ИН4С

ИН4С портал

УН установиле 6.април као Међународни дан спорта

1 min read

generalna-skupstina-un-aГенерална скупштина УН усвојила је данас резолуцију којом је 6. април проглашен за Међународни дан спорта, а њен председник Вук Јеремић оценио је да се у спорту исказују највредније особине код људи попут истрајности, поштовања дисциплине и личног интегритета и фер-плеја.

Усвајању, како је Јеремић оценио, историјске резолуције, присуствовали су и најбољи тенисер света Новак Ђоковић и председник Међународног олимпијског комитета (МОК) Жак Рог.
„Његова достигнућа на терену су широм света позната, али још је важније то што појединци из његове снаге карактера и у истрајавању у циљевима могу да добију инспирацију“, рекао је Јеремић о Ђоковићу, кога је назвао „најомиљенијим сином српске нације“.

Бивши шеф српске дипломатије је председнику МОК-а захвалио на свему што је учинио за „свет спорта и шире“, мислећи при том и на његово залагање да та организација добије статус сталног посматрача у УН 2009. године.
„Спорт има јединствену моћ да мобилише, привуче и инспирише људе широм света“, рекао је Јеремић и додао да је спорт на много начина оличење највреднијих људских особина, попут упорности, поштовања дисциплине, личног интегритета, фер-плеја и часне компетиције.

„Спорт нас инспирише да превазилазимо властите границе“, оценио је Јеремић.

Он је подсетио да разни спортски програми промовишу вредности за које се УН залажу, попут остваривања миленијумских циљева развоја на шта су указали шефови држава и влада на пленарном састанку 2010. у УН.
„Широм света, спортски програми се користе да се пошаље порука о провенцији од ХИВ-а и АИДС-а, смањи број гојазних и да се промовишу здраве навике код деце и одраслих и обезбеди родна равноправност“, рекао је он.

Поред тога што спорт јача карактер појединаца, Јеремић је оценио и да он може да послужи као моћно средство одрживог развоја, за који се залажу државе чланице светске организације.

Истичући да је спорт универзални језик, председник ГС је навео да је спорт моћно средство за постизање мира и успостављање примирја.
„Он може да повеже људе, а етничке, верске и економске поделе „падају“ у засенак, заједно с предрасудама, страховима и неразумевањем“, рекао је Јеремић.

Он је подсетио да је ГС 1993. усвојила резолуцију којом се током трајања Олимпијских игара захтева да се прекину сва непријатељства, као у време античке Грчке.

У дану кад је установљен Међународни дан спорта, Јеремић се осврнуо на легендарне спортисте попут атлетичара Џесија Овенса који је, „одолевајући фашистичкој идеологији“, побеђивао на Олимпијади у Берлину 1936. године.

Он је изразио дубоко поштовање према спортистима с инвалидитетом који, како је рекао, храбро превазилазе телесне недостатке и побеђују негативне стереотипе.

Јеремић је подсетио на речи старогрчког филозора Епиктета, које су и мото Олимпијских игара, да није најважнија ствар да се победи на Олимпијади, већ да се на њој учествује.
„Тако и у животу није најважнија победа, већ учествовање у компетицији на добар и племенит начин“, закључио је председник Генералне скупштине УН.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *