УПЦГ критиковала буџет Владе: Због повећања акциза доћи ће до раста сивог тржишта
1 min read
илустрација
Унија послодаваца Црне Горе (УПЦГ) критиковала је предложени буџет Владе у дијелу у којем се планира увећање акциза на дуван и дуванске производе, пише Дан.
Из УПЦГ наводе да у Црној Гори и данас свједочимо постојању врло изражене „сиве зоне” на тржишту цигарета.
“Унија послодаваца Црне Горе (УПЦГ) је свјесна даВлада улаже значајне напоре на изналажењу рјешења за опоравак и даљи развој привреде и стварање услова који ће омогућити превазилажење проблема изазваних кризом Ковид-19, нарочито у дијелу који се односи на одрживост јавних финансија и обезбјеђење недостајућих буџетских средстава. У таквим околностима веома је важна улога социјалних партнера УПЦГ као представника послодаваца и УССЦГ и ССЦГ испред синдиката чије анализе, оцјене и препоруке могу обезбиједити важне инпуте за планиране реформе и политике које су усмјерене ка опоравку и даљем развоју привреде”, наводи се у саопштењу.
Додају да када је у питању предложени буџет Владе за 2021. годину, УПЦГ у њему препознаје намјеру предлагача да, кроз одређене буџетске ставке, обезбиједи рационализацију јавне потрошње, што УПЦГ овом приликом поздравља.
“Истовремено, примјећујемо да у том дијелу постоји простор и за нека додатна смањења која такође треба предузети, а тиме и одговорити на исказана очекивања и потребе на које УПЦГ одрани је указује. Кад је у питању акцизна политика, осврнућемо се на планирано повећање акцизе на дуван и дуванске производе. Ово у првом реду из разлога што предложени буџет даје рјешење које подсјећа на оно од прије пар година којем се УПЦГ тада јасно успротивила и указала да се ради о мјери која може утицати на одрживост предузећа, очување радних мјеста и стабилност јавних финансија. Иако надлежно министарство у почетку није имало слуха за наша аргументована упозорења и процјене о очекиваном расту сиве економије коју ће, притом, бити тешко и пратити и контролисати, свједоци смо да је Влада Црне Горе касније ипак ревидирала ову одлуку”, казали су из УПЦГ.
План фискалне консолидације 2017. године је предвиђао раст прихода од акцизе на дуванске производе од преко 30 одсто да би реализација у периоду од јануара до јуна 2018. године показала пад од 26 одсто у односу на период прије промјене пореског оптерећења.
Зато је Влада била приморана (због себе, а не због индустрије) да уведе нови календар који ће постепено довести до годишњег повећања прихода и испуњења ЕУ захтјева. Садашњи календар обезбјеђује тај услов на крају 2024. године. Иначе, пракса ЕУ је да се додијели прелазни период од четири до шест година за усклађивање акцизног оптерећења земљама, након формалног чланства у ЕУ. Захваљујући измјенама (нагло уведеним високим стопама) Црна Гора је постала земља са највећим учешћем нелегалног тржишта у укупној потрошњи дуванских производа, око 60 одсто.
“Да се не би поновила иста грешка, УПЦГ истиче да наведено повећање акцизе води окретању потрошача алтернативним изворима снабдијевања, те је тешко за очекивати да стопа пада легалне продаје у финансијском исказу може бити надомјештена примјеном високих акцизних стопа. То потврђује и претходни примјер повећања када је, умјесто очекиваног повећања буџетских прихода, заправо дошло до њиховог смањења”, наводи УПЦГ.
У Црној Гори и данас свједочимо постојању врло изражене „сиве зоне” на тржишту цигарета.
“У том смислу, јасно је да најављено повећање акцизе на дуван и дуванске производе може довести до даљег раста сивог тржишта које би додатно угрозило легалну продају и изузетно се негативно одразило на предузећа која послују у оквирима формалне економије”, наводе из УПЦГ.
Умјесто санирања могуће штете по том основу, у УПЦГ вјерују да постоји простор за одлуке и рјешења које ће уважити очекивања бизнис заједнице и државе, а бити у духу процеса изградње адекватног бизнис амбијента који је подстицајан за пословање одрживих предузећа и смањење броја оних који који послују изван законом прописаних, формалних економских токова.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

