УПЦГ поновила иницијативу за укидање нерадне недјеље у току туристичке сезоне
1 min readУнија послодаваца Црне Горе (УПЦГ) је Министарству економског развоја прошле седмице, 5. марта, упутила иницијативу за укидање нерадне недјеље у току туристичке сезоне.
То је предлог који је УПЦГ и раније у више наврата упућивала, између осталог и 24. априла 2020. године када је од ресорног Министарства тражила предузимање хитне мјере – суспендовање члана 35а, уз образложење да ситуација са корона вирусом актуелизује потребу да се спорна одредба хитно стави ван правне снаге, барем за вријеме туристичке сезоне.
“Повод за ову поновљену иницијативу је веома забрињавајућа економска ситуација која захтијева хитност у изналажењу рјешења за ургентно стање у црногорској привреди – посебно путем предузимања кључних потеза и интервенције у дијелу регулаторног оквира”, наводе у УПЦГ.
За УПЦГ, очекивана реакција креатора и доносиоца одлука подразумијева интервенцију по питању Закона о унутрашњој трговини, односно члана 35а овог закона којим је за многе носиоце из сектора трговине уведена тзв. нерадна недеља.
“У овом тренутку, свједочимо да се велики број предузетника, микро и малих предузећа свакодневно бори са проблемима драстичног пада пословних активности, прихода и ликвидности, растом дуговања…, при чему њихов даљи опстанак додатно отежава скоро несмањен обим обавеза према држави и локалним самоуправама (фискални и парафискални намети), запосленима, банкама, добављачима и др”, наводи УПЦГ.
Сектор трговине, као нарочито погођен КОВИД-19 кризом и њеним посљедицама, биљежи значај пад прихода и практично је, кажу у УПЦГ, доведен у ситуацију да не може измиривати обавезе према запосленима, добављачима и држави.
УПЦГ подсјећа да је такво стање привредних субјеката из овог сектора заправо резултат увођења драстичних мјера током трајања пандемије (забране рада за огроман број привредника из те гране дјелатности, а те мјере су тренутно на снази у појединим приморским општинама), ограничења радног времена и, посредно, пропале туристичке сезоне.
Као потврду изузетно тешке ситуације, УПЦГ указује на податке МОНСТАТ-а по којима је већ на крају децембра 2020. године било значајно мањи број запослених у сектору „Трговина на велико и мало“, и то за 7.200 запослених. Колико је ово забрињавајуће говори и податак МОНСТАТ-а по којем овај сектор учествује са 31,40% у укупном броју активних привредних субјеката.
“Додатан показатељ специфичне ситуације у којој се налазе трговци је и то што се на државне празнике, током прошле године, углавном надовезивала и нерадна недеља, а то је, уз познате мјере забране рада и бројних ограничења која су обиљежила њихов рад, резултирало тиме да њихови трговински објекти, у више наврата, нису радили и по три дана спојено”, истиче УПЦГ.
Све наведено, кажу у УПЦГ, говори о веома тешким околностима које додатно усложњава и неизвјесност у планирању активности привредних субјеката током 2021. године, при чему би иста могла бити ублажена управо укидањем нерадне недеље у току туристичке сезоне.
“Према оцјени привредника из сектора трговине, таква одлука би позитивно дјеловала и на њих и њихове запослене, на повезане дјелатности, а тиме и на предстојећу туристичку сезону и укупну економску ситуацију у земљи”, наводи УПЦГ.
Подсјећају да је УПЦГ још 1. августа 2019. године – одмах по усвајању наведеног законског решења (Закона о унутрашњој трговини), поднијела Иницијативу за оцјену уставности и законитости спорног члана 35а и том приликом указали на повреду члана 59 Устава Црне Горе, Закона о раду, Закона о заштити од дискриминације, Закона о државним и другим празницима, као и низа других разлога.
“Осим пристиглог обавјештења Уставног суда да је предмет формиран и додијељен судији извјестиоцу и савјетнику, исход уставне инцијативе УПЦГ још увијек није познат – ни након више од 17 мјесеци од њеног подношења”, истичу у УПЦГ.
Према њиховим ријечима, КОВИД-19 криза и њене посљедице резултирале су падом прихода за скоро 90% привредних субјеката, док близу 80% привредника има потребу за додатним мјерама подршке Владе како би опоравили пословање и санирали ефекте узроковане насталим поремећајима.
“Ови и остали подаци, настали као резултат другог истраживања Уније послодаваца Црне Горе (УПЦГ) реализованог у сарадњи са Међународном организацијом рада (ИЛО), додатна су потврда неопходности изналажења хитног рјешења за стање у црногорској привреди, а тиме и дјеловање које ће обезбиједити правовремену припрему за наступајућу туристичку сезону која, то је већ свима јасно, не смије бити изгубљена као она из 2020. године”, поручује УПЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: