ИН4С

ИН4С портал

Ускоро излази прва заједничка књига Црне Горе и Ватикана

1 min read
Раније дефинисана сарадња у потписаном Меморандуму о сарадњи између Црне Горе и Заједнице Сант Еђидио биће добра основа за реализацију конкретних пројеката
Vatikan

Богдановић у Ватикану

Министар културе Александар Богдановић приликом недавне посјете Ватикану истакао је посебан значај активности на издавању прве књиге из едиције докумената о Црној Гори из Ватиканских архива, а која треба да буде завршена ове године.

На састанку са подсекретаром за односе са државама Секретаријата Свете Столице, монс. Антоаном Камилеријем било је ријечи о наставку започете сарадње у области културе између Црне Горе и Свете Столице.

Саговорници су током разговора констатовали да недавно организоване посјете државног секретара Свете Столице кардинала Пјетра Паролина Црној Гори и предсједника Црне Горе Мила Ђукановића Светој Столици представљају важан корак у снажењу односа двије државе и навео да је увјерен да ће најављено отварање Нунцијатуре Свете Столице у Црној Гори ускоро бити реализовано.

Министар Богдановић је истакао посебан значај активности на издавању прве књиге из едиције докумената о Црној Гори из Ватиканских архива, а која треба да буде завршена ове године.

Ријеч је о књизи која ће садржати аутентичне преписке и преговоре приликом потписивања Конкордата 1886. године, који предстaвља темељ историјских односа Црне Горе и Католичке цркве, али и свједочи о поносној и богатој мултикултуралној и мултиконфесионалној историји Црне Горе. Ово ће бити прва, у едицији књига које ћемо објавити а чији садржај ће чинити документа која свједоче о богатим и садржајним односима између Црне Горе и Свете Столице”, казао је Богдановић.

Богдановић је разговарао са подсекретаром за односе са државама Секретаријата Свете Столице, монс. Антоаном Камилеријем и директором Историјског архива Свете Столице др Јоханом Иксом.

Како се наводи у саопштењу, Богдановић је изразио изузетно задовољство због могућности приступа импозантној архивској грађи од преко 1,5 милиона дигитализиваних докумената, која се налази у Историјском архиву Секретаријата Свете Столице и истакао да ће пројекат сакупљања архивске грађе бити од великог значаја за даље истраживање и документовање историје Црне Горе.

Посјета Ватикану била је прилика и за састанак са Ђакомом Зуконијем, генералним секретаром Заједнице Сант Еђидио.

„Раније дефинисана сарадња у потписаном Меморандуму о сарадњи између Црне Горе и Заједнице Сант Еђидио биће добра основа за реализацију конкретних пројеката. У том смислу, исказана је спремност саговорника да се почетком наредне године у Црној Гори, у заједничкој организацији Министарства културе и Заједнице Сант Еђидио, организује међународна конференција за младе о екуменизму.

Прочитајте још:

Говорит Ди Кеј: Хвала Мило што си ми вратио 15 хиљада, а кад ћеш милионе?

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Ускоро излази прва заједничка књига Црне Горе и Ватикана

  1. Сада је ваљда свима јасно да се Мило Ђукановић, политички досљедан једино у демантовању самога себе и богаћењу себе и рођачко-плитичке фамилије, ставио на чело оних који, како је управо он говорио, »прикривају антисрпску и антиправославну орјентацију«, односно »никоговића, и србијанских и црногорских« који су се »одрекли братства и заједнице са Србијом«.
    Прекрајање црногорске историје од стране државних и дукљанских историчара је у функцији разбијања и унијаћења православног народа у Црној Гори, иза чега, у крајњем, стоје територијалне претензије.
    Свети Василије Острошки Чудотворац, слава му и милост, посветио је свој живот очувању Православне вјере и заштити свога народа од опаке унијатске пропаганда и туђинштине. Зато је од народа назван ревнитељем Православља. Слиједити његово дјело је обавеза, част и једини спас.

  2. Сада је ваљда свима јасно да се Мило Ђукановић, политички досљедан једино у демантовању самога себе и богаћењу себе и рођачко-плитичке фамилије, ставио на чело оних који, како је управо он говорио, »прикривају антисрпску и антиправославну орјентацију«, односно »никоговића, и србијанских и црногорских« који су се »одрекли братства и заједнице са Србијом«.
    Прекрајање црногорске историје од стране државних и дукљанских историчара је у функцији разбијања и унијаћења православног народа у Црној Гори, иза чега, у крајњем, стоје територијалне претензије.
    Свети Василије Острошки Чудотворац, слава му и милост, посветио је свој живот очувању Православне вјере и заштити свога народа од опаке унијатске пропаганда и туђинштине. Зато је од народа назван ревнитељем Православља. Слиједити његово дјело је обавеза, част и једини спас.

  3. Богдановић: „отварање Нунцијатуре Свете Столице у Црној Гори ускоро ће бити реализовано“….“почетком наредне године у Црној Гори, у заједничкој организацији Министарства културе и Заједнице Сант Еђидио, организује међународна конференција за младе о екуменизму“.
    Дакле, министарс културе Погановић отворено ради на католичењу Црне Горе. Главни је Дон Милионе, а непосредно надређени му је Јеврем Брковић кога је за реализацију тог пројекта почетком 90-их задужила католичка црква у Хрватској.
    Сарадници на овом ватиканско-крватско-црногорском пројекту су: распоп Мираш Дедеић коме је Јеврем из Загреба, као прелазну ка католичкој, основао тзв Црногорску православну цркву; Влада Душка Марковића; предсједник Скупштине Иван Брајовић и његове СД; комплет посланички клуб криминалне дружине ДПС; посланици-посленици Ранко Кривокапић, Андрија Поповић, прва и друга вамеља, Црногорска матица, Дукљанска академија наука и умјетности; СУБНОРА Зувдије Хоџића; Брковићев жбир Аднан Чиргић, који је у Хрватској заједно са браћом Никчевић, хрватским и бјелосвјетским лингвистима, направио Црногорски језик; ина дружина лакомих и плахих.
    Једном реченицом -ложа црвених Хрвата у Монтенегру удара на Свеог Василија Острошког Чудотворца, Светог Петра Цетињског, Његошеву Црну Гору. Резултат се унапријед зна „јер је тшко с Богом ратовати“, али набројена дружина може нанијети много, премного зла.
    У памет се браћо православна.
    П.С. Молим уредништво да овај текст остави на насловној страни јер заслужује посебну пажњу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *