УРА предала Иницијативу: Горица да добије статус “заштићеног природног добра“
1 min readПодгоричка УРА предала је Скупштини Главног града Иницијативу за очување брда Горица и израду Студије заштите, којом би то подгоричко брдо коначно добило статус – заштићеног природног добра.
Усвајање те Иницијативе би, према ријечима предлагача Луке Ракчевића, представљао “велики искорак ка суштинској заштити брда Горица и заустављању даље девастације“.
УРА је са Иницијативом упознала и породицу Европских Зелених и њихове посланике у Европском парламенту (ЕП), па ће даље поступање Главног града бити под будним оком Брисела.
“Горица је деценијама жртва девастације, дивљачког урбанизма и бетонирања њених зелених површина, због чега таквој катастрофалној пракси морамо стати на крај. Уколико Горица добије статус – заштићеног природног добра, то ће бити први велики корак у правцу њене суштинске заштите и почетак радикално другачијег и одговорнијег односа према плућима нашег града“, указао је предсједник одборничког клуба “Подгоричка УРА – Право на град!“, Лука Ракчевић.
Ракчевић је казао да очекује да ће “колико је сјутра, градска управа изаћи са недореченим и суштински празним рјешењем формирања Агенције, која би се бавила заштитом Горице и Љубовића, шта је миљама далеко од довољног“.
“Формирање такве Агенције, која ће радити оно шта су требала да раде градска предузећа “Зеленило“ и “Чистоћа“, неће промијенити планску документацију, нити ће избрисати све нове зграде које су уцртане у срцу Горице. Оно не може шкодити, али то ни изблиза не може и не смије бити довољно, како би се наша Горица заиста заштитила“, указао је Ракчевић.
Ракчевић је подсјетио да је Демократска партија социјалиста (ДПС) наслиједила зелену и очувану Горицу, али и “једно од најбољих планских рјешења у историји града, које је радио чувени архитекта Вукота Тупа Вукотић“.
“По том ДУП-у, Горицу је требало сачувати и “спустити“ у град, чиме би се превазишла постојећа дистанца између брда и Града. Ревидирани план је предвиђао велики улаз на простору иза КИЦ-а “Будо Томовић“, са отварањем визурне тачке од КИЦ-а до Маузолеја на врху Горице. Планирана је и реконструкција Везировог моста, као и каскадно спуштање западног дијела Горице ка Морачи, са великом љетњом позорницом – амфитеатром поред ријеке, капацитета до 4.000 мјеста. Мањи трг је планиран и на простору иза КИЦ-а, док је велики свечани трг, површине 4,4 хиљаде квадрата, планиран иза Маузолеја на врху Горице. Све је то могло бити реализовано, да Демократска партија социјалиста (ДПС) тај план није одбацила и поништила, како би кренула са распарчавањем Горице и њеним распродавањем“, казао је Ракчевић.
Ракчевић истиче да “Горица и даље има своју шансу, због чега сви морамо дјеловати одмах“.
“Борба за зелену Горицу и Његошев парк, је борба за душу нашег Града. Уколико дозволимо да нам и то одузму, униште и бетонирају, свака даља прича једноставно губи сврху. Наш Град је много старији, већи и значајнији од ДПС-а и његових смијешних шићарских интереса, па сви морамо стати у његову одбрану. За наш Град и нашу Горицу“, закључио је Ракчевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Selo gori ,a baba,ovaj,URA, se češlja.
sad se sjetili gospodo,,Rakčevići, nije vam smetala Mugošina priča o tunelu kroz Goricu
Inače, imanja sa zapadne strane Gorica bila su nekada davno piperski komun, a potom su uknjižena na Aćimiće, Martinoviće i Vukoviće, koje su nakon Drugog svetskog rata, prodavali placeve… Krajem pedesetih godina, kupci placeva sagradali su pet-šest objekata, a onda se na toj lokaciji se formiralo malo naselje sa desetak porodičnih kuća. Tek početkom vijeka, advokat i biznismen Goran Velimirović, inače bivši sudija Višeg suda u Podgorici, sagradio je prvu stambenu zgradu sa desetak stanova… Izgledalo je da se neće nastavljati sa devastacijom park-šume Gorica, jer gotovo dvije decenije nije bilo nikakve gradnje, a onda se počelo sa gradnjom višespratnica na placu porodice Spahić u podnožju brda…
Nadam se da još uvijek nije kasno da zaštitimo Goricu…
Čitaocima će biti jako interesantna priča o placu koji je u vlasništvu direktora jednog poznatog crnogorskog medija… Izvjesni Vuković iz Tološa, inače bliski rođak porodice Aćimić, u čijem su vlasništvu bila maltene sva imanja sa zapadne strane Gorice, krajem sedamdesetih je, najvjerovatnije, na svoju ruku, ogradio jedno lijepi parčence zemlje u samom srcu park-šume?… Tu je posadio malo luka, krastavaca i paradajza, a negdje devedesetih je na volšeban način uspio da taj plac u Katastru uknjiži na svoje ime?! Kasnije ga je prodao preduzetniku Vukoti Raduloviću, a ovaj vlasniku jednog poznatog crnogorskog medija…
P.S. Eto, sada na mjestu gdje je nekoč nicao lukac beli, niču višespratnice… Bilo bi zaista smiješno, da nije odveć tužno, ružno…
Podržavam inicijativu Ure, jer je zadnja ura da se sačuva park-šuma Gorica koja je napadnuta sa svih strana. Na jugozapadnoj strani Gorice, preko puta hotela „Ambasador“, sagrađene su dvije sedmospratne zgrade (Fidija; Eurozox i Montenegropetrol), a iznad njih, prema brdu, započeta je gradnja petospratnice, a po nezvaničnim, ali pouzdanim, informacijama, investitor je Darko Šipčić, rođeni brat Živka Šipčića, nekadašnjeg načelnika za vanredne situacije u MUP-u Crne Gore. Još bliže samoj šumi, biznismen Saša Aćimić („Tehnoput“) ucrtao je na svom imanju tri višrsoratnice, koje će, najvjerovatnije graditi sa svojim kumom Acom Đukanovićem. U samom srcu park-šume, vlasnik jednog poznatog crnogorskog medija, „ucrtao“ je višespratnu zgradu. On je taj plac kupio od podgoričkog preduzetnika Vukote Radulovića. I na kraju, na samo stotinak metara od spomenika na Gorici (uz sam kružni put), jedna poznata podgorička firma planira gradnju četvorospratnice. O tome je prije desetak dana bilo riječi na Televiziji Vijesti… U tom prilogu je predstavnik Glavnog grada – Podgorica, izjavio, i ostao srećom živ, da su nadležni prilikom izrade DUP-a bili dekocentrisani?!?! Kao da su šutirali penale u finalu Lige šampiona, a ne crtali planove za pluća grada…
Gorica je prilično devastirana, ali ipak, nešto se može i spasiti…
Tako i treba!
Cela nasa Crna Gora je prirodno dobro!