и креирања нацрта нове законске регулативе која ће третирати питање управљања обалним подручјем Црне Горе. Размијењена су искуства када је у питању сарадња са овим јавним предузећем и закључено је да се његовим постојањем задире у надлежности локалних управа, те општине нису у могућности располагати великим дјеловима своје територије, о њима одлучивати и над њима вршити контролу.
Адвокат Веселин Радуловић за Портал РТЦГ каже да је таква иницијатива легитимна, и у складу са принципом децентрализације да планирање и управљање ресурса, као и убирање прихода од ресурса на територији локалне самоуправе буде у њиховој надлежности, а не у надлежности државног – јавног предузећа.
„У прилог такве иницијативе иде у вишегодишње планирање и управљање од стране ЈП „Морско добро“ јер стање у том веома вриједном и важном ресурсу далеко је од доброг. Чињеница да су иницијативу подржали челници општина који долазе из различитих политичких субјеката иницијативи даје додатну тежину, али видјећемо како ће она бити дочекана у Влади и евентуално Скупштини, јер је за њену реализацију потребно измијенити постојећи или донијети нови закон, а за тако нешто је потребна политичка већина код оних који су, на овај или онај начин, имали и имају политичке и личне користи од постојећег рјешења“, наводи Радуловић.
Из владајућег ПЕС-а истичу да треба сачекати са коментарима и видјети како ће се одвијати преговори.
„Рано је за било какве детаљније коментаре, иницијатива је тек данас саопштена и треба сачекати у ком смјеру ће ићи даљи преговори о чему ће јавност бити благовремено информисана“, сматра посланик те партије Угљеша Урошевић.
Директор Морског добра Младен Микијељ кратко нам је казао да каква год била одлука надлежних, из тог предузећа ће је прихватити.
„То је легитимна иницијатива, коју имају право да упуте Влади и Скупштини представници шест приморских општина. Сваку одлуку Владе и Скупстине Црне Горе ми ћемо испоштовати“, закључио је Микијељ за Портал Јавног сервиса.
Подсјетимо, члан радне групе и један од домаћина јучерашњег састанка потпредсједник општине Тиват Јован Бринић захвалио је предсједницима општина на брзом и ефикасном постизању договора.
„Радна група сада има јасне упуте у ком смјеру даље ићи и врло бзо можемо очекивати конкретне предлоге и рјешења“, закључио је Бринић.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Богу хвала да су покренули ту иницијативу преседници приморсмих општина јер је то предузеће доста зла нанијело народу јер су радили што су хтјели и пожељели .Народ их називао „МОРСКО ЗЛО“