ИН4С

ИН4С портал

Уклето и озлоглашено: Шта се још налази на острву осим затвора Алкатраз?

1 min read
У Алкатразу су били највећи злочинци, или они који су ту пребацивани за казну због покушаја бекства. Ипак, овај затвор никада није искористио своје пуне капацитете, а највећи број затвореника у истом моменту није прелазио 320.

Злогласни Алкатраз (Фото: Justin Sullivan)

Алкатраз се сматра једним од најозлаглошенијих и најсигурнијих затвора икада, са којег скоро нико није успео да побегне жив. Ово је једна од највећих туристичких атракција Сан Франциска, због које је увек гужва за трајект код пристаништа 33.

Алкатраз је острво од 90.000 квадратних метара, налази се у средини залива Сан Франциска, а име му је дао Хуан Мануел де Ајала 1775. године рекавши да је то „La isla de los Alcatraces“ односно „Острво пеликана“. Након тога, прво што је забележено јесте да је Џулијану Воркмену мексички гувернер Пио Пико дао задатак да на острву направи светионик 1846. године.

Четири године касније, након што се Калифорнија ујединила у Америчко-мексичком рату, Алкатраз је прогашен за острво искључиво за војне употребе. Када је избио Амерички грађански рат 1860. острво је служило као складиште и скровиште за оружје.

https://www.instagram.com/p/B6Mi-ThhtWH/?utm_source=ig_web_copy_link

У току рата, на острву су били заробљени и симпатизери Конфедерације, да би 1868. године био сазидан затвор са идејом да то буде мето где ће сви војни заробљеници бити држани. Тако је било све до 1934. године када је Алкатраз постао државни затвор и то, испоставиће се, најсигурнији у Америци.

У Алкатразу су били највећи злочинци, или они који су ту пребацивани за казну због покушаја бекства. Ипак, овај затвор никада није искористио своје пуне капацитете, а највећи број затвореника у истом моменту није прелазио 320.

За релативно кратко време, Алкатраз је „угостио“ неке од највећих злочинаца, попут Ал Капонеа, Чарлса Менсона, Елсфорта Џонсона, Џорџ Машинган (Мацхине Гун-митраљез) Кели и Роберт Стриуд (Птичар из Алкатраза) који је у том затвору провео чак 26 година и био је пријатељ са Малим Чарлијем, касније познатији као Чарлс Менсон.

https://www.instagram.com/p/B6MbjIWpTiv/?utm_source=ig_web_copy_link

Од када је Алкатраз затворен као затвор постао је веома привлачан туристима, посебно након свих филмова који су снимљени о овом месту попут „Птичар из Алкатраза“ и „Бекство из Алкатраза“ у којем се ради о вероватно јединим затвореницима који су успели да побегну и живи стигну до обале.

Туристе не привлачи само чињеница да је ту био најозлаглошенији затвор, оно што многе вуче ка Алкатразу јесте то што је наводно ово место уклето. И проглашено за веома уклет и за најуклетији затвор.

За оне који верују у натприродно важно је барем да покушају да чује све те гласове, вриштања, дозивања и откључавање и отварање затворских ћелија, што су тврдили многи посетиоци, али и затвореници који су неретко проглашавани лудима након изласка.

https://www.instagram.com/p/B6M5DXVAXVw/?utm_source=ig_web_copy_link

Један од затвореника је говорио како види црвене очи по мраку и нико му није веровао. Након што је целу ноћ провео вриштећи, сутрадан су га пронашли задављеног.

Неколико година након што је Алкатраз затворен као затвор и отворен као туристичка атракција, група Индијанаца је окупирала острво тражећи да се на њему оснује универзитет и културни центар. Алкатраз је ипак остао отворен за туристе, а историчари су открили у археолошким ископавањима да је на овом острву некада било индијанско гробље чији су остаци још испод грађевине.

Ни то није спречило да Алкатраз остане „мамац“ за туристе и још једна од понуда Сан Франциска. Од 1981. године се у граду одржава триатлон под називом „Бекство из Алкатраза“ који, као и само острво, посети велики број људи.

Многи сматрају да је Алкатраз затворен због чувеног и јединог успешног бекства, али званични разлог је то да је превише средстава било издвајано и да то није било исплативо.

https://www.instagram.com/p/B6JWB5voeyr/?utm_source=ig_web_copy_link

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *