Универзитет ЦГ: Сајбер безбједност кључна за општу безбједност
1 min read„Сајбер безбједност је кључна за општу безбједност и њоме се откључавају потенцијали дигиталног свијета, због чега академска заједница, јавни сектор и привреда треба тијесно да сарађују како би се подигла свијест о тој области и ојачала способност друштва да се одупре сајбер пријетњама“, то је саопштено на почетку прве обуке Европског колеџа за одбрану и безбједност (ЕСДЦ), Универзитета Црне Горе и Националног Универзитета за јавну управу из Мађарске, „Основе сајбер безбједности за професионалце изван техничке струке“, која је организована на Универзитету Црне Горе.
Ректор Универзитета Црне Горе, проф. др Владимир Божовић поручио је да се прихватањем дигиталне ере препознају сложености и изазови које она доноси, нарочито у области сајбер безбједности.
“Како наш свијет постаје повезанији кроз технологију, тако пропорционално расту и ризици и пријетње у сајбер домену. У области сајбер простора, незнање није ризик, већ пријетња. Као што је образовање кључ којим се откључава људски потенцијал, тако је и сајбер безбједност кључ којим се откључавају потенцијали сајбер простора и дигиталног свијета”, рекао је Божовић.
Додао је да је у свијету преко 3,4 милиона професионалаца у области сајбер безбједности.
“Нарочито смо поносни што можемо да пружимо програм из области сајбер безбједности који обухвата нашу заједничку визију са ЕСДЦ, која се тиче развијања свеобухватног приступа питању сајбер безбједности и образовању у области сајбер безбједности. Ово партнерство симболизује нашу посвећеност издизању изнад компликованог лавиринтна сајбер пријетњи. Као чланови ЕСДЦ, ми на Универзитету смо стекли приступ ризници експертизе у којој се одражава дух сарадње који одликује Европску унију”, истакао је Божовић.
Савјетник Предсједника Црне Горе за безбједност, Дејан Вукшић казао је да ЕСДЦ кључна институција у оквиру Европске уније посвећена образовању и обуци у области безбједности и одбране.
“Кроз образовне програме колеџ доприноси бољем разумијевању и ефективнијем приступу изазовима који се тичу безбједности и одбране. Његов значај лежи и у његовој способности и могућности да повеже различите образовне институције, укључујући и војне академије, као и друге актере. Колеџ доприноси одржавању мира и стабилности не само у границама ЕУ, већ и глобално. Ова институција је један од стубова ослонаца у изградњи и одржавању снажне, кохерентне и ефективне европске стратегије безбједности и одбране”, рекао је Вукшић.
Европска унија, како је казао, континуирано ради на јачању капацитета у области сајбер безбједности и на успостављању обједињеног дигиталног тржишта.
“Кроз усвајање нових директива и регулатива ЕУ настоји да креира снажу и безбједну дигиталну средину. Црна Гора, кроз своје стратешке иницијативе и законодавство усклађује се са овим трендовима, штитећи не само нашу националну инфраструктуру већ и доприносећи свеобухватном европском сајбер простору и његовој безбједности. Црна Гора је показала снажну посвећеност јачању националних капацитета за сајбер безбједност. Циљ Стратегије је успостављање дјелотворног и одрживог система за заштиту критичне инфраструктуре и података у складу са најнапреднијим међународним стандардима и праксама”, појаснио је Вукшић.
Додао је да је црногорска Влада формирала међусекторску Комисију за супротстављање хибридним пријетњама 2023. године.
Државни секретар Министарства Европских послова, Бојан Божовић истакао је да је тема тренинга у тијесној вези са напорима Владе да допринесе већем степену сајбер безбједности друштва.
“Ова тема је посебно актуелна, нарочито од 2022. године, послије сајбер напада, који су оставили велики негативни траг на сам рад и функционисање државне управе и још једном нас подсјетили колико су савремени изазови нешто са чиме се морамо суочавати на дневном нивоу. Континуирана едукација и усавршавање, које треба да почне од студентских дана и прати цјелокупан професионални развој било којег појединца кључ су за превазилазежње оваквих изазова”, казао је Божовић.
Неопходно је, како је рекао, у наредном периоду, посветити се информисању, а од великог значаја су подршка и помоћ приватног сектора.
“Не смијемо занемарити да изазови због којих смо данас овдје могу да погоде сваку особу. Пракса европских судова, пракса домаћих судова унутар Европске уније нас упућује на то да је неријетко све теже доћи до заштите права приватности сваког грађанина, али и до оног нивоа колективне заштите коју би требало да има свако друштво”, рекао је Божовић.
