ИН4С

ИН4С портал

Управа „Плантажа“ смијењена без образложења

1 min read

Плантаже

Скупштина акционара Плантажа јуче је смијенила досадашњи одбор директора и именовала нови који чине Никола Трипковић, Ивана Цвијовић, Милан Дракић (испред Инвестиционо-развојног фонда); Дарко Рашовић, Борис Боричић (Фонд ПИО), Стеван Раичевић (Завод за запошљавање) и Никола Перишић (Црногорска комерцијална банка).

Смјену досадашњег одбора тражио је Инвестиционо-развојни фонд, а на Скупштини нису саопштени разлози због чега је то тражено нити је вођена расправа.

Скупштина је усвојила Стратегију развоја компаније до 2030. године, коју је радила досадашња управа у сарадњи с консултантским кућама Pricewaterhouse Coopers (ПWЦ) и BlueRock из Загреба. Усвојени су финансијски и извјештај о пословању за прошлу годину, као и изабран ревизор за ову годину конзорцијум који чине которски “Cattaro Audit” и подгорички “SFA Montenegro”.

Једино што није усвојено је предложена измјена Статута која би омогућавала одбору директора да доноси одлуке које се односе на имовину вриједну до милион еура, умјесто садашњих пола милиона еура, јер је за то требало двије трећине акција. За измјене су гласали представници Владе и њених фондова (55,88 одсто акција), као и представник ЦКБ-а (9,23 одсто), односно недостајало је око један одсто гласова.

Мањински акционари посједују око 35 одсто акција “Плантажа”, али нису скупили довољан број гласова да добију једно од седам мјеста у одбору директора.

Скупштина је трајала пет сати, а највише учешћа у расправама имали су мали акционари. Они су били незадовољни представљеном Стратегијом развоја јер су очекивали да ће у њој бити више конкретних података и анализа. Представници консултантских кућа и управе компаније су казали да не могу да открију све податке и анализе јер су дио пословне тајне.

Досадашњи предсједник одбора директора Небојша Вуксановић у интервјуу “Вијестима” прије три дана је казао да је план да “Плантаже” продају дио земљишта које се не користи, од чега би се финансирао план опоравка. Он је казао да су компанији неопходне инвестиције од 65 до 70 милиона еура, као и да се стратегијом предвиђа развој винског туризма на локацији Шипчаник, инвестиција која је процијењена на 150 до 200 милиона евра.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *