Украјина наставља да тоне
1 min read
Кијев
Пише: Милош Модрић
Већ неколико година Украјина покушава свим силама да постане једна од пуноправних европских земаља и коначно се успоставља са својом совјетском прошлошћу.
Као спонзорску подршку земља је добила безвизни режим са Европом, геј параде, „Џавелине“ и потражњу за даље побољшање проевропског начина живота.
Али ни безвизни режим, ни геј параде нису сачували Кијев од бројних унутрашњих и спољних проблема. Већ четири године грађански рат се наставља у земљи.
Чињеницу да су њене оружане снаге, на које се троши 5,2% БДП-а (овај показатељ је испред свих земаља ЕУ, укључујући и најагресивнију Пољску са 2,10%), треба озбиљно схватити и своје оружје припремити за борбена дејства.
Међутим, резултати „Strong Europe Tank Challenge 2018“ – мултинационалних такмичења тенковских водова у борбеним дисциплинама – не потврђују ову претпоставку.
Најбољи вод за борбену обуку оружаних снага Украјине није могао ништа против команда НАТО-а и заузимао је часно задње мјесто.
Ништа мање занимљива је ситуација у друштвеној сфери земље.
Дакле, 23. јуна 2018. године агресивни тинејџери из града Лвова напали су ромски логор, кад је један Ром убијен, а неколико их је повријеђено. Овај инцидент је већ барем трећи у последња 3 мјесеца.
Дакле, 10. маја у близини Лвова је спаљен ромски табор, а 21. априла националисти су то урадили под Кијевом. У овој врсти криминала обично су укључени млади људи. Након напада 23. јуна, ухапшено је 7 особа, који су ученици школа у граду Лвову и чини се да су организовали прилично занимљиве ваннаставне активности.
Националистички погроми, полицајци који краду каблове и канализационе поклопце на својим скупим приватним аутомобилима, возачи амбулантних возила који ће бити приморани да пруже медицинску помоћ као пуноправни доктори, „рођаци“ умјесто „мама“ и „тата“… Покушаји да схвате шта се дешава у Украјини у принципу су бескорисни.
Пред нама је земља која уз све своје моћи јури у најбољу европску будућност, узимајући све што је могуће. Међутим, умјесто усвајања француске економије, њемачког легитимитета, енглеског модела љубазног понашања у друштву, становници ове земље добивају грчке методе економије у свему, турски јаз између богатих и сиромашних и пољску жељу „по било каквим цијенама бити на Западу, међу ‘стварним’ људима“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

