ИН4С

ИН4С портал

УН забринута због хапшења током ванредног стања у више десетина земаља

1 min read

Уједињене нације (Фото: EPA, Justin Lane)

Канцеларија Уједињених нација за људска права изразила је забринутост због тога што је у више десетина земаља које су прогласиле ванредно стање због пандемије ковид-19 полиција ухапсила или притворила стотине хиљада људи и убила велики број њих.

Ванредне мере, не би требало да буду оружје које владе могу да користе да би угушиле неслагања, контролисале становништво, па чак и продужиле своју владавину”, изјавила је висока комесарка УН за људска права Мишел Башеле, пренео је Ројтерс.

Висока званичница из њене канцеларије Жоржет Гањон изјавила је да има око 80 држава које су прогласиле ванредно стање због коронавируса, укључујући 15 где се оптужбе сматрају најозбиљнијим.

То су: Нигерија, Кенија, Јужна Африка, Филипини, Шри Ланка, Салвадор, Доминиканска Република, Перу, Хондурас, Јордан, Мароко, Камбоџа, Узбекистан, Иран и Мађарска, преноси Танјуг.

Међутим, Жоржет Гањон, директорка операција на терену, додала је на брифингу у Женеви да вероватно постоји још неколико десетина земаља које су могли да истакну.

Главна брига о ванредним хитним мерама је оно што је код неких описано као токсична култура рестриктивних мера у појединим земљама, рекла је Гањонова.

Као што је нагласила висока комесарка, полиција и друге безбедносне снаге користе прекомерну, а понекад и смртоносну силу за примену рестриктивних мера и полицијског часа”, рекла је она.

Неке од тих земаља ухапсиле су и привеле десетине хиљаде људи због кршења мера повезаних са пандемијом, а Филипини се налазе на врху листе са 120.000 ухапшених због кршења полицијског часа у последњих 30 дана.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “УН забринута због хапшења током ванредног стања у више десетина земаља

  1. А хапшења у Србији ?
    Па више је ухапшено, него што је оболело од овог Коронавируса и то по режимској статистици.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net