ИН4С

ИН4С портал

(УЖИВО) Коњевић: Да се формира тим који ће погледати Уговор; Абазовић: Ниједан уговор није изнад Устава

1 min read

Фото: Влада Црне Горе

На данашњој сједници Владе Црне Горе расправља се о Темељном уговору.

Министар правде Марко Ковач казао је да је усаглашени текст уговора са СПЦ у складу са Уставом и законима Црне Горе.

„Што је најбитније у највећем дијелу у сагласју са уговорима које је држава Црна Гора потписала са Католичком црквом, Исламском и Јеврејском заједницом“, истакао је министар правде.

Казао је да нема опасности за правни поредак Црне Горе.

„Ради се о уговору о унутрашњем праву, који нема међународни карактер. Свака одредба мора бити у складу са законом. Сва прашина која се дигла је непотребна, ово је техничка ствар“, рекао је Ковач.

Он је додао да држава има намјеру да са свим вјерским заједницама успостави односе и да свима призна највећи могући степен вјерских права и слобода, сходно Уставу Црне Горе и Европској конвенцији.

„Мислим да је овај текст у потпуности на том фону, у протеклом периоду нијесам чуо ниједну конкретну правну критику, правно мишљење на нормативни дио текста“, рекао је Ковач.

Он је навео да је чуо политичке коментаре на правни дио текста.

Абазовић: Питање уговора са СПЦ није топ приоритет за грађане

Премијер Дритан Абазовић је казао да је ово потпуно редовна активност за Владу и да питање уговора са СПЦ није највећи приоритет за грађане Црне Горе.

„Највише их интересује животни стандард, да се на најбољи могући начин изведе туристичка сезона и желе политичку стабилност“, рекао је Абазовић.

Абазовић је казао да се у наводно спорном пасусу Нацрта уговора не спомиње Сроска православна цркве, већ „Хришћанска Црква на простору Црне Горе да је присутна од апостолских времена и њеног континуитета-мисије кроз историјско православно и црквено устројство од оснивања Зетске, Будимљанске и Хумске Епископије Жичке Архиепископије (1219-1220г.)“.

Навео је да је био споран и Члан 2 везан за јавно правна-овлашћења.

„Чуо сам да се ово односи на преношење овлашћења државе на цркву. То везе нема, већ се односи на канонско право и устав цркве, између осталог, да људима могу да издају онима који су се крстили. Ако је то нешто што је проблематично, мислим да су такви коментари злонамјерни“, рекао је Абазовић.

Дотакао се и питања изградње храмова.

„Ово се односи само на оно што гради Црква, са великим Ц, као једна од страна потписница. Ово се односи на односе државе и ове вјерске заједнице. Остале могу уредити односе са државом на потпуно идентичан начин“, рекао је премијер.

Абазовић је навео да је био споран био и Члан 11 који се тиче културних добара.

„Ниједно добро не може да се отуђи и прода, изузев са важећим законодавством Црне Горе. Не постоји уговор који је изнад закона и Устава. Било да се ради о религијским заједницама, економском аранжману или било неком другом. Постоји Устав, па закон, па сви остали акти нижег реда“, навео је Абазовић и додао да није чуо друге примједбе.

Коњевић: Критике да провјере људи који ту материју знају боље

Потпредсједник Владе Црне Горе и министар одбране Рашко Коњевић казао је да је ријеч о тему која има свој значај али да не мора да буде пресудна „ако до самог текста дођемо на што је могуће инклузивнији начин с обзиром да производи доста емоција код грађанства“.

Коњевић сматра да све критике на рачун предложеног уговора требају провјерити људи који ту материју знају боље.

„Мислим да влада овако конципирана, мањинска, а самим тим и са неким дефицитом, треба да буде осјетљивија на критику. Ви сте рекли да је цивилни сектор готово увијек у праву. Управо бих искористио један коментар који смо видјели из Акције за људска права, с обзиром да министар Ковач каже да није чуо ниједну примједбу“, навео је Коњевић, преноси Портал РТЦГ.

Он је потом прочитао отворено писмо ХРА упућено премијеру Абазовићу и министрима Ковачу и Ђеки.

„Све ове примједбе ХРА могу да буду од користи. Циљ треба да буде да све што усвајамо можемо и да кажемо да је у потпуности са правним системом“, рекао је Коњевић.

Предсједник СДП је нагласио да је потребанразговор јер су позанти ставови 35-36 поланика у вези са уговором са СПЦ.

„Уколико сад овоме приступимо на начин који ће обезбиједити да ову садржину опет погледамо, сигуран сам да ову Владу можемо да не гурамо ка политичкој нестабилности„, рекао је Коњевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “(УЖИВО) Коњевић: Да се формира тим који ће погледати Уговор; Абазовић: Ниједан уговор није изнад Устава

  1. Коњевић би да одуговлачи. Можда би да уговор погледа „врсни“ „новинар“,и стручњак за фалсификовање докумената Шупковић,или „врсни“ „правник“ Сратнић,или пак „докторица“ правних наука Драгипица.

    11
    2
  2. Ko god da ste i sta ste vi, turisticku sezonu da se spasete i ne ostanete bez hleba i uz hleba, treba vam zemlja Srbija.
    Srbiji netreba od vas ni razglednica, a ne da vam dolaze na noge i to debelo da plate.

    14
    2
  3. KONJEVIC,SRBOMRZAC,NE BI TREBAO DA BUDE U VLADI SA 2% GLASOVA KOLIKO IMA NJEGOVA PARTIJA.DUGO JE ON NA NARODNOJ GRBACI SA OGROMNIM PRIMANJIMA I OSTALIM PRIVILEGIJAMA.TAKVI SU MU RANKO I DRAGINJA,ALI CE BRZO NOVI IZBORI…

    19
    3
  4. Živo me zanima zašto Konj(ević) i Krivomozgić, kao i ova promontenegrinska, EUropska i antihristijanska bratija iz NVO sektora, nijesu tražili formiranje timova prilikom potpisivanja temeljnog ugovora sa Vatikanom, a i sa Islamskom zajednicom…

    20
    2
  5. KONJEVIC NE TREBA NI DA BUDE U VLADI S OBZIROM NA 2% PODRSKE KOJU IMA NJEGOVA PARTIJA .UZ TO JE DOKAZANI SRBOMRZAC ZAJEDNO SA RANKOM,DRAGINJOM I NJIMA SLICNIM,A SVI SE DOBRO NAMIRUJU SA GRBACE NAPACENOG NARODA PRIMAJUCI OGROMNE PLATE ,DNEVNICE ,TEL.RACUNE I OSTALE PRIVILEGIJE.RANKO JOS I NEZASLUZENU PENZIJU ITD.

    1
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy