УРА: Нећемо одустати од дјечијих додатака, Влада у буџету за 2020. да обезбиједи средства
1 min read
Суада Зороњић
Грађански покрет УРА неће одустати од намјере да свако дијете у Црној Гори прима дјечји додатак, јер је то обавеза социјално одговорне и праведне државе за коју се боримо зато у сусрет усвајању буџета за 2020. годину, још једном апелујемо на Владу Црне Горе да се уврсте средства за исплату дјечјих додатака, поручила је данас потпредсједница ове партије Суада Зороњић.
Подсјећа да је УРА још 2015. године предложила измјене Закона о социјалној и дјечјој заштити који би омогућила да сва дјеца у Црној Гори опет примају дјечји додатак, а да она дјеца која су у стању материјалних и посебних потреба примају веће накнаде него до сада.
„Наша намјера јесте да свако дијете у Црној Гори до навршене 15. године, односно да током редовног школовања у основној школи прима дјечји додатак. Како је основно школско образовање обавезно, а држава није омогућила механизме да свој дјеци омогући бесплатне ужбенике за овај ниво образовања, сматрамо да се на овај начин дијелом превазилази тај недостатак. Усвајањем закона држава би показала солидарност и са родитељима, и пружила би потребну помоћ приликом подизања дјеце. Измјене би омогућиле и да свако дијете у Црној Гори у једном периоду оствари право на примање дјечјег додатка”, поручила је Зороњић.
Истиче и да је намјера УРЕ да дјеца која су у стању материјалних и посебних потреба примају до 50% веће накнаде него до сада.
“За ове одређене категорије дјеце, нужно је повећати висину дјечјег додатка из разлога што садашњи износи не омогућавају довољну помоћ. Врло важно је и то што желимо укинути ограничење броја дјеце у породици која могу бити корисници дјечјег додатка. Могућност да свако дијете прима дјечји додатак је у директној вези са тежњом државе Црне Горе за повећањем већ негативног тренда природног прираштаја и с тим у вези сматрамо да би ове измјене дале подстрек родитељима приликом планирања породице”, јасна је Зороњић.
Она указује и на податак МОНСТАТ-а са пописа из 2011. године и података УНИЦЕФ-а о броју дјеце у Црној Гори и броју дјеце која тренутно примају дјечји додатак, и тврди да је процјена УРЕ да потребна средства за дјецу која до сада нису примала дјечји додатак износе око 16,5 милиона евра на годишњем нивоу.
“Док је за повећање висине накнаде за дјецу која су до сада примала дјечји додатак потребно издвојити око 3 милиона евра на годишњем нивоу.Уколико држава Црна Гора наплати дио пореског дуга од тајкуна ДПС-а у износу од 200 милиона евра, наредних 10 година ће свако дијете у Црној Гори примати дјечје додатке. Вријеме је да то и урадимо, за добро свих”, закључује Зороњић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ako vec predlazete nesto pa napravite to bar do 18 ili 19godine dok se zavrsi srednje obrazovanje,necmo valjda mi unositi novine mimo ostalog naroda u Evropi.