УРИ све јасно: Влада преварила грађане, слиједи стезање каиша
-Влада и даље упорно обмањује јавност да успјешно консолидује јавне финансије, умјесто да коначно призна да је остала без пара, да је презадужена, да нема приступа кредитима и да ће стога грађанима морати још јаче притегнути каиш, саопштио је Дејан Мијовић, члан Предсједништва УРЕ.
Он појашњава да најновији подаци Министарства финансија о негативним економским кретањима и огромном расту државног дуга у 2018 години показују да Влада не само што није успјела да среди јавне финансије, већ да је њихово стање још горе од прошлогодишњег које је и тада било поразно.
–Влада је, дакле, прекршила преузету обавезу не само према грађанима који су на то навикли, већ и према Европској унији, ММФ и Свјетској банци без чије подршке се она више не може додатно задуживати. Подсјетимо се да је Свјетска банка раније процијенила да се због дугогодишњег недомаћинског управљања економијом укупни расходи за плате у јавном сектору у периоду 2016 – 2019 морају смањити за 17,8%, (са 12,9% на 10,6% ГДП), а социјална давања за 15,6% (са 14,1% на 11,9% БДП). Пошто то није реализовано, логично је очекивати да ће међународне институције своју будућу подршку Влади условити и од ње тражити да спроведе још радикалније мјере штедње ради уравнотежења буџета. Влада би, дакле, до краја свог мандата морала још оштрије смањивати плате, пензије и социјална давања и повећавати све врсте пореза, сматра он.
По његовим ријечима Влада се, иако то крије као змија ноге, обавезала да спроведе ове радикалне мјере јер би, у противном, без подршке међународних кредитора морала прогласити банкрот.
–Из њених најављених потеза се, међутим, сасвим транспарентно назире нови покушај преваре упркос томе што ће кредитори убудуће вјероватно пажљивије пратити владин рад како не би опет били изиграни. Влада је, наиме, орочила мјере штедње на само једну годину, мада је за консолидацију јавних финансија потребно да оне трају најмање три године. Разлог није тешко одгонетнути, након године штедње слиједи припрема за нове изборе када ће се, макар накратко, поново дријешити кеса и грађани засути лажним обећањима о високом европском стандарду који им ускоро слиједи, веле у УРИ.
Мијовић смата да се таквом покушају нове обмане могу супроставити само удружени грађани, невладиног сектора и опозиција, али и међународни фактор уколико им је заиста стало до владавине права у Црној Гори.
–Зато у било каквом споразуму о стварању фер предизборних услова једна од кључних ставки мора бити да се договорене економске реформе као предуслов оздрављења и будућег напретка не смију прекидати до њиховог потпуног спровођења, закључује Мијовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: