ИН4С

ИН4С портал

УРА: Образовање деградирају они који од њега страхују

Стара је политичка пракса да је, уколико желите да уништите један народ, довољно да му уништите образовање. Изгледа да је наша тродеценијска власт то схватила буквално, па више никог не чуди то што се реформа образовања претворила у међународну бламажу, чији циљ није била еманципација друштва већ политички маркетинг појединих Владиних каријериста,

Стара је политичка пракса да је, уколико желите да уништите један народ, довољно да му уништите образовање. Изгледа да је наша тродеценијска власт то схватила буквално, па више никог не чуди то што се реформа образовања претворила у међународну бламажу, чији циљ није била еманципација друштва већ политички маркетинг појединих Владиних каријериста, указали су у Грађанском покрету УРА.

“УРА снажно подржава неопходну образовну реформу и прилагођавање савременим трендовима, који би омогућили значајно јачање државе, како са образовањем домаћих кадрова, тако и кроз бројне економске бенефите, али се једнако снажно противи томе да се реформа ради на брзину, без јавних расправа и учешћа ширих друштвених слојева, шта оставља убједљив и недвосмислен утисак о неспособности државне администрације и већ утемељеним плагијаторским поривима”, подсјетили су у покрету УРА.

У том покрету истичу да је и кровни Општи закон о образовању и васпитању један од доказа да се “све радило на брзину и без темељног промишљања”.

“Крајње је непримјерено да кровни образовни закон, који је претрпио бројне измјене (посљедње у јулу ове године), садржи толико застарјелих, конфусних и бескорисних норми. Да је исти давно “појело вријеме”, јасно је одмах након првог читања. Па одредбе из члана 152 предвиђају оснивање Завода за школство и Испитног центра, у року од шест мјесеци од ступања закона на снагу, иако је исти Завод скоро прославио шездесет година постојања (у данашњем формату оформљен 2003. године), док Испитни центар постоји пуних 12 година”, указали су у покрету УРА.

УРА је истакла и нелогичности члана 154 истог закона, који “прописује обавезу оснивања Савјета родитеља до 31. октобра 2003. године”, као и застарјелост норми из члана 160 који налаже примјену одређених норми закона “почев од школске 2013/2014. године за одређени број јавних установа које одреди Министарство, а од школске 2015/2016. године за све јавне установе”.

“Истина је да је Закон о општем образовању симбиоза више закона и одлука који су донешени у претходном периоду, али када се овакав текст чита, све изгледа непрегледно, комплексно и нелогично. Стога, УРА позива Министарство просвјете да приликом стављања у процедуру ових системских рјешења знатно више времена посвети тексту и духу закона. Или да их надлежна лица макар једном прочитају прије достављања Скупштини Црне Горе, јер нелегитимни посланици тог “проточног бојлера” сигурно неће уочити било какве нелогичности, које би их могле спутати да гласају са обје руке”, указали су у Грађанском покрету УРА.

У покрету УРА наводе да “са оваквом влашћу и управом, која је школство претворила у биро за политичка запошљавања, свако даље избјегавање ових важних тема неће ублажити катастрофалну чињеницу да је Црна Гора, према званичним статистикама, скоро на дну образовне љествице, међу европским државама”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *