ИН4С

ИН4С портал

Управник Газивода: Значај објекта огроман, спремни смо и на најгоре

1 min read
Уз оцјену да треба доћи до политичког рјешења, али и ријешити проблем наплате воде, будући да је Албанци не плаћају, Вуловић закључује: „Онај ко контролише Газиводе, буквално контролише живот на КиМ, тако да држава треба да настоји да Газиводе буду под нашом контролом.“

Језеро Газиводе; фото: Танјуг/Зоран Жестић

У Газиводама су још свјежа сјећања на прошлу јесен, када су стигле јединице Росу са дугим цијевима. Управник Газивода Марко Вуловић истиче да је стање на том објекту тренутно мирно, али и да се помно анализира безбједносна ситуација.

„Политичка клима је узаврела, оптерећена таксама од 100 одсто, стварањем војске и узурпацијом српске имовине, што води политичкој напетости која може да има непредвидив ток. Ми пратимо ситуацију како бисмо правовремено доносили одлуке на заштити овог система који је од виталног значаја за наш развој и опстанак“, каже Вуловић.

Коментаришући изјаву Тачија да су Газиводе „косовски* државни ресурс“, Вуловић истиче да је српско власништво над Газиводама неоспорно, истичући да је овај објекат градила и финансирала Србија, што из домаћих, што из страних извора финансирања.

„Приштини ту ништа не припада. На држави је да то испреговара и заштити своју имовину коју је градила и платила“, јасан је наш саговорник.

На питање шта би се десило уколико би Приштина покушала да заузме Газиводе, Вуловић каже да никоме није у интересу да електрана не ради, ни Србима, ни Албанцима, али и упозорава:

„Не мислимо да је немогуће да се насилно заузму Газиводе, али то би имало несагледиве посљедице по обје стране. У свакодневном смо контакту са нашом државом ради доношења превентивних одлука за спрјечавање такве сулуде идеје. Наравно да смо спремни и на најгори сценарио, мада се искрено надам да до тога неће доћи и да ћемо то ријешити нормално путем преговора.“

Marko Vulović, upravnik Gazivoda
Управник Газивода Марко Вуловић; фото: sputniknews.com

Објашњавајући колики је значај Газивода, Вуловић наводи да је хидроелектрана, заједно са трафостаницом Валач, кључни објекат за снабдијевање потрошача на сјеверу, те да је и само језеро изузетно важно за снабдијевање водом: процјена је да око 700.000 људи пије воду са Газивода — само Приштини се испоручи годишње 115 милиона кубика, али и термоелектрани Косово А и Б у Обилићу.

„Кад бисмо им угасили воду за осам до 10 сати, дошло би до застоја у производњи електричне енергије у њиховим термоелектранама, а то би онда имало даље посљедице: стаје производња, снабдијевање становништва водом, буквално би се угасио живот на КиМ. Али ми наравно не размишљамо о томе и поред такси које су увели“, истиче управник Газивода за Спутњик.

Уз оцјену да треба доћи до политичког рјешења, али и ријешити проблем наплате воде, будући да је Албанци не плаћају, Вуловић закључује: „Онај ко контролише Газиводе, буквално контролише живот на КиМ, тако да држава треба да настоји да Газиводе буду под нашом контролом.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Управник Газивода: Значај објекта огроман, спремни смо и на најгоре

  1. Како је кренула власт у Србији и то ће предати овим зликовцима.Само не зна како да то каже грађанима.Смислиће они већ нешто.

  2. Не треба исклјучити воду за пиће али за термоелектране би требало, па нек се пуше. Ем не плаћају воду ем увели таксе 100 посто, докле…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net