Улице у Албанији у мраку због суше, увоз струје премашио домаћу производњу
1 min read
фото: Костис Нтантами/Спутњик
Албанска државна електропривредна компанија (КЕШ) у недељу је зауставила 11 од 13 турбина у хидро-електранама услед ниског водостаја и приморала је државу да увози већи део потребне количине електричне енергије, преноси Ројтерс.
Држава покушава да диверзификује своју производњу енергије издавањем дозвола за ветро и соларне паркове како би се окончала њена потпуна зависност од хидро-електрана.
Иначе, констатује Ројтерс, Албанија са 2,8 милиона људи нема електране које користе фосилна горива.
Као и друге европске земље, Албанија се суочила са енергетском криза од прошле године када су цене порасле и до пет пута.
Домаћа производња електричне енергије у Албанији зависи од хидро-енергије и недостатак падавина последњих месеци и прекомерно коришћење резерви воде погоршали су ионако лошу ситуацију.
Ситуација у Украјини додатно је повећала цене енергената и албанска влада у Тирани рекла је да цена може ићи до 1.000 евра по мегават-часу.
Неповољна временска прогноза, увоз струје једино решење
Министарка енергетике Белинда Балуку каже да, према прогнози, неће бити кише у наредне две недеље, па држава мора да се ослања на увоз.
„Увоз ће од данас бити већи од домаће производње а у овом тренутку имамо само два генератора у погону на реци Дрим“, рекла је министарка у видео-поруци.
КЕШ је рекао да су резерве воде на три бране на Дриму биле само за 315 гигават-часова, у односу на 1.230 гигават-часова прошле године. Слична ситуација је забележена и код других мањих приватних хидро-електрана, које чине око 40 одсто укупне албанске производње струје.
Власти су одлучиле да не подижу цене за домаћинства и трошкови увоза електричне енергије покривају се из буџета, пренео је РТС.
Влада Албаније је саопштила је да ће морати да убризга око 550 милиона евра у овогодишњи буџет за покривање увоза струје, али неки стручњаци кажу да то може достићи и до милијарду евра.

Прочитајте ЈОШ:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

