Уставни суд одбио жалбу адвоката До Квона, министар одлучује о изручењу
1 min readПритворско вијеће Уставног суда једногласно је данас одбило жалбу против пресуде Врховног суда у случају јужнокорејског држављанина До Квона.
Саопштење о тој одлуци објављено је на сајту Уставног суда. У саставу вијећа су Момирка Тешић као предсједница тог тијела и судије Будимир Шћепановић и Фарук Ресулбеговић као чланови.
Врховни суд је 19. септембра усвојио захтјев за заштиту законитости и преиначио рјешења Вишег и Апелационог суда, утврдивши да су испуњени услови за изручење До Квона у Сједињене Америчке Државе (САД). Суд је истом пресудом одлучио да се списи предмета доставе министру правде Бојану Божовићу ради одлучивања о дозволи изручења.
На ту пресуду жалио се адвокат До Квона.
Виши суд је на сједници у октобру усвојио захтјев за обуставу изручења јужнокорејског крипто тајкуна тој држави или САД, а по избору министра правде, до доношења коначне одлуке.
„Уставни суд је у одлуци закључио да је према пракси Европског суда за људска права у Стразбуру, а коју прихвата Уставни суд, првенствено на домаћим органима, нарочито судовима да рјешавају проблеме тумачења домаћих закона. Уставни суд понавља да није његов задатак да преузима улогу судова, те утвђује чињенице и тумачи право у конкретним судским предметима, већ је то задатак првенствено редовних судова. Уставни суд неће доводити у питање утврђење чињеница, оцјену доказа и тумачење закона од стране редовних судва, осим у случају очигледне арбитрерности, када примијети да закључци редовних судова нијесу имали никакву правну основу, односно да су редовни судови примијенили закон у одређеном случају очигледно погрешно или тако да су дошли до произвољних закључака и /или ускраћивања правде“, пише у саопштењу.
„У конкретном случају, Врховни суд је, одлучујући по захтјеву за заштиту законитости, као суд који је по Уставу надлежан да обезбјеђује јединствену примјену закона од стране судова, дао своје тумачење релевантних норми у ситуацији када окривљени пред надлежним судом да сагласност за изручење у скраћеном поступку по више замолница тиме је, тумачењем правне празнине (lacuna iuris), односно правне недоумице, примјењујући правну норму на конкретан случај, створио судску праксу“, додаје се.
Кажу да Уставни суд није надлежан да својим закључком наметне другачије мишљење судовима у погледу тумачења закона, осим ако није ријеч о очигледном кршењу права, којег у конкретном нема, јер је окривљени дао сагласност за изручење по обје замолнице и нити једним наводом није довео у питање да би му изручењем у било коју од држава било угрожено одређено право, осим што сматра да су учињене процесне неправилности у погледу тумачења закона.
„Сагледавајући околности предмета као јединствену цјелину, Уставни суд је закључио да је поступак, који је претходио уставносудском, вођен на начин који је подносиоцу осигурао право на правично суђење и није довео у питање могућу повреду права на породични живот, будући да подносилац није „насељени мигрант“ у Црној Гори, да је приликом саслушања сам дао сагласност за изручење по скраћеном поступку и Републици Јужној Кореји и Сједињеним Америчким Државама, и том приликом није истицао породичне прилике, те околности породичног живота, односно одвојеност од породице. То јесте један од елемената који ће се, здружен са осталим елементима и околностима из члана 26 Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима цијенити приликом одлучивања којој ће држави бити изручен у ситуацији када постоји конкуренција замолница у односу на које су испуњени услови за изручење и не покреће питања могуће повреде права на породични живот из члана 8 Конвенције“, пише у саопштењу.
Остаје у Прихватилишту до доношења рјешења о изручењу
Америчке и јужнокорејске власти истраживале су До Квона због његове улоге у једној од највећих катастрофа у историји крипто валута. У мају 2022. године, потонула је вриједност двије крипто валуте које је створио, TerraUSD и Луна, што је, према писању америчких медија, избрисало 40 милијарди долара са тржишта крипто валута и покренула ланчану реакцију која је гурнула друге дигиталне крипто компаније у банкрот. Инвеститори широм свијета изгубили су своје уштеђевине. Истрагом је закључено да је До Квон лагао инвеститоре и сумњало се да крије богатство.
До Квон и његов пословни партнер Хан Ченг Џун ухапшени су 23. марта прошле године на аеродрому у Подгорици када су приликом пасошке контроле, на лету за Дубаи, употријебили фалсификоване пасоше.
До Квон је у Црној Гори осуђен на четири мјесеца затвора – док су САД и Јужна Кореја почеле да инсистирају на његовом изручењу. Након пуштања из затвора у Спужу 23. марта, полицајци су До Квона спровели код инспектора за странце, а потом, након петосатног саслушања, одвели у Прихватилиште за странце. У том објекту он ће боравити до доношења рјешења о изручењу.
(Вијести)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: