ИН4С

ИН4С портал

,,Укусно“! Дачић, Вук и принц на доручку код Обаме! И наравно, Тачи!

dacic-molitveni-dorucakНа Молитвеном доручку који организује предсједник САД Барак Обама, међу званицама из Србије биће данас и председник Владе у оставци Ивица Дачић, пренио је Б 92.

На традиционалном скупу у Вашингтону, учествоваће и лидер Српског покрета обнове Вук Драшковић, посланици Српске напредне странке Зоран Бабић и Владимир Маринковић, београдски адвокат Зденко Томановић као и принц Александар Карадјордјевић и принцеза Катарина.

Манифестацији ће присуствовати и Хашим Тачи.

Национални молитвени доручак је традиција стара 61 годину која сваког првог четвртка у фебруару у Вашингтону, у заједничкој молитви окупља предсједника САД, чланове Конгреса, америчке политичаре и војне лидере и госте из стотинак земаља.

Традиција организовања Националног молитвеног доручка почела је у вријеме предсједника Двајта Ајзенхауера 1953. Тадашњи сенатор Френк Карлсон из Канзаса је спонтано позвао Ајзенхауера у Сенат на заједничку молитву за успјех његове владе.

Првобитна идеја да се политичари, и из власти и из опозиције, заједно моле за мир и успјех САД прерасла је у организовање међународног молитвеног доручка на који се поред домаћих позивају и свјетски лидери и политичари да се заједнички моле за мир у свијету.

Обама ће говорити о својој вјери

Предсједник Барак Обама данас ће се шести пут током свог мандата обратити присутнима на Молитвеном доручку. Новинар Гласа Америке који се бави вјерским питањима Џером Соколовски преноси да се очекује да ће предсједник гостима међу којима ће бити и либерала и конзервативаца рећи шта га мотивише.

Национални молитвени доручак одржава се већ 62 године, а прошле године председник Барак Обама је истакао како је тај скуп доказ да вјера може да зближи људе. “То говори нешто о нама, да се сваке године у вријеме тријумфа и трагедија, време мира и током кризе, окупљамо не као демократе и републиканци, већ као браћа и сестре и као божја деца“.

Окупљања која су фокусирана на молитве су интегрални дио вашингтонског политичког календара и предсједниково присуство се често очекује.

Професор јавне дипломатије Марк Розел је стручњак за вјеру и предсједнички положај. “Људи очекују да предсједник гаји снажна вјерска увјерења и прија им предсједник који јавно изражава своју вјеру и преданост Богу“.

Међутим, не слажу се сви

Бери Лин је свештеник Уједињене христове цркве и директор организације Уједињени Американци за одвајање цркве и државе. “Технички то није кршење устава да предсједник САД иде на вјерски догађај који је ван државног земљишта. Ово се одиграва у великом хотелу. Међутим, веома ми смета што политичари у Сједињеним Државама имају тенденцију да користе вјероисповест у политичке сврхе, одржавају говоре у којима спомињу Исуса Христа, као да он треба да доноси одлуке како да уобличимо политику против оружја или руководимо буџетом“.

Предсједник Обама тврди да политичари не постају одједном пуни врлина присуством на Молитвеном доручку. “Некада се бринем да чим одемо са молитвеног доручка заборавимо, и то истог тог дана, шта смо тамо говорили“.

Међутим, овај догађај пружа предсједнику ријетку шансу да изложи детаље о сопственој вјери и каква је она потпора његовој политици.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net