IN4S

IN4S portal

Uz Prevlaku Hrvatskoj poklanjaju i jedrenjak „Jadran“

1 min read

jadran10Da iza kulisa, kao što je portal IN4S i ranije pisao, podgorički režim uz Prevlaku na tacni nudi i školski brod „Jadran“ potvrdio je tokom posjete Hrvatima u Donjoj Lastvi, hrvatski predsjednik Ivo Josipović.

Jedno od novinarskih pitanja Josipoviću odnosilo se na zalaganje Hrvatske da im Crna Gora ustupi školski brod „Jadran“ kome je matična luka Tivat.

„Nijesmo o tome govorili iz razloga jer se time bave međuvladine  komisije. Vjerujem da će se u jednom postupku sukcesije i taj problem riješiti“, istakao je Josipović dok je Filip Vujanović usrdno klimao glavom.

Ministarstvo odbrane i Mornarica Crne Gore pokušali su da javnost pripreme za neumintni odlazak „Jadrana“ za Hrvatsku tako što su na svečanosti 80. rođendana kraljevskog jedrenjaka organizovali paradu hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice.

U hrvatskoj javnosti poslednjih godina plasiraju se teze da je JNA nakon izbijanja građanskog rata u Hrvatskoj Jadran „otela“ iz Splita i odvela ga u Boku. Oni smatraju da je Split zadnja matična luka broda koji ove godine slavi svoj 80. rođendan i da treba da pripadne Hrvatskoj sukcesijom vojne imovine bivše SFRJ. Iako crnogorska strana zvanično ćuti, Hrvatska želi da aktuelizuje pitanje Jadrana, uporedo sa rješavanjem pitanja razgraničenja na Prevlaci. Splitska „Slobodna Dalmacija“ prenosi da je hrvatski predsjednik Ivo Josipović istakao da je „došlo vrijeme da se riješi pitanje sukcesije vojne imovine“.

U Ministarstvu vanjskih poslova Hrvatske potvrdili su da je tokom posjete Zagrebu crnogorskog šefa diplomatije Igora Lukšića bilo riječi i o “Jadranu”, te da je “obostrano iskazana želja za rješavanjem tog pitanja”, a  hrvatskom Ministarstvu pravosuđa najavili su i sastanak sa crnogorskim zvaničnicima.

„Odlukom hrvatske Vlade od 6. septembra 2012. osnovano je Povjerenstvo za rješavanje imovinskih i drugih srodnih pitanja između RH i Crne Gore, na čijem se čelu nalaze ministri pravosuđa“.

Školski brod „Jadran“ trenutno se rasprema kako bi išao na redovni remont u brodogradilište „Bijela“, a očigledno je da remontovani jedrenjak čiji je pokrovitelj bio prestolonaslednik Petar Drugi Karađorđević, a izgradnju finansirala „Jadranska straža“ i Jugoslavenska kraljevska vlada isploviti ubrzo za Hrvatsku.

Podjelite tekst putem:

14 thoughts on “Uz Prevlaku Hrvatskoj poklanjaju i jedrenjak „Jadran“

  1. Neverovatno je šta je režim Montenegra sve sposoban da uradi: Ukrali su nam zajedničku državu glasovima „švercovanih“ iz Albanije, udarili na Crkvu, Boga i sve svece, uništili privredu, pokrali i crno ispod nokata, odrekli se Njegoša,svoje kljuževnosti, istorije, crnogorske kape, gusala, zastave, grba Nemanjića, najposle državnog imena (Umesto Crna Gora – MNE), nacije i maternjeg jezika, priznali su NDKosovo, nabili bratu nož u leđa, a evo sada se odriču i najlepšeg jedrenjaka na Svetu: „Jadrana“! Najveća i jedina vrednost koje se ne odriču je sopstvena guz..a!

  2. A što se tiče bokeške mornarice poznato je odavno ko su i šta su. O tome ste i vi ranije pisali (o njihovom učešću u bomardovanju Lovćena 1916.)

  3. ***************************************
    „Jadran” je izgrađen u Hamburgu i u more porinut 25. juna 1931. godine. U Tivat, matičnu luku, uplovio je 16. jula 1933. godine, a u sastav Ratne mornarice Kraljevine Jugoslavije ušao 19. avgusta 1933. godine.
    Brod je kupljen na predlog udruženja „Jadranska straža”, koja je sakupila 1.145.665 dinara, Mornarica je dala 845.655 dinara, a ostatak od preko osam miliona plaćen je od ratne odštete koju je Srbija dobila posle Prvog svetskog rata.
    ***************************************

  4. Bože, imaju li ovi ljudi ikakvoga dostojanstva?! CG ima najsramnije ljude u istoriji čovječanstva. Naravno, čast malom broju izuzetaka!

  5. Ministarstvo odbrane i Mornarica Crne Gore pokušali su da javnost pripreme za neumintni odlazak „Jadrana“ za Hrvatsku tako što su na svečanosti 80. rođendana kraljevskog jedrenjaka organizovali paradu hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice.

    Baš smo pripremljeni, ljudi, ovo je skandalozno.

  6. Sto Crna Gora -Montenegro kao drzava zna o pomorstu,nista ,prema tome njima to nije nista strasno,njihova maticna luka je Rijeka Crnojevica, a sva Pomorska privreda je bila pakovanje skorance u konzerve,zato se i odricu svega i svacega.
    Kada su ti veliki strucnjaci i znalci uzeli Jugoceaniju, Prekookenasku; Arsenal ova drzava je zavrsila sa privredom i ekonomijom.
    To sto sada prodaju (ustupaju) Jadran je strasno ,ali za utjehu bar se nece potopiti,a ako bi jos koju godinu ostao kod nas i to bi vidjeli,za sve u zivotu treba imati i kulture a nadasve tradicije.
    Prema tome Montenegrini gradite kozarske farme,ovo ne kao uvreda vec kao prijeka potreba ,jer svojom vladavinom ste dokazali da sem koza i mrkanja istih nijeste dostojni bilo kakvog umog rada,naravno ako zaboravimo spijunioranje
    to vam je genetski nasedje.

  7. Filip samo umije da klima glavom i ništa više!
    Znaju Hrvati šta e sve da prisvoje!
    Bojim se kad skole sa svih strana da se na Prevlaci i jedrenjacima neće završiti.

    1. Dubrovačka Republika otkupila je 24. juna 1419. od Sandalja Hranića Velikoga istočni dio Konavala odnosno prostor od sela Popovići prema utvrdi Soko te prostor Sutorine do rta Oštro na ulasku u Bokokotorski zaliv.EVO VAM ISTO NA SRPSKOM.
      Jačanje oblasnih feudalaca u srednjovekovnoj Bosni dovela je do podele Konavlja 1419. godine između Sandalja Hranića Kosače i Petra I Pavlovića. Severni deo od sela Oboda do tvrđave Sokol pripao je Pavlovićima, a južni Hraniću. Dubrovčani su uskoro zaključili savez sa Sandaljem iz kojeg je proizašla kupovina Konavlja. Iako je imao samo južni deo Sandalj je republici prodao celo Konavlje, za duplo veću svotu novca bez obzira na to što je Radislav Pavlović polagao pravo na severni deo Konavlja.
      PREVLAKA JE KUPLJENA 1419. NAUCITE HISTORIJU/POVJEST/ISTORIJU

  8. Kao da mornarica Crne Gore, ratna i vojna sila ima jedrenjaka i brodova za darivanje.
    Nije u pitanju poklon, nego moranje! Davanje na silu!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *