ИН4С

ИН4С портал

Упркос неиспуњеним условима: Партнерима Блажа Ђукановића дато око 8,5 милиона квадрата земљишта на Сињајевини за градњу

1 min read
Huffington Post Đukanović

"Забринути", Блажо и Мило Ђукановић

Око 8,5 милиона квадрата земљишта на Сињајевини дато је урбанистичко техничким условима (УТУ) за градњу 61 вјетрогенератора (ВЕ) за производњу струје, који треба да буду укупне инсталисане снаге 402 МW, што одговара величини по инсталисаној снази као осам и по вјетропаркова Можура, саопштено је из Акције за социјалну правду (АСП).

Из те невладине организације (НВО) наводе да је земљиште дато за градњу упркос томе што подручје гравитира будућем Парку природе Сињајевина и будућим стаништима Натура 2000, што нема изграђене преносне мреже за прикључење планираних ВЕ, нема планске документације, нијесу ријешени имовинско правни односи….

„За изградњу ВЕ ‘Сињајевина Парт И’ су УТУ издати подгоричкој фирми ‘Енергy 2’ за градњу 17 вјетрогенератора укупно инсталисане снаге 112 МW. Сада су у систему само два велика вјетро парка и то ВЕ Крново и Можура, а њихова инсталисана снага је 118 МW (Крново 72 МW, а Можура 46 МW). УТУ су издати почетком децембра прошле године, а након што је у септембру тадашња мањинска влада у сред техничког мандата (без легитимитета) експресно провела тендер за давање у закуп државног земљишта на Сињајевини на 30 година, које је дато фирми ‘Енергy 2’. Локација се налази у Липовској Бистрици у Колашину, површина је око 279 хектара. Други УТУ издати су ове године и односе се на изградњу 44 вјетрогенератора укупно инсталисане снаге 290 МW, а обухватају локацију на Сињајевини на подручју Колашина и Шавника. Јавни подаци показују да је земљиште у добром дијелу у приватном власништву, док је дио у власништву државе. УТУ су издати подгоричким фирмама ‘Н1’, ‘Систем – МНЕ’ и ‘Пермонте'“, пише у саопштењу.

Казали су да половином власништва иза фирме „Н1“, судећи по званичним подацима, стоји фирма „Систем МНЕ“, која је у власништву Љубише Бошковића.

„Домаћој јавности он је познат као тврди подржавалац пројеката малих хидроелектрана (мХЕ), својевремно тврдећи да ће донијети процват сјеверу, али су се ти пројекти показали као изузетно штетни“, додаје се.

„Према медијским извјештајима, осмислио је неке од тих пројеката, а у спору који Блажо Ђукановић води против државе ради накнаде штете, јер није успио да у Колашину сагради и другу мХЕ, његова одбрана је предложила саслушање Љубише Бошковића. У фирми ‘Пермонте’ власник је Бранка Вујадиновић, извршни директор Бојан Бошковић. Фирма се бави инжињерским дјелатностима и техничким савјетовањем, а према ранијим информацијама партнер је ‘Бемаxу? и ‘ББ Солару’, гдје Блажо Ђукановић има половину власништва, на еколошкој реконструкцији Термоелектране у Пљевљима. Главни носилац тог посла је једна кинеска компанија. У фирми ‘Енергy 2’ из Подгорице званични подаци показују да сада половину власништва има Валентина Станај, Милутин Мићановић 27,5 одсто, а остатак једна кипарска фирма. Њен први оснивач крајем фебруара 2023. године био је Обрад Коћало, послије мјесец су по половину имали Станај и Мићановић, а фебруара ове године (дакле, након периода добијања уговора о закупу и УТУ) биљежи се улазак и кипарске фирме у власничку структуру“, наводи се у саопштењу.

Истичу да је „врло занимљиво“ да се фирма „Енергy 2“ налази на истој адреси као и „Систем МНЕ“.

„Иначе, изградња 61 вјетрогенератора је инвестиција за коју се може процијенити да је вриједна више стотина милиона еура. Фирма ‘Систем МНЕ’ је на крају прошле године приказала годишњи приход од око 1,3 милиона. Она на крају прошле године приказује нераспоређену добит од 2,4 милиона еура. Код издавања УТУ за оба пројекта на Сињајевини је из Црногорског електропреносног преносног система (ЦГЕС) указано на сљедеће: ‘Сагледавајући постојеће стање извјесно је да ће за прикључење нових електрана бити потребна појачања у преносној мрежи (изградња нових интерконективних далековода или већи захвати на реконструкцији постојеће)… За изградњу нових елемената мреже којим би се створили услови за прикључење потенцијалних обновљивих извора потребан је веома дуг временски период (просторно планска документација, израда пројектне документације, прибављање сагласности и дозвола за градњу, рјешавање имовинско-правних односа)… Ако потенцијални инвеститор и даље има интересовање, након УТУ нека достави захтјев за прикључење, па ће ЦГЕС израдити анализу могућности прикључења'“, кажу из АСП.

Додају да је из Министарства задуженог за ресор екологије указано на сљедеће:

„У обухвату нема заштићеног подручја, али оно гравитира будућем заштићеном подручју Парк природе Сињајевина, налази се у близини ИБА подручја Сињајевина и ИБА подручја Бабји зуб (‘Импортант бирд ареа’) што може представљати ограничавајући фактор… За очекивати је да предметни обухват захвата будућа Натура 2000 станишта…Потребно је израдити Студију постојећег стања биодиверзитета…“

„Ово је један у низу случајева из истраживања Акције за социјалну правду (АСП) о издатим УТУ за градњу објеката за производњу струје из обновљивих извора енергије, који су ескалирали у вријеме техничког мандата мањинске владе Дритана Абазовића. Након израде правне анализе АСП ће размотрити правне механизме за процесуирања поступака. Овакав сценарио додјеле УТУ за енергетске пројекте, без читавог низа претходно ријешених питања, увелико подсјећа на ситуацију од прије деценију и по, када је тадашња влада Демократске партије социјалиста (ДПС) кренула са контроверзним пројектима малих хидроелектрана (мХЕ) и ВЕ, без претходно испуњених услова и обећавајући грађанима ‘брда и долине’ од њихове реализације“, објашњавају из АСП.

„Вријеме је ипак показало да су ти пројекти привилегованим појединцима донијели богаћење на терет потрошача, да је из џепова потрошача по основу субвенција већ узето око 100 милиона еура, да су изостала озбиљнија запошљавања и економски развој сјеверних подручја, већ напротив, ријеке и природа је девастирана, а локално становништво због „отете“ воде из ријеке се исељава. Деценију и по касније се понављају слични сценарији, али су сада улози знатно већи, јер се ради о планираним објектима производње струје из обновљивих извора енергије огромних капацитета, док је Влада тренутно упутила парламенту на усвајање закон о обновљивим изворима енергије, којим предвиђа да потрошачи изнова и пуних 12 година опет финансирају приватне бизнисе кроз нове субвенције, тј да се привилеговани и знани и незнани богате на њихов рачун“, закључује се, пренијеле су Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Упркос неиспуњеним условима: Партнерима Блажа Ђукановића дато око 8,5 милиона квадрата земљишта на Сињајевини за градњу

  1. ljudi te vjetrenjace su svugdje napravile katastrofu jer za 5 ili 10 godina to sve ce se pretvoriti u staro gvozdze i upropastiti zivotinjsko carstvo nsa tom dijelu Crne Gore. Zar nema niko ko moze da se raspita koliko su ove vjetrenjace neisplative i skupe za odrzavanje.

    16
    2
  2. Ако неко, ко влада овом ДПС вукојебином (САД, Енглеска, Њемачка) не затражи од тужилаштва и судства да процесуирају Ђукановића и остале глодаре, који су испуњавали све њихове захтјеве, овдје то нико неће урадити и никад никаквог квалитативног помака овдје неће бити.
    Ево, сад су их опет ставили у други план, мажући очи политиканством о резолуцији о Јасеновцу.

    30
    3

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *