ИН4С

ИН4С портал

Услови после САД: КиМ, дистанцирање од Српске и смањење утицаја Русије

Изјава амбасадора Кирбија о домаћим задацима Србије односи се на три сета услова. Први је КиМ, други систематско удаљавање од Републике Српске, а трећи се тиче санкција према Русији и одустајања од „Турског тока“.Vucic mekkejn

Србија је навикнута на задавање домаћих задатака који долазе из западних амбасада, каже за Спутњик Александар Митић, председник Центра за стратешке алтернативе поводом најновије изјаве америчког амбасадора Мајкла Кирбија.

Кирби је, наиме, саопштио да Србија има политичку подршку Вашингтона у процесу интеграција, али прво мора да уради свој домаћи задатак. То подразумева, навео је Кирби, напредак у владавини права, борби против корупције, стварању ефикаснијег и бржег правосуђа као и у решавању одређених питања са Косовом.

Која су то „одређена питања“ са Косовом и шта овакав израз „домаћи задаци“ значи у практичном смислу?

Митић констатује да је Кирбијева изјава дата у контексту недавне посете премијера Вучића Вашингтону и пред долазак немачке канцеларке Ангеле Меркел у Београд. Он напомиње да САД имају општу причу о унутрашњим реформама али су, према њему, сасвим сигурно ти услови у другом плану у односу на оно што су њихови основни услови.

„Услов број један је, наравно, питање КиМ, односно заокруживање територијалне целовитости Космета. Одустајање од Заједнице српских општина као неке врсте озбиљније институције која би имала било какве озбиљније надлежности. Онда, потписивање споразума о добросуседским односима између Београда и Приштине, а након тога улазак КиМу Уједињене нације“, прецизира Митић.

Други сет услова, додаје саговорник Спутњика, тиче се Републике Српске и захтева Вашингтона да се Београд систематски удаљава од Републике Српске. Док је, према њему, трећи сет услова везан за Руску Федерацију.

„То су притисци не само усклађивања Србије са санкцијама Запада према Русији, већ и притисак да, не само Београд него и Македонија и неке друге државе, одустану од ’Турског тока‘ и затраже својеврсну диверсификацију снабдевања гасом. Без обзира што сви знамо да су то нереални пројекти, а и скупи. Чињеница је да они служе једном једином циљу, а то је смањење утицаја Руске Федерације“, закључује Митић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net