![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/11/5532705_skupstina-crne-gore_ls.jpg)
Фото: Скриншот
Посланици у Скупштини усвојили су измјене и допунаме Закона о попису становништва. Тиме је подржана и измијена члана 2 Закона који се односи на датум пописа, па ће, у складу са ранијом одлуком Владе, попис бити одржан од 30. новембра до 15. децембра, али са могућношћу продужења за 15 дана. За усвајање измјена и допуна овог закона гласала су 64. посланика.
Предсједник Андрија Мандић дао је паузу након што је умало дошло до физичког сукоба између Дритана Абазовића и Николе Зиројевића. Сједница је након неколико минута настављена.
Зиројевић је казао да Абазовић урла на посланике, и позвао љекаре да му обезбиједе „бенседин а након тога стрепсилс“.
- Ток сједнице:
Дритан Абазовић (ГП УРА) казао је да је данашња расправа сувишна, и да је попис требало да буде завршен до 15. новембра.
„Све приче о софтверу и слично само су дневно-политичке теме“, истакао је Абазовић.
Никола Ровчанин (ДЦГ) казао је да је предлог овог закона велики демократски искорак.
„Никада у историји овог парламента опозицији нијесу дали јачи изборни механизми“, истакао је Ровчанин.
Ервин Ибрахимовић (БС) казао је да је важно да је од задњег пописа расла национална свијест Бошњака, те очекује да се број Бошњака у ЦГ повећа у односу на попис 2011.
„Дијаспора је највећи инвеститор у ЦГ и ми нјијесмо успјели да им обезбиједимо да се изјасне“, истакао је Ибрахимовић.
Јован Вучуровић (ЗБЦГ) казао је да схвата све што је говорио Мехмед Зенка, јер и сам припада народу који је годинама у ЦГ био народ другог реда.
„Парламентарна већина је у претходном периоду показала висок степен одговорности. Почећемо са пописом 30. новембра, не видим никакву сметњу да не почне тада. Сада имамо много демократичнију атмосферу у односу на ону 2011. године“, истакао је Вучуровић.
Вучуровић је истакао да не разумије страх од пописа.
Јевросима Пејовић (независна посланица) истакла је да је жалосно што се фокус ставља на идентитетска питања.
„Резултати попоиса ће показати колико нам дјецве живи у сиромаштву, сазнаћемо колико су жене мање плаћене од мушкараца, видјећемо како стојимо са селективним абортусима… Показаће нам да у земљи гдје се ћерка зове син не наслеђује имовину. Показаће нам да су нам цијеле општине у категорији незапослених лица. Видјећемо и колико је особа нашло дом у нашој ЦГ бјежећи од криза…“, истакла је Пејовић.
Мехмед Зенка (ДУА) питао је као држава мисли да људи из дијаспоре дођу на попис, када је ријеч о хиљадама еура трошкова који ће имати преко 70. 000 Албанаца и Бошњка који би требало да дођу да се попишу.
„Пет пара ви не дајете за елементарна права мањина у Црној Гори“, поручио је Зенка.
Каже да ће од Албанаца максимум доћи 5-6 хиљада да се попишу.
„Умјесто да смо организовали да се попишу у амбасадама и конзулатима. И сад то можете да организујете. Али нећете, јер вам то не одговара“, истакао је Зенка.
Додао је да је политика у последњих 50 година условила да мањине из ЦГ иду „трбухом за крухом“.
Никола Зиројевић (СД) казао је након паузе коју је Андрија Мандић дао послије оштре расправе Зиројевића и Абазовића казао да су представници опозиције ушли у изборне комсиије, да су договорили креирање софтвера за провјеру, договорена је и физичка контрола података.
„Имали смо данас представнике грађана и грађанки које су упрос споразуму да се не врши кампања за попис, позивали грађане да се изјасне на неки начин“, истакао је Зиројевић.
Казао је да се све из споразума неће моћи имплементирати до 30. новембра.
„А једино ако се испуне сви услови из споразума, имаћемо квалитетан попис“, сматра Зиројевић.
Зиројевић је истакао да ће влада и Монстат бити одговорни ако се шта деси пописивачима на сјеверу услијед лоших временских услова. Истиче заинтересованост Србије за попис.
Он се обратио посланицима и посланицама ПЕС-а.
„На вама је да зауставите наставак реализације пројекта тзв. „Српског света““, рекао је Зиројевић.
Дритан Абазовић (ГП УРА) казао је да реаговање ПЕС-а и ДПС-а на излагање Филипа Аџића представља искоордисану акцију демаскирања ове двије партије.
„Када је ријеч о Скај преписци: Узмите кокице, ово што сте видјели је ништа у односу на ону што ћете видјети у наредном периоду. Истина ће наћи пут за сваког од нас“, истакао је Аџић.
Како каже, видјећемо и Скај и друге ствари, али да ДПС никада неће имати тапију да брани националне интересе Црне Горе.
Данијел Живковић поручио је УРИ да је то партија која нестаје.
„Ви сте у континуитету говорили да сте борац птотив корупције и криминала, а ваш функционер је завршио у затвору“, истакао је Живковић у свом излагању.
Живковић је поручио да се не радује ничијој одговорности и „не сеири ни над чијом судбином“, и поручио Абазовићу да почне да спрема одбрану за бројне процесе који му се, према сазнањима Живковића спремају.
Абазовић је предложио Живковићу да не глуми Мила Ђукановића већ да гради свој персоналити.
„Што се тиче тужилаштва и свега, то је један од километра неистина који ви изговарате. Ја сам свему наредан и спреман да одговорам. Надам се да једнаку спремност имате и ви, до којих је рука правде већ стигла“, истакао је Абазовић.
У одговору Живковићу на наводе о хапшењу Рада Милошевића истакао је да чека крај судског процеса.
Осврнуо се на свакодневна сазнања са којим се јавност упознаје, а тичу се напада на ДФ.
Тврди да је циљ организованих криминалних структура да се инсталира 44. Влада „како би они ухватили луфт, као кад су га ухватили када је у прламенту одбијено да се усвоји Закон о поријекну имовине, и дозвољено им да имовину складиште на другим мјестима“.
Посланик ПЕС-а Миодраг Лаковић казао је, расправљајујући о Предлог закона о измјени и допунама Закона о попису становништва, домаћинстава и станова, да се наведене промјене највише односе на израду софтверског рјешења које ће бити нормирано кроз закон, уведено у сам процес вршења пописа, тако што ће сваки грађанин моћи да провјери податке са своје пописнице да ли су аутентично унешени у базу података.
“Ова могућност онемогућава злоупотребу пописивача”, истако је Лаковић.
Позвао је грађане да се слободно изјасне и учествују у попису.
“Постоји механизам да се попис продужи на још 15 дана и на тај начин се санира недостајући број пописивача. То се односи и на временске услове, који могу да услове да се пролонгира вријеме пописа”, навео је Лаковић.
Посланик Демократске партије социјалиста Андрија Николић казао је да намјере претходне Владе нијесу биле добре, те да нијесу постојали услови за одржавање пописа од 1. до 15. новембра.
“Мислим да нијесу биле добре намјере ни код МОНСТАТ-а који је тврдио уочи претходно планираног датума пописа да постоје сви услови за одржавање пописа, да бисмо пар дана чули да нема 1.700 пописивача. Тврдило се да ће одгађање пописа коштати државу милионе еура, да бисмо дошли до тога да одгађање не кошта ни еуро”, истакао је Николић.
У овом тренутку, додаје Николић, у једном броју општина фале пописивачи.
“Такође још увијек нема софтвера, нити рјешење о софтверу”, истакао је Николић.
Николић је истакао да ће поново одржати састанак са премијером Милојком Спајићем.
“Како можете да имате повјерење у интегритет тог процеса? Зато смо о условима преговарали са Владом. Мораћемо још једном да сједнемо са предсједником Владе, да видимо шта је од услова испуњено и заузмемо финалне ставове”, истакао је он.
Николић се осврнуо на изјаву предсједника парламента Андрије Мандића на, како је казао. изјаву „да након пописа треба покренути питање промјене Устава“.
Андрија Мандић казао је да се одговор на питање за српски језик често погрешно преноси.
„Ја сам казао да када се заврши попис, и утврди се да је неки језик најбројнији у Црној Гори да треба отворити дијалог као што је нормално, и живот уподобити са оним што се налази у највећем правном акту у земљи. Не мислимо ни на какво насиље, не мислимо ни на какво чудо. Али ако се утврде неке чињенице, као што сте ви и ваши претходници утврдили у једном времену, који су 1992. писали Устав у којем пише да је службени језик српски, тако је стајало да сте се залагали за заједничку државу са Србијом, а онда за независну ЦГ. Ако се на попису утврде неке чињенице, свакако да ми који долазимо из српског народа, не желимо и немамо чак ни довољно посланика да сами то промијенимо, али ако можемо са вама да остваримо дијалог и ако будете вредновали те чињенице да и онај језик којим говори навећи број људи у ЦГ говори да буде службени“, истакао је Мандић.
То, како сматра, није на штету ЦГ него „чињеница коју треба уважавати“.
„Мислим да је прошло вријеме када је насиљем могло све. Све је било усмјерено против једног народа, једне језичке групе СПЦ која вјековима борави на овим просторима. Само сам се питао да ако се констатује у попису да већина грађана говори српским језиком, зар није природно да овдје попричамо о томе и да кажемо да ли је нормално и природно да у Уставу буде записана та чиерница. И она не одузима вама право никакво, него даје право људима који би били већина у ЦГ да могу да свој језик користе и доживљавају као службени језик. Не мислим да треба да будете оштри, него да будемо сложни, и да имамо разумијевања за све“, истакао је Мандић.
Николић је казао да Мандић у претходном периоду није био препознат као особа која поштује Устав. Истиче и да је ДПС грађанска партија, а ДФ национална. Каже да до разговора може доћи тек када се измијене неки дјелови статута Нове српске демократије.
„До тада ви сте за мене само вук у јагњећој кожи“, истакао је Николић.
У реплици, Мандић је Николића подсјетио на пут који је ДПС прешао, „од заједничке државе са Србијом до независне државе“.
„И сада ви нама спочитавате да смо ми неки људи који желе да се обрачунају са Црном Гором. Црна Гора је наша држава“, нагласио је Мандић.
Одговорајући на изјаву Николића да је ДФ позивао Србе 2011. да се тако изјасне да би добили посао, Мандић каже да о томе најбоље говоре најновији подаци из Скај преписке између директорице АСК-а Јелене Перовић и Весне Меденице, гдје је препорука за посао „то што је неко Црногорка“.
Истакао је да нема помирења са мафијом „која је хтјела да их убије у Никшићу“, као што пише у објављеним Скај препискама.
Мандић је подсјетио да онај ко је подржавао своједнобо Момира Булатовића није могао да задржи ни позицију портира. Нагласио је да је званична химна ДФ-а била Ода радости.
Николић је казао да се ДПС не одриће ни Срба нити људи који се изјашњавају као Срби.
„Ви јесте политички представник Срба у Црној Гори, али нијесте једини“, казао је Николић Мандићу.
Посланик Коалције ЗБЦГ Славен Радуновић истакао је да је 1991. године био један од 18 грађана Подгорице који је поништио попис у Подгорици тада, јер им је забрањено да попишу чканове породице као Србе.
Радуновић је казао да ДПС, који данас изиграва грађанску партију, на попису је настојао да се што више људи изјасне као Црногорци.
„Има ли ишта нормалније у једној демократској земљи него да се уважи резултат са пописа. Црна Гора треба да служи својим грађанима, и ако имате а имали сте 2003. године преко 63 одсто грађана који говоре српским језиком, да ли ви као посланици грађанске странке пристајете на то да будете посланици у једној земљи у којој највећи број грађана говори једним језиком а да то у Уставу није записано. Него се борите свим силама против онога што представља реалност. То је срамота за сваког слободног човјека“, казао је Радуновић.
Услови за попис, како каже, никада нијесу били бољи.
Посланик Демократске Црне Горе Борис Богдановић нагласио је да попис служи нашој држави да има уредне папире.
„И то што ми данас овим предлогом закона омогућујемо опозицији никад већу контролу процеса, Црна Гора постаје регионални лидер у постављању стандарdа“, сматра Богдановић.
Каже да је важно размотрити све предлоге парламентарне опозиције, „јер не смијемо да оставимо никакву сумњу у оно шtо су подаци пописа“.
Кенана Струјић Харбић (БС) је казала да сматрају да амбијент није повољан за одржавање пописа.
“Уколико се створе услови да се спроведе попис, позивам све акатере власти да се суздрже од сваке манипулације”, навела је она.
Истакла је да као представница Бошњака поручује да неће дозволити да се урушава уставна позиција матерњег језика Бошњака у Црној Гори.
Владислав Бојовић (ДНП) је рекао да попис у уређеним државама служи као база података за планирање развоја у различитим областима те да би попис требало да послужи Влади, предузетницима и инвеститорима да планирају улагања.
„Желим да позовем Владу и парламентарну већину да на овај начин третира резултате пописа, без обзира на демонстрацију ДПС-а и њених коалиционих партнера која се огледа у покушају блокаде пописа ”, казао је Бојовић.
Он је истакао да осуђује кампању против спровођења пописа, иза које стоји искључиво страх од резултата пописа.
Наводи и да је дошло вријеме да се сви изјасне како мисле, “да сви који припадају српском народу којем је припадао Марко Милљанов, Петар ИИ Петровић Његош, Стефан Митров Љубиша, којима је припадао Свети Петар Цетињски, краљ Никола, Петар Лубарда, да се изјасне да говоре српским језиком, припадају српском народом и припадају СПЦ”.
Он је казао да најава ДПС-а да ће бојкотовати попис представља прјетњу људима за које мисле да су их задужили, да ће бити удбашки праћени ако се слободно изјасне на попису.
Филип Аџић (ГП УРА) оцијенио је да се прича о попису актуелизовала када је почела политичка трговина ПЕС-а са ДФ-ом и ДПС-ом.
„Како је на крају једна партија испала преварена, данас нијесмо чули да ли је Спајић преварио оне којима је обећао одлагање пописа“, рекао је Аџић.
Твдри да неко Црногорце у сопственој земљи понижавају.
„Неко Црногорце представља као кукавице, као људе које ће неки пописивач да убиједи како да се изјасни“, истакао је Аџић.
Истакао је да се испоставило да је веома штетна одлука да се попис одложио.
„Управо на попису који је требало да буде одржан прије мјесец дана, требало је да се деси и суноврат погубне политике“, истакао је Аџић.
Данас смо, како каже, дошли у ситуацију да порије почетка пописа немамо дефинисане принципе.
„Изгубили смо моменат када се тај попис могао спровести по иоле добрим временским условима“, рекао је, између осталог, Аџић.
Тврди да су грађани преварени.
Милан Кнежевић (ДНП) у одговору Аџићу тражио од њега да елаборира изјаву да ће за годину дана ДПС ући у владу ПЕС-а.
„Ја сам само начео тему, и износим своја сазнања. Управо сте ви, као неко ко је хтио да буде дио Вијећа за националну безбједност искључени, па претпостављам и да нећете добити функцију министра за годину дана“, истакао је Аџић.
Аџић је поновио да је у сазнању да су приликом формирања ове владе вођени преговори и са ДПС-ом.
Кнежевић је казао да би прије садио парадајз у Зети него признао Косово.
Посланик ДПС-а Иван Вуковић казао је Аџић довео припаднике ДПС-а у везу са неким ружним стварима.
„Није било никаквих тајних преговора. Ми смо казали и јасно се одредили у односу на принципе владе, и казали смо да нам одговарају само принципи који се поклапају са принципима ДПС-а“, рекао је Вуковић.
Он је навео да је директно одговоран што је Аџић у мањинској влади коју је подржао ДПС био министар.
- Одбијен предлог ГП УРА да се прошири днецвни ред измјенама Закона о ПИО
Скупштина је на почетку сједнице одбила предлог Грађанског покрета УРА да се дневни ред прошири измјенама Закона о пензијском и инвалидском осигурању,.
Поменуте измјене односе се на враћање старосне границе као услова за одлазак у пензију.
Није прихваћен ни предлог ГП УРА о измјенама и допунама Закона о привременом издржавању дјеце.
Извор: РТЦГ
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)