Улога метле у савременој умјетности
САВРЕМЕНУ УМЈЕТНОСТ која се легитимише као борба против КОНВЕНЦИЈА прати невјероватна конвенција. Прати је КОНВЕНЦИЈА која се претворила у својеврсни парадокс.
Објаснимо…
Све што се изложи у јавном простору и попрати епитетом УМЈЕТНОСТ проглашава се значајним културним догађајем и по парадоксалној конвенцији постаје доказ о новој степеници у културном уздигнућу друштва.
Ко је пропустио да се диви потписаним отпацима разних врста, органским и неорганским, смећу издвојеном, расутом или пресованом, мишјим инстинктом изгриженим и згомиланим папирима, ишкрабаним плохама платненим, бетонским, папирним, будаластим и психоделичним егзибицијама неартикулисаних људских тијела названих умјетност перформанса која никако да прође са старењем тијела… ТАЈ савременик савремене умјетности уколико се не фолира и не сагласи са јавним дискурсом бива отписан из културе.
По конвенцији савремене умјетности такав човјек се проглашава заосталим, изван тренда, и што је невјероватно дрско, проглашава се интелектуално осиромашеном особом која не разумије дух културе свог доба и савремене умјетности уопште.
Све то не би представљао проблем да не постоје професије које су хиљадама година старије од савремене умјетности. Основно средство тих професија је метла. Метла је створена да се очисте боравишта живих бића у интересу њиховог опстанка. Чишћење у свом животном ареалу једнако користи и људски род и животињски свијет. Метла као основно средство чишћења, усавршавала се током историје али јој се функција није мијењала хиљадама година уназад.
За руковање метлом потребан је минимум минимума , само зрнце здравог разума. Захваљујући том сачуваном зрнцу разума у садејству метле и савремене умјетности добили смо умјетнички контрапункт. Добили смо нову хармоничност, ново усаглашавање.
У чему је суштина тог контрапункта. Чистачица би могла бити одличан савремени умјетник под условом да је нерадна. Савремени умјетник ма колико радан био добио би отказ уколико би се задесио у простору који није означен као умјетнички.
Чистачица за разлику од умјетника има на располагању на милијарде простора више да у сваком од њих заради своје парче хлеба. Умјетник је по том питању више него хендикепиран. Међутим удруживање и заједнички рад чистачице и савременог умјетника обома отварају нове могућности што доводи до умјетничког контрапункта. Послије свега намеће се дилема с чим се у том умјетничком контрапукту суочавамо.
Са још једном постмодерном, са кичом, са кемпом, са трешом, са новим варваризмом или са адаптабилном логиком и здравим разумом људи посвећених својим професијама. У професији чистачице правила се нијесу мијењала хиљадама година, у професији умјетника правила се мијењају свакодневно. Удружени чистачица и умјетник уводе нас у доба нове умјетности.
Послије овог мало подужег увода прочитајте како на савремену умјетност реагују руковаоци средствима хигијене.
Чистачи музеја против модерне уметности
Почетком новембра 2011. године у Музеју Оствал у немачком граду Дортмунду чистачица је уништила дело савремене уметности Мартина Кипенбергера, осигурано на 800.000 евра. Рад под насловом „Кад почне да капље са плафона“ био је умиваоник у коме се, такорећи, налазио седимент од капања са плафона.
Чистачица је видела прљав умиваоник и добро га очистила. Ова акција названа је једном од најмоћнијих у савременој уметности, тим пре што је дело осигурано на 800.000 евра, иако се радило о обичној прљавштини.
У фебруару 2014. историја се поновила у Италији. У Музеју у Барију чистачица је бацила неколико згужваних папирних експоната и са стола помела мрвице колачића, који су, како се касније испоставило, део инсталације вредне 10.000 евра.
Историја се поновила по трећи пут. Опет у Италији. У граду Болцану, чистачица музеја видела је инсталацију „Где ћемо плесати вечерас?“, која се састоји од флаша шампањца, опушака и конфета разбацаних по поду. И, наравно, све је то очистила и избацила из собе…
Пише: Ранко Рајковић
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Нажалост, уместо да улога метле код правих умјетника буде да очисте овај трулеж који се огрнуо том речју „Умјетност“, данас је улога метле још увијек да је „зајашу“ и уз Маргаритин кикот и смијех пољете високо у… неку Воландову умјетност…
Tačno. Brkam i padeže. Slabo slažem i vremena. Slab sam i sa gramatikom. Jezik traži prečicu. Nadam se da sve te mane škode suštini koju želim iskazati. Iskreno hvala na vašoj opravdanoj primjedbi. Uzdravlje
OBJAŠNJENJE I KOMENTAR autora teksta :
Veoma važno je, ukoliko je to uopšte moguće, dati odgovor na vječno pitanje o poznatom i nepoznatom umjetniku. Kako se nepoznati umjetnil pretvara u poznatog umjetnila. Kako se nepoznati gube u magli (ne)vremena UMJETNOSTI.
Prvi dio tog pitanja glasi postoje li neautorizovana umjetnička djela. Odgovor glasi POSTOJE. Drugi dio pitanja glasi: Uvodi li poznati umjetnik umjetničko djelo u umjetnost ili svojom suštinom umjetničko djelo čini umjetnika poznatim uvodeći ga u umjetnost. Što dakle čini umjetnika umjetnikom – Djelo ili njegovo ime. Po mom sudu u korist odgovora na ova pitanja važno je u umjetničkom djelu otkriti diskretnu tačku spajanja umjetnika i umjetničkog djela. Diskretna tačka je mjesto na kome vrhuni rukopis umjetnika. Diskretna tačka je mjesto simbioze svih umjetničkih alatki i pregnuća kojima se stavlja tačka na stvaralački proces. Tu diskretnu tačku su u muzejima Dortmunda, Barija i Bolcana popunile čistačice. Hvala čistačicama u ime Savremene umjetnosti koju svojim radom nijesu unizile već kompletirale. S poštovanjem Ranko Rajković.
Ranka sreco, brkas ijekavicu i ekavicu.
Nije bitno sto Ranko brka ijekavicu i ekavicu sreco
Sreco vazno je da je Ranko pogodio u sridu svojim tekstom.Umetnik Milija Pavicevic je izlozio kao umetnosti svoje usrane gace koje nije skidao namerno nekoliko méseci.Dakle usrane gace su umetnosti jer je tako umetnik .odlucio i izlozio.,Steta koliko remek delà usranih gaca svakodnevno zavrse u masini za pranje vesa .To je Ono o cemu Ranko radpravlja sreco..