УЖИВО – дан 184: Снаге Кијева испалиле још шест пројектила на Запорошку нуклеарку
1 min readУ току је 184. дан специјалне војне операције коју изводи Русија у Украјини. Главне борбе се и даље воде у правцу Николајева и у Херсонској области. Украјинске снаге настављају са провокацијама око нуклеарке Запорожје и да гранатирају градове Донбаса.
18:01 – Украјинске снаге појачавају нападе на Запорошку нуклеарку
Украјинска војска појачава артиљеријске нападе на Запорошку нуклеарну електрану, у протеклих сат времена испаљено је још шест пројектила, саопштила је прес-служба администрације Енергодара.
Раније је саопштено да су украјинске снаге извеле артиљеријски напад на Запорошку нуклеарку и да су четири пројектила пала у област складишта радиоактивних изотопа.
17:47 – ДНР: Украјинска војска лансирала 17 ракет из система „Град“ на Зајцево
Украјинска војска је за 40 минута лансирала 17 ракета из система „Град“ на Зајцево, пише на Телеграму представништва Доњецке Народне Републике у Заједничком центру за контролу и координацију прекида режима ватре.
Осим тога, гранатиране су и Горловка и Макејевка са 10 пројектила калибра 152 милиметра и три пројектила 155 милиметара (НАТО калибар).
12:35 – ПВО над Херсоном
Снаге ПВО одбијају нападе ваздушних циљева украјинске војске изнад Херсона који је под контролом Оружаних снага Русије, јавља дописник Спутњика.
Противваздушни системи су се оглашавали око десетак пута, а на небу су видљиви трагови од испаљених ракета.
12:34 – Украјина наставља са гранатирањем нуклеарке
Украјинска војска је у току протеклог дана два пута гранатирала Запорошку нуклеарну електрану из артиљеријског оружја великог калибра, а у контранападу је руска војска уништила америчку хаубицу М777, саопштило је Министарство одбране Русије.
Услед гранатирања украјинске војске, четири пројектила су експлодирала у подручју станице за кисеоник и азот, а један у подручју специјалне зграде №1. Руска војска је утврдила да се украјински артиљеријски положај са кога је гранатирана територија нуклеарке у Запорожју налази западно од места Марганец у Дњепропетровској области.
„Услед директног поготка руске муниције високе прецизности на том положају је уништена хаубица М777 америчке производње“, истиче се у саопштењу руског војног ресора.
12:15 – Руска војска: Украјинци беже са положаја, ликвидирано преко 50 екстремиста
11:36 – Запорошка нуклеарка ради нормално
Запорошка нуклеарна електрана ради нормално, нема никаквих прекида у раду реактора, саопштио је шеф администрације Енергодара Александар Волга и тиме демантовао недавне наводе украјинског „Енергоатома“.
„Није било потпуног искључења Запорошке нуклеарне електране, како каже Зеленски. Дошло је до ванредне ситуације коју су спречили аутоматизовани системи за заштиту на територији нуклеарке“, рекао је званичник.
11:30 – Прекинут и четврти далековод – струја не стиже у Украјину
Кијевске снаге прекинуле су последњи, четврти далековод који води од Запорошке нуклеарке до Украјине, самим тим више не постоји никаква могућност да се та територија снабдева струјом, саопштио је члан главног савета администрације региона Владимир Рогов.
„Колико ми је познато, синоћ је прекинут и четврти далековод, самим тим физички је постало немогуће да шаљемо струју на десну обалу Дњепра. Према информацијама којима располажемо, струха не стиже на украјинску страну“, казао је он.
09:23 – Искључени сви реактори на нуклеарки Запорожје
Сви реактори нуклеарне електране Запорожје су искључени јер су испали из украјинске електричне мреже, саопштио је украјински „Енергоатом“.
Како се наводи, снабдевање струјом за сопствене потребе нуклеарке врши се путем даљинске везе са другим електричним системима.
Такође се наводи и да безбедносни системи не пријављују никакву опасност.
07:53 – Немачка неће испоручивати Украјини оружје за нападе на територију Русије, изјавио је немачки канцелар Олаф Шолц, преноси портал „Т-онлајн“.
По његовим речима, Берлин ће деловати тако да се избегне даља ескалација сукоба.
„Председник САД Џо Бајден формулисао је то прилично јасно: рекао је да неће испоручивати оружје помоћу кога се може гађати територија Русије. Сматрам да сви остали треба да се придржавају тог принципа. Нећемо деловати сами и увек ћемо се оријентисати на то што раде наши савезници“, истакао је Шолц.
07:53 – Зеленски поручио свом народу: Чека нас најтежа зима у историји Украјине
07:48 – У близини Запорошке нуклеарне електране избили су пожари, саопштио је члан главног савета администрације Запорошке области Владимир Рогов.
„У подручју Запорошке нуклеарне електране горе шуме“, рекао је Рогов. Он је објавио сателитске снимке са лица места.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kad se privede ovaj nesrećni rat kraju brzina prestrojavanja država ka „braći“ rusima:
1. Bugarska
2. Hrvatska
3. Monte Negro
Nek I spaljuju, struje više nema, hahaha….
Predsj. Lukašenko je objavio da je prvom bjeloruskom bombarderu Su-24 omogućeno da nosi nuklearno oružje !
Svi ovi sa zapada sto salju oruzije za Ukrajinu, ce se razbezati kad ostatak Ukrajine koji ostane Kijevu bude trebalo finansiski obnavljati. Nestace zapadna pomoc u sekundi cim se gradjanski rat okonca . Ovaj vodja Pucista zvani Zelenski je u stvari unistio Ukrajinu do kraja. Deo Ukrajine koji drze pokrajine protivnice-puca iz 2014god i koje pomazu Rusi ce imati oko 14 miliona stanovnika i zivece solidno. Deo Ukrajine koji ce drzati Pucisti iz Kijeva ce toliko biti siromasan i u dugovima da ce svi odseliti sa te teritorije, moguce je da ce ostati sa 0 stanovnika cela ta velika oblast.
Rusi su juče likvidirali američkog dobrovoljca iz Tenesija ,Joshua Alan Jones-a rođenog 1998.godine.
Niti pedalj Ukrajine nece biti van Rusije. Sve je to rusko.
U***io si se ti u njemačku dolazi ziiiiiiiimaaaa duga i hladnaaa
Česi sazivaju hitan sastanak ministara energetike EU ! Zašto ,PITAM SE ,KADA JAKO NAORUŽAVAJU Ukrajince,VALJDA NE OČEKUJU DA ĆE OD Rusa DOBITI NEKI ENEGENT ?