ИН4С

ИН4С портал

УРА: Роми и даље најуогроженија заједница у земљи, власт не ради ништа да то и промијени

1 min read

Из Грађанског покрета УРА честитали су Међународни Дан Рома који се обиљежава сваког 8. априла од 1990. године широм свијета са циљем подизања свијести о проблемима са којима се Роми суочавају.

Они кажу да на процесу интеграције Рома у црногорско друштво није урађено колико треба и да су за мале помаке заслужне већим дијелом НВО и стране мисије у Црној Гори који третирају проблем Ромске заједнице.

„Владине политике су дале мало резултата, уосталом као и на свим другим пољима у земљи. Велика већина Рома и даље живи у крајње нехуманим условима за живот у којима доминира опште сиромаштво. Многи од њих и даље немају могућност да дјецу шаљу у школу, да се запосле и немају приступ здравственој заштити“, истичу у покрету УРА.

Тврде и да је дискриминација и даље највећи проблем са којима се Роми суочавају.

„Почевши од тога да готово сви Роми живе у гетоизираним дјеловима црногорских градова у трошним кућама које служе само толико да би се имао кров над главом. Велики проблем Рома је и тај да би се прехранили и преживјели натјерани су да улазе у нелегалне криминалне радње“, наглашавају у покрету УРА.

Они додају да Влада готово ништа није урадила на еманципацији самих Рома али и грађана Црне Горе који према овој заједници и даље имају предрасуде.

„Није урађен ниједан систематски пројекат који би за резултат имао то да Роми буду заступљенији у друштву, да их има више на мјестима одлучивања, да их има у државној управи и администрацији. Роми и даље не знају како остваривати њихова права у црногорском друштву, па су често и злоупотребљени и то најчешће у предизборне сврхе у корист владајућег ДПС-а. Све су то проблеми које чекају Роме али и црногорско друштво и са којима се мора изаћи на крај уколико желимо да будемо налик свим другим европским развијеним земљама“, закључили су у Грађанском покрету УРА.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy