Украјинска криза: Кинеска збуњеност

Кратку анализу кинеског става око украјинске кризе послао је дописиник италијанског магазина из Пекинга Андреа Гизели са дипломом кинеског језика и културе, али и студент Међународних односа на пекиншком универзитету. ИН4С преноси у цјелости ову анализу објављену 4. марта.
Другог марта, портпарол Министарства иностраних послова Кине Кин Ганг изјавио је да Пекинг подржава територијални интегритет Украјине у складу са принципом немијешања, који је одувијек полазишна тачка кинеске спољне политике.
Иако овакве изјаве могу личити на подршку новој влади Украјине против руске војне интервенције на Криму, став остаје прилично нејасан. У једном чланку који је објавила агенција Ксинхуа, Европска унија и Сједињене Америчке Државе се ипак оптужују да су допринијеле избијању украјинске кризе вршећи дугогодишњи притисак да се та земља измакне руском утицају не узимајући у обзир дубоке историјске и културолошке коријене Русије и источне популације Украјине. На питања неких новинара у вези телефонског разговора између Ванг Јиа, министра иностраних послова Кине и његовог руског колеге Сергеја Лаврова из кога преовлађује подршка Русији, Кин Ганг је одговорио да ситуација остаје изузетно комплексна не изражавајући признање новој влади у Кијеву.
Неколико дана раније, Кина се жалила на изосталу испоруку кукуруза и пшенице из Украјине, иако су већ плаћени милијардом долара. Кин Ганг је, међутим, демантовао да то има било какав политички значај, али треба имати на уму да је Кина закупила на дуго вријеме милионе хектара пољопривредног тла у Украјини. Иако није директно инволвирана, Кина гледа са изузетно великим интересовањем развој ситуације и мора реаговати веома опрезно имајући у виду супротстављене интересе у игри. На то је обавезују проблеми са аспирацијама независности Тибета и Ксинџианга, па Пекинг не смије дати безрезервну подршку сепарацији русофонског Крима од остатка Украјине.
Истовремено, пак, однос са Москвом је вјероватно један од најчвршћих на које може Кина рачунати. Нијесу се само Пекинг и Москва често налазили на заједничком фронту против западних земаља везано за проблеме као што су Либија и Сирија, већ су такође повезани великим трговинским уговорима широке лепезе почев од испоруке гаса и нафте до продаје војних хардвера, два елемента од животног значаја за Кину. Професор пекиншког Универзитета Ниу Џун потврдио је дневнику Саут Чајна Морнинг Пост да се Кина сада налази у тешком положају.
Превод с италијанског: Драган Јањић

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

