ИН4С

ИН4С портал

УССЦГ Министарству рада: Закон о мајкама оставио бројне недоумице

1 min read
"Самим законом не само да нису испуњени услови предвиђени Одлуком Уставног суда, већ је сам законски текст оставио бројне недоумице," напоменуо је Кековић.

Унија слободних синдиката Црне Горе обратила се данас министру за рад и социјална старања Кемалу Пуришићу у вези са примјеном Закона о мајкама са троје и више дјеце, којима је крњи парламент прошле недјеље укинуо накнаде. Они су предложили да Министарство сачини упутство којим ће одговорити на сва спорна питања која постоје. „Самим законом не само да нису испуњени услови предвиђени Одлуком Уставног суда, већ је сам законски текст оставио бројне недоумице, нагласио је генерални секретар УССЦГ Срђа Кековић.

Обраћање УССЦГ Министарству рада и социјалног старања преносимо у цјелости:

Господине Пуришићу,

Обраћам Вам се поводом ступања на снагу Закона о извршењу Одлуке Уставног суда Црне Горе У-И број 6/16 од 19. априла 2017.године и бројних недоумица које је овај законски акт отворио како међу корисницама доживотне накнаде по основу рођења троје или више дјеце, тако и међу свим заинтересованим субјектима који пружају правну и логистичку помоћ корисницама накнада.

Поменути закон донијет ради извршења Одлуке Уставног суда Црне Горе У-И број 6/16 од 19. априла 2017.године у чијем образложењу је, поред осталог, наведено да укидање права на доживотну накнаду по основу рођења троје или више дјеце неће бити спроведено на начин који би кориснице ставио у неповољнију правну и фактичку ситуацију од оне у којој су биле када су због прихватања доживотне накнаде прекинуле свој дотадашњи радни однос или прекинукле коришћење права на пензију или су се одјавиле са евиденције Завода за запошљавање. Међутим, самим законом не само да нису испуњени услови предвиђени Одлуком Уставног суда, већ је сам законски текст оставио бројне недоумице које се, прије свега, огледају у следећем:

– рокови прописани законом у којима кориснице накнада треба да надлежним органима и установама подносе захтјеве за остваривање права предвиђених самим законом сувише су кратки. При том, самим Законом је прописано да ће даном ступања на снагу истог мјесно надлежни центри за социјални рад обуставити извршење коначних, односно правоснажних појединачних рјешења којима је утврђено право на доживотну накнаду. Ово значи да кориснице накнада, прије него добију рјешење о обустави коначног рјешења, требају да поднесу напријед наведене захтјеве у роковима прописаним овим законом;

– законом није дефинисан рок за подношење захтјева од стране корисница које су се одрекле пензије што доводи до велике забринутости корисница накнада;

– закон не препознаје кориснице које су накнаду стекле по годинама радног стажа и броју рођене дјеце, а које нису зарад остваривања овог права напустиле посао, обзиром да су потребан стаж оствариле много раније него што су ступиле на снагу измјене и допуне Закона о социјалној и дјечјој заштити којим је прописано право на доживотну накнаду;

– закон не препознаје ни кориснице које су ради остваривања права на доживотну накнаду напустиле радно мјесто како би се пријавиле на евиденцију Завода за запошљавање те оствариле ово право по основу година проведених на бироу, обзиром да нису имале довољно радног стажа за остваривање тог права.

На крају, посебно наглашавамо чињеницу да је велики број жена након добијања рјешења о умањењу накнаде покренуло жалбени поступак према Министарству рада, а по добијању другостепеног рјешења на исто уложило тужбу Управном суду. Поменути поступци су и даље у току, обзиром да ни у роковима предвиђеним законом надлежни нису поступили по поднијетим поднесцима корисница накнада. Овим је доведено у питање остваривање права корисница накнада по Закону о извршењу Одлуке Уставног суда Црне Горе У-И број 6/16 од 19. априла 2017. године у роковима прописаним истим, обзиром да по правилу кориснице морају у раније покренутом поступку добити рјешења којим се одлучује о њиховом праву, обзиром да мјесни центри за социјални рад тренутно одбијају пријем захтјева од стране корисница до окончања судског поступка. Поставља се веома важно питање, како ће у овом случају кориснице остварити право прописано поменутим законом када истекну преклузивни рокови прописани истим. Такође, према изјавама једног броја корисница, у мјесним центрима за социјални рад, истима се нуде форме изјава које дефинитивно нису у форми захтјева које овај Закон налаже већ у форми захтјева којим се јасно наглашава да се добровољно одричу права на доживотну накнаду, што не одражава реално и фактичко стање ствари.

Имајући у виду напријед наведено и веома важан тренутак који се тиче великог броја црногорских породица, овим Вам се обраћам са предлогом да ваше Министарство, у што је могуће краћем року, сачини упутство којим ће одговорити на сва спорна питања, те исто објави у свим електронским и штампаним медијима како би се јавност упознала са својим правима и обавезама.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “УССЦГ Министарству рада: Закон о мајкама оставио бројне недоумице

  1. Koliko zaposleni u Crnoj gori nema pravo na sindikalno udruživanje i zaštitu.Izgleda da samo tamo gdje je Tito ostavio sindikat tu ga ima a u dičnim kapitalističkim tvorevinama nastalim na zdravoj tranziconoj pljački nema.Vama je normalo da se bavite onim što vas se ne tiče a a ne bavite se robovlasničkim radnim vremenom od minimum 240 sati mjesečno da ne kažem 300 i sve to za 350 evra maksimum.Koga vi farbate ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *