УРА побиједила Тошчелик: Вратити раднике на посао
1 min read
Основни суд у Никшићу је, у спору бивших радника против Жељезаре Тошчелик, пресудио да су свих десет радника тог предузећа незаконито отпуштени, односно да нису прекршили ниједну радну обавезу, те да је дисциплински поступак вођен на незаконит начин. Бивше раднике Жељезаре је, кроз бесплатну правну помоћ коју им је указао Грађански покрет УРА, заступала адвокатска канцеларија “Терзић-Живковић” из Подгорице.
Све је почело покретањем дисциплинског поступка против радника Жељезаре Тошчелик који су, након што су 16. априла 2015. године радили ноћну, а одмах 17. априла јутарњу смјену, одбили да истог дана поново раде и ноћну смјену. Да није изолован случај, потврђује и податак да су радници, током викенда, неријетко радили и по 15 сати дневно.
“И поред тога што је компанија “Тошчелик” прије двадесетак дана примила правоснажну пресуду, која им налаже да у року од осам дана раднике врати на посао, у сазнању смо да послодавац не поштује одлуку суда, због чега им пријете веома озбиљне законске казне”, навели су у Грађанском покрету УРА.
УРА указује да и “мимо конкретног случаја, казне инспекцијских органа потврђују ранију сумњу да ДПС-ов инвеститор, предузеће “Тошчелик”, послује незаконито”.
У образложењу пресуде се наводи да њихова радна мјеста у никшићкој Жељезари подразумијевају “екстремне услове рада, који захтијевају велику концентрацију и физички напор”, док им је радно вријеме такво да прва четири дана недеље раде ноћну, а недељом јутарњу смјену “с тим што неријетко, након треће смјене, на захтјев послодавца (“Тошчелик”) раде и прву смјену”.
У покрету УРА истичу да су услови у којима радничка класа данас функционише нехумани, као и да држава “омогућује послодавцима да израбљују своје запослене и користе их као јефтину радну снагу, под константном пријетњом да, уколико не прихватају такве услове, могу одмах ићи кући”.
“Драстичним слабљењем лијевих политика и утицаја синдиката, али и прихватањем хладнокрвног капиталистичког система, радничка класа остала је жртва дистрибутивне и статусне неправде. Односно, радници су колатерална штета транзиције, пљачкашке приватизације и ДПС-ове економске политике”, навели су у покрету УРА.
УРА закључује да жртве нису само радници, већ и њихове породице, “јер ће дјеца радника, који су својим знојем и вриједним радом стварали Жељезару, КАП, Радоје Дакић и друге индустријске гиганте, живјети у битно тежим условима него дјеца оних партијских војника који су распродавали имовину тих фабрика”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