Представник Европског колеџа за одбрану и безбједност (ЕСДЦ), Панагиотис Марзелас рекао је да је веома значајно укључивање Универзитета Црне Горе у ЕСДЦ, као и могућност сарадње са другим центрима и другим земљама.
“Ми у ЕСДЦ-у доживљавамо сајбер простор као комбинацију различитих подобласти сајбер безбједности. Ове области обухватају сајбер одбрану, којом се бави војска, сајбер криминал којим се бави полиција, безбједност која се бави свим техничким аспектима и коначно сајбер дипломатију, која се бави односима међу државама”, објаснио је Марзелас.
Додао је са сајбер инциденти скоро никада нису локални.
“Готово увијек долазе споља, из иностранства и обично су комбиновани, односно престављају елемент хибридних активности. Све што сам поменуо чини овај вид сарадње веома значајним. Вјерујем да ћемо са почетком овог програма имати могућност да подигнемо ниво свијести у друштву о проблемима и да генерално подигнемо ниво способности друштва да се са овим носи, односно учинити црногорско друштво отпорнијим на ове проблеме”, истакао је Марзелас.
Представник мађарског Националног Универзитета за јавну управу, Цсаба Красзнаy, сматра да је позитивно што у Европској унији постоји систем који омогућава успостављање ефикасне заштите од сајбер напада.
“Циљ нам је да у наредна три дана полазници обуке добију знања експерата из области сајбер безбједности, аа схвате и препознају гдје је проблем и како да реагују. Полазници ће, у оквиру обуке, имати прилику да стекну не само елементарна знања, већ и комплетан увид у то шта значи сајбер безбиједност”, истакао је Красзнаy.
Сарадница у настави Правног факултета и чланица Извршног академског одбора ЕСДЦ-а, Андреја Михаиловић, објаснила је да је Универзитет Црне Горе добио посебан статус да као прва установа високог образовања са Западног Балкана, организује обуке, тренинге, љетње школе, пројекате и истраживања под покровитељством и уз експертску подршку Европског колеџа за одбрану и безбједност.
Михаиловић је казала да полазници имају јединствену прилику да на Универзитету Црне Горе стекну експертска знања од најутицајнијих лидера у области информационе безбједности што је велика прекреница на путу европских интеграција и приближавања вриједности и стандарда Европске уније региону Западног Балкана.
“Наши полазници, не само из Црне Горе и региона Западног Балкана, већ из цијеле Европе имају јединствену прилику да на Универзитету Црне Горе, под менторством експерата из Европске агенције за сајбер безбједност (ЕНИСА) и других кљуцних ЕУ институција, прате прогаме по јединственим курикулумима колеџа, са сертификатима које потписује Јосеф Борељ високи представник Европске уније за политику и безбједност”, казала је Михаиловић.
Државни секретар у Министарству унутрашњих послова, Петар Копривица, сматра да су нови програми едукација и обука веома значајни у јачању капацитета одбране земље по свим аспектима.
“Имајући у виду да смо у 21 вијеку у ери дигиталне трансформације, сајбер безбједност је дефинитивно кључна ствар којој се морамо посветити. Универзитет Црне Горе је, можда, и најбитнија локација у овом тренутку за овакву едукацију и обуку и задовољство ми је што сам овдје”, рекао је Копривица.
Предсједник Црногорско-швајцарске привредне коморе и директор Скy Еxпресс Монтенегро, компаније која је прузила подрску овом програму, Мајо Мићовић указао је да су три елемента значајна за подизање свијести о сајбер безбједности и опасностима које долазе прликом коришћења дигиталних технологија, а то је сарадња академске заједнице, јавног сектора и привреде.
“Сајбер безбједност је критичан корак за општу безбједност. Промјена која се десила од 2022. је позитивна. Кораци су јасни и озбиљно су учинили да се ми, који дајемо податке осјећамо боље, сигурније. Остаје да се примијене директиве Европске уније како би сви корисници боље разумјели у којој мјери су опасности које долазе са интернета, кроз одговарајуће технике, технологије и људски капитал сведене на минимум”, појаснио је Мићовић.
Научни директор Cybersecurity Innovation Hub-a у оквиру ULYSSEUS мреже, Игор Ђуровић, поручио је да имају много планова и да ће користити све друге активности у области сајбер безбједности које су доступне да би заједнички попоравили капацитете јавне управе, академске и бизнис заједнице у тој области.
Извор: Универзитет Црне Горе
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: