ИН4С

ИН4С портал

Уљаревић: Пандорина кутија Државне изборне комисије и Агенције за заштиту личних података

1 min read
Нејасна је, каже, стручност ангажованих ради провјере потписа подршке, јер се не ради само о лицима из ИТ сектора већ и онима из Одсјека за протокол или Одсјека за фонографију и штампање записа, а чији описи редовних послова не одговарају оном опису послова које су обављали у ДИК-у
Далиборка Уљаревић

Далиборка Уљаревић

Центар за грађанско образовање ЦГО добио је од Државне изборне комисија ДИК, сходно Закону о слободном приступу информацијама, уговоре о дјелу, које је ДИК закључио са службеницима Скупштине Црне Горе, а који отварају несумњиво нову аферу у вези са радом ове институције, саопштила је данас извршна директорка ЦГО Далиборка Уљаревић.

“Уговори о дјелу закључени су са укупно 10 службеника, како се наводи, ради провјере потписа подршке предатих од стране изборних листа у сусрет парламентарним изборима одржаних 30.8.2020. године. Њима се углавном предвиђају обавезе у дијелу уноса, контроле и упаривања података који се односе на предате потписе подршке, док се дио уговора односи и на послове нумерисања предатих листа, администрација, затим израду и одржавање wеб сајта, а у коначном и на послове координисања, рада на апликативном рјешењу и извјештавања”, навела је она.

Како додаје, увидом у достављене уговоре, али и у Споразум о стручно техничкој сарадњи на који се ДИК позива у тим уговорима, очито је да се ни у једном дијелу не предвиђају било какве обавезе за службенике Скупштине које би се односиле на начин обраде личних података грађана и грађанки.

То су и контролори Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама (АЗЛП) били обавезни нотирати када су, сходно иницијативи ЦГО-а извршили надзор у ДИК-у, и утврдили да наводно не постоје никакве неправилности у њиховом раду. Сходно прописима и пракси у области заштите личних података, службеници Скупштине у уговорима су морали имати прецизно дефинисане обавезе у вези са чувањем, обрадом и уништавањем личних података, како би се могло рећи да је провјера потписа вршена на законит начин. Потпуно је несхватљиво како је тако нешто контролорима АЗЛП-а могло промаћи. Даље, АЗЛП је у свом записнику навео да је 11 службеника било ангажовано на овим пословима, а ДИК је доставио ЦГО-у документацију за 10, па и то доводи у утврђено чињенично стање од стране АЗЛП-а. То све учвршћује сумње у независност и непристрасност АЗЛП-а, који оваким површним приступом више штити државне органе и одговорна лица у њима, него грађане и грађанке Црне Горе, што им је дужност”, истиче Уљаревић.

Она наглашава да се уговорима о дјелу предвиђају и накнаде за службенике Скупштине.

Тако су службеници Скупштине Василије Поповић, Петар Мијовић, Петар Вујовић, Јована Петрушић, Мартин Поповић и Лазар Јакић приходовали по 1500 еура, службеница Хајдана Боричић 700 еура, службеница Ана Крстовић 2000, а службеници Срђан Томовић и Вуко Перишић по 3000 еура, односно 3200 еура. Укупно је 10 службеника Скупштине Црне Горе уочи избора приходовало 17.900 еура и то за три дана, судећи по уговорима који су закључени 13.8.2020. а имајући у виду чињеницу да су ДИК-у већ 16.8.2020. упућени посљедњи извјештаји о провјери потписа. Ти износи у значајном надмашују просјечне мјесечне зараде у Црној Гори, а вјерујемо и њихове (више)мјесечне зараде у Скупштини Црне Горе”, поручује Уљаревић.

Није, додаје она, познато ни по којем основу је један дио службеника приходовао 700 еура, а други дио 1500 еура, јер се ради о истовјетним уговорима у дијелу обима посла и обавеза.

Такође, није познато ни то на који начин се уговором закљученим за Срђаном Томовићем предвиђа обавеза израде wеб сајта, а имајући у виду да тај сајт, на истом домену постоји још од предсједничких избора из 2018. године. На званичним листама службеника и намјештеника Скупштине Црне Горе из јула и септембра 2020. године, не налази се име Срђана Томовића, што отвара питање да ли то лице уопште ради у Скупштини, због чега и позивамо ново руководство Скупштине Црне Горе да провјери основ овог ангажмана”, указује извршна директорка ЦГО.

Нејасна је, каже, стручност ангажованих ради провјере потписа подршке, јер се не ради само о лицима из ИТ сектора већ и онима из Одсјека за протокол или Одсјека за фонографију и штампање записа, а чији описи редовних послова не одговарају оном опису послова које су обављали у ДИК-у.

“Тако је на пословима обраде потписа подршке било ангажовано лице које у служби Скупштине, између осталог, има обавезу праћења рада сједница, вођења евиденција и статистика о броју јављања посланика и њиховој минутажи, или лице које у опису својих дужности обавља послове који се односе на припрему сала, салона и других просторија приликом посјета домаћих и страних делегација”, наводи Уљаревић.

Како наглашава, уговорима, које испред ДИК-а потписују предсједник Алекса Ивановић и секретар Вељо Чађеновић, отвара се питање још једног посла који је дат под нетранспарентним околностима привилегованим лицима а плаћен новцем пореских обвезника, што то би морало бити предмет интересовања надлежних органа.

“Такође, ЦГО ће сходно прикупљеној документацији доставити допуну раније предате кривичне пријаве надлежном Тужилаштву у вези са тзв. софтверском подршком ДИК-у. ЦГО изражава и наду да свака наредна активност усмјерена на праћење рада ДИК-а, неће нужно водити ка томе да се захтијева укључење других органа који врше контролу или истражне радње, како је то до сада, на жалост, био случај”, закључује Уљаревић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Уљаревић: Пандорина кутија Државне изборне комисије и Агенције за заштиту личних података

  1. Ovaj problem će biti riješen kada građani budu davali podršku izbornim listama putem interneta. Sa „certifikatom za elek. identifikaciju“ i „kvalifikovanim certifikatom za kvalifikovani elek. potpis“ na novoj ličnoj karti stvoreni su svi tehnički preduslovi. Na ovaj način ne može biti lažnih potpusa. Takođe, na ovaj način moguće je i glasanje putem interneta. Preduslov je izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika. Ostala zakonska regulativa već postoji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy