УРА: Инспекција штити Тошчелик, а не раднике

Поводом ситуације у никшићкој Жељезари и односа управе Тошчелика према радницима, Грађански покрет УРА је 26.06.2015. од Управе за инспекцијске послове тражио да изврши инспекцијски надзор у Жељезари.
„У нашој пријави смо навели да се ургентно изврши надзор, међутим инспекцији је требало скоро мјесец дана да изађе на терен. Из обавјештења које смо добили од Управе за инспекцијске послове назначено је да је надзор извршен 24.07.2015. Инспекција није одговорила на захтјеве да се утврди стручност радника који су радили на пећи да ли имају положен испит код конструктора нове пећи, ЦВС компаније; да ли постоји довољан број радника за смјенски рад на пећи; да ли постоји адекватно обезбјеђење контролне кабине пећи која се налази у непосредној близини пећи; да ли је пећ адекватно обезбијеђена и да се атестира заштитна опрема коју користе радници (ципеле, радна одијела, шлемови, наочаре и рукавице)“, саопштио је Раде Милошевић, члан Координационог одбора Грађанског покрета УРА.
„Поставља се питање који су разлози да надлежне инспекције нијесу извршиле надзор по нашем захтјеву. Што се тиче односа према радницима, инспектори су утврдили да управа Тошчелика и након давања рока за отклањање недостатака није у потпуности поступила по захтјеву инспекције. Шта више, инспектори су утврдили да радници раде прековремено у континуитету и изречена је казна свега 2200 евра“, нагласио је Милошевић.
Милошевић додаје да су тражили и да инспекција утврди да ли кранови у жељезари имају употребне дозволе и добили обавјештење које гласи: „На дан инспекцијског надзора важеће Стручне налазе имају електромосне дизалице интерне ознаке Л1 и Л лоциране у ливној хали. Остале електромосне дизалице које се користе у производном процесу Жељезаре Тошчелик нијесу прегледане у прописном року. Послодавац је прихватио понуду Института црне металургије а.д. Никшић да изврши преглед и испитивање 13 припремљених дизалица и започео испитивање, које је у току, а након тога очекују се Стручни налази“.
„Из наведеног се јасно види да Жељезара нема употребне дозволе за тринаест електромосних дизалица (кранова) што значи да радници раде годинама на крановима који нијесу испитани. Да иронија буде већа, инспекција није изрекла казну због наведеног стања. Можда Управи за инспекцијске послове животи радника мало значе, па су процијенили да нијесу неопходни Стручни налази о крановима. Обзиром да им је требало мјесец дана од дана пријаве да изађу на терен и изврше надзор онда ништа не чуди“, сматра Милошевић.
Грађански покрет УРА ће наставити континуирано да прати ситуацију у Жељезари Тошчелик и у складу са законима реаговати како би се заштитили радници и како би се поштовао закон.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

