ИН4С

ИН4С портал

Ускоро филм „Први српски светац и цар Свети Јован Владимир“

Овај филм је у режији Ђорђа Бојанића и ђакона Дејана Јовановића о првом српском светитељу и кнезу/цару Јовану Владимиру чије мошти се налазе у Албанији, о њему Срби врло мало знају.

Кадрови за филм снимани су у Елбасану – Шин Ђон (Албанија), Старом Бару, Микуљићима, Румији (ходочашће до цркве Свете Тројице на врху Румије на висини 1596 метара, прелепи кадрови) тамо се сваке године традиционално на дан Свете Тројице износи крст Светог Јована Владимира, кога чува братство Адровића. Обишли смо са протојерејом Јованом Пламенцем и братство Андровића у Старом Бару које вековима чува крст Светог Јована Владимира и имали смо прилику да видимо и целивамо крст, наглашава Ђорђа Бојанић.У филму говориће протојереј Јован Пламенца човек који је открио мошти у Албанији Светог Јована Владимира. Говориће и проф. др Ђорђе Ђекић.

Ово је прича о којој и дан данас има доста мало података и о којој наш народ скоро и ништа не зна, нема тога довољно ни у уџбеницима историје.

Владимир је био први српски владар кога је Србска православна црква прогласила за свеца. Владао је Дукљом, крајем 10. и почетком 11. века, државом која се простирала на подручју данашње Црне Горе, Босне и Херцеовине, Северне Македоније и Албаније.

Свети Јован Владимир Србски се сматра првим србским свецем и небеским заштитником града Бара. Његово најстарије, данас изгубљено житије настало је у Дукљи вероватно између 1075. и 1089. године; сачувано је у скраћеном облику у Љетописа попа Дукљанина, написаном на латинском.

Доста о томе је писао и Ава Јустин Поповић и владика Николај Велимировић, али поред тих записа имамо и нова истраживања која ће нам пренети у филму Јован Пламенац.

Одрубљена му је глава испред цркве у Преспи, царске престонице, где је и сахрањен… ето ме испред моштију Јована Владимира (налази се део моштију)

По једној верзији његове моштију су из Преспе пренете у манастир Пречиста Крајинска, близу његовог двора на југоистоку Дукље. Од 1381. године мошти су чуване у манастиру Светог Јована Владимира код Елбасана (ту је сад само део моштију), а већи део моштију налази се од око 1995. године у православној саборној цркви у Тирани (које су закључане у олтару).

Јован Владимир је 1016 године у Преспи убијен, србски владар Дукље, најмоћније србске кнежевине тога доба.

Манастир светог Јована Владимиран налази се у селу Брадашеш у округу Елбасана, данас се ту налази део његових моштију.

Албанци су ову српску цркву превели под албанску православну цркву, и за њих данас ова црква мема никакве везе са српском црквом и Србима.

Они су 2006.год плочу изнад главног улаза у цркву, на којој је било написано ћирилицом ко је оснивач и ктитор светиње су скинули и на њено место поставили плочу са грчким натписом.

Та уклоњена плоча са српским ћириличним натписом данас се чува у једном музеју у Тирани!

Ова прича је захтевна, и надамо се да ћемо успети у овој реачизацији. Срећом дозвољено ми је да снимим кадрове у цркви као и мошти Светог Јована Владимира.

Хвала и братству Андровић што нам је дозволило да снимим Крст Светог Јована Владимира (који се износи само једанпут годишње) и да снимим њихову изјаву за филм.

Хвала и протојереју Јовану Пламенцу на гостопримству, велики је то духовни човек, наглашава Ђорђе Бојанић.

Тек сада следи тежак процес монтаже са ђаконом Дејаном Јовановићем. Завршетак филма очекујемо средином септембра. Наратор у филму је Бобан Коцев (водитељ Радио Глас Нишака Епархија).

Као и остали филмови и овај ако Бог да његову реализацију биће приказан преко јутјуба и моћи ће да се преузима и емитује без икакве зараде и апанажа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Ускоро филм „Први српски светац и цар Свети Јован Владимир“

  1. 2010.г. (ако се тачно сјећам, али свакако послије 2006.) сам лично посјетио манастир Св. Јована Владимира у селу Шин Ђон, на периферији Елбасана, вођен дугогодишњом жељом и намјером да дођем до моштију светитеља и тадашњим сазнањем о њиховој локацији, добијеним од свештеника цркве Св Николе у македонском селу Вевчане.
    На улазној капији у украсима доста сиромашни манастир, на металној табли је писало староћириличним фонтом: „Свети Јован Владимир, кнез српски“. За трајну успомену сам фотографисао овај улаз. Нажалост, проблем са лаптопом ми је уништио ову тако значајну и историјску фотографију. Послије двије године, кад сам поново посјетио манастир, натписа више није било. Свједоци смо ја и моја супруга.
    У посљедње вријеме албанска власт брише и мијења све словенске (српске) топониме. Ранијим промјенама назива градова Љеш и Драч, као и албанизовањем многих села и насеља широм Албаније, додата је промјена назива градова Валона, Св Јован од Медове, Воскопоље, затим скорашње уклањање саобраћајног знака са именом ријеке „Бистрица“, на путу Елбасан-Охрид итд.

  2. RUMUNSKA PRAVOSLAVNA CRKVA DO 1918.G KORISTILA CIRILICU …KTITORSKA PLOCA NA MANASTIRU U ELBASANU JUZNO OD TIRANA SKINUTA 2006.G. JER NA CIRILICI …KORCULA PELJESAC …MARKO POLO…KO TO NAPADA I PROGONI ISTINU …A KO JE ISTI VAZDAN I ZATO ISTINIT …KO JE PUT ISTINA I ZIVOT …1 AVRAMOV AKO PREZIVI OPET CE BIT BISE NEGO ZRNA PESKA U MORU I OKO MORA AVRAMOVE DECE I FIZICKE I DUHOVNE …I FIZICKO DUHOVNE …A KOLIKO DANAS JEVREJA IMA DNK KOME BOG OBECAO DA NECE NESTAT AVRAMOVI NASLEDNICI …KO STO I KAINU OBECAO I ETO NAROD U KOGA MONASI VRHUNSKI BORCI JER KAIN POMISLI DA CE GA KO GOD DA GA SRETNE UBIT …AL NA CELO BOG MU PECAT STAVI …, A TEK KOD MALOG ZVORNIKA GRAD PREDAKA SVETOG JOVANA TREBINJSKOG JER OTAC IZ TREBINJA MU …A JEDINO MJESTO DJE SAVA SVETI VLAST OVOZEMALJSKU VRSI JE TREBINJE KA STO I DIMITRIJE SINAIT S 50 DRUGOVA NA SINAJU BAS 1075…KNJIGE NA SRBSKI PREPISIVAO …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *