ИН4С

ИН4С портал

УН: Ниједна земља није достигла родну равноправност

1 min read

Двадесет година након што је 189 земаља усвојило план за постизање једнакости између жена и мушкараца, ниједна земља није остварила родну равноправност, изјавила је директорка Агенције УН за права жена Пумзиле Мламбо-Нгцука.muskarci_zene

Иако је од конференције Агенције УН одржане у Пекингу 1995. године постигнут напредак, поготову у области здравља жена и образовања дјевојчица, данас је мање од 20 жена на челу држава или влада, а број посланица је повећан са 11 на само 22 одсто у протекле двије деценије, рекла је она америчкој агенцији АП.

Мламбо-Нгцука је, у интервјуу уочи Дана жена, истакла да недовољна заступљеност жена у доношењу одлука и насиље над женама представљају „глобални феномен“ као резултат доминације мушкараца у свијету који, како је указала, мора да се промијени да би жене биле заиста једнаке са мушкарцима.

Платформа из Пекинга позвала је владе да окончају дискриминацију над женама и елиминишу родну неједнакост у 12 критичних области укључујући здравство, образовање, запошљавање, учешће у политици и људска права, признала женама право да контролишу своју сексуалност без присиле и потврдила им право да одлучују да ли ће и када имати дјецу, подсјећа АП.

Мламбо-Нгцука је упозорила да питање сексуалних и репродуктивних права, које је било најспорније на конференцији у Пекингу, и даље изазива највеће контроверзе у преговорима УН.

„Умјесто да постану норма… тим правима се пружа жесток отпор, као што сада можемо видјети на Блиском истоку“, рекла је она.

Према њеним ријечима, свјетски лидери морају да почну да говоре „крајње гласно и отворено“ против сексуалног насиља и порицања женских права, а унапређење родне равноправности мора бити у врху њихове агенде што, како примећује, сада није случај.

Наредне недјеље биће одржан састанак Комисије за статус жена, која ће преиспитати платформу за акцију на 150 страна у циљу постизања родне равноправности која је усвојена на конференцији Агенције за права жена у Пекингу 1995. године, закључује америчка агенција.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net