Ускоро субвенција уз замену старих аутомобила за половњаке стандарда еуро 6
1 min read
Фото: Daniel Krason/shutterstock
Директор Агенције за безбедност саобраћаја (АБС) Бранко Стаматовић је на недавно одржаном стручном скупу на којем се разговарало о безбедности саобраћаја и унапређења поступка испитивања возила указао да је у сарадњи с Министаством унутрашњих послова и Управом саобраћајне полиције рађено на измени Закона о безбедности саобраћаја.
„Предлог закона је израђен и он улази у јавну расправу“, рекао је Стаматовић. „Оно што посебно хоћемо да регулишемо јесте коришћење тротинета, а АБС је у претходној години урадила пројекат за возила која нису хомологована, дали смо предлог како то може да се регулише и то је саставни део предлога измена новог закона о безбедности саобраћаја.
Према његовим речима, урађен је и предлог правилника о возилима од историјског значаја, а урађен је и предлог како да се испитују рели и спортска возила.
Стаматовић је истакао да је АБС, у сарадњи с Управом саобраћајне полиције, израдила правилник о контролорима на техничким прегледима, за који је потребна одређена промена постојећег закона да би могао у потпуности да уђе у употребу.
„Предлог Агенције је да се смањи број година искуства како би се лиценца стекла одмах по стеченом знању. Очекујемо да ће то бити усвојено, да ћемо након тога имати могућност и да кренемо у обуку контролора који ће радити на техничким прегледима“, казао је Стаматовић.
Начелник одељења у Управи саобраћајне полиције Милан Виторовић је истакао изузетну сарадњу Агенције и Министарства као и битност правилника за само Министарство.
Поред МУП-а, сарадњу са АБС како би саобраћај на друмовима Србије учинили што безбеднијим остварује и Министраство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Милан Петровић, помоћник министра задужен за друмски транспорт, истакао је на скупу системски приступ решавању проблема у саобраћају.
Бесплатни рамови за тракторе
Бранко Стаматовић се осврнуо и на један од највећих пројеката које је Агенција реализовала до сада – субевниционисану доделу сигурносних рамова за тракторе. Пројекат је израдила, моделирала и испитала Агенција у сарадњи с машинским и пољопривредним факултетима. По Стаматовићем речима, до сада је за бесплатне рамова примљено око 3.000 захтева.
„Покренули смо тај пројекат заједно с министарством саобраћаја и ове године је за субвеницонисану доделу рамова опредељено 125 милиона динара“, рекао је Стаматовић. „Исти износ предвиђен је и за наредне две године и очекујемо да ће бити додељено више од 10.000 рамова, што ће, сигурно је, смањити број страдалих у саобраћајним незгодама у којима учествују трактори. Подаци говоре да је за три године у незгодама на путевима у којима учествују трактори, 78 људи изгубило живот, а у истом периоду страдало је чак 86 људи – у шуми, њиви, пољу… због превртања трактора. Они који желе себи да обезбеде рам за трактор и тако позитивно утичу на безбедност могу конкурисати до 26. децембра“, рекао је он.
Милан Петровић је рекао да је Влада Србије усвојила програм о заштити ваздуха којим је дефинисано да ће од 2024. године Министарство грађевинарства издвојити око 12 милијарди динара као подстицај за обнављање возног парка грађана Србије.
„Реч је о набавци половних возила који задовољавају стандард еуро 6 и више од тога. Услов за то ће бити предавање старих возила рециклажним центрима, а део посла на терену реализоваће Агенција. У наредном периоду ћемо се трудити да коригујемо и правилник, у смислу возила која увозимо. Тренутно проверавамо искључиво саобразност документације, али ће то бити пооштрено јер није смисао да се субвенционише возило Еуро 6 и више, а да има лошију емисију од рециклираног возила“, казао је Петровић, пренео је Танјуг.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

