(УЖИВО/ВИДЕО) Сједница о реконструкцији Владе – Спајић: Историјска већина гарант стабилности и реформи
1 min readСкупштина Црне Горе данас би требало да изгласа реконструкцију Владе, у коју улазе Нова српска демократија, Демократска народна партија и Бошњачка странка. На почетку сједнице председник парламента Андрија Мандић предочио је премијерове предлоге за избор нових и разрјешење ранијих чланова Владе.
„Помирење око ситних политичких интереса“
Из Посебног клуба, Јевросима Пејовић казала је како вјерује да су већ расписали тендер за нове фотеље, како би сви чланови Владе могли да буду смјештени. Како је рекла, данас видимо помирење окупљено око ситних политичких интереса.
„Највећи недостатак ове владе, који ће нас скупо коштати, јесте недостатак повјерења између његових конституената“, нагласила је Пејовић.
Вуковић-Куч: Бранимо Црну Гору од Вучићеве владе
Посланица ДПС Александра Вуковић-Куч рекла је да данас брани бошњачки народ од Бошњачке странке.
„Данас Црну Гору бранимо од Вучићеве владе, од овог страшила са преко 30 пипака“, рекла је Вуковић-Куч.
Она је рекла да је све ништа при Спајићевој фотељи која је толико велика да се надвила над цијелом Црном Гором.
„Замишљам га како сједи и зове кога стигне да буде министар у његовој влади“, казала је Вуковић-Куч.
Тврди да је ова влада антицрногорска, посијело Андрије Мандића.
„Одбранићемо Црну Гору од ове пошасти коју спремате“, рекла је Вуковић-Куч.
„Некоме можда смета што је Влада дошла до оволике подршке“
Мандић је рекао да снажно подржава премијера и скоро двије трећине подршке за ову владу.
„То је оно што је помирење Црне Горе, можда некоме смета што је Влада дошла до тако велике цифре. Ако неко настави да ради на подјелама, нисам сигуран да ће грађани то подржати“, рекао је Мандић.
Вуковић: Премијерова десна рука предлагао споменик Павлу Ђуришићу у Беранама
Јевто Ераковић (ДПС) тврди да „једна стара изрека каже – са преварантима и издајницима ћете најлакше, важно је да их платите добро“.
„Супштина овог пројекта је наводно помирење али помирења нема са четничким војводом“, рекао је Ераковић.
Иван Вуковић (ДПС) рекао је да потпредсједник Владе данас постаје човјек који је раније предлагао да Беране добију споменик Павлу Ђуришићу.
„То данас постаје десна рука човјека који ево овдје говори о европским интеграцијама. Дио такве владе постају и функционери БС. Другим ријечима, Марко Ковачевић гласа да Ервин Ибрахимовић постане министар вањских послова“, рекао је Вуковић.
Говорио је Богдан Божовић (СНП), истичући да је ово историјска влада, и зато сада треба омогућити Драгославу Шћекићу да настави и да у реконструисаној влади са својим тимом помаже када је у питању демографија.
Абаз Диздаревић (ДПС) казао је да је увијек достојанствени бошњачко-муслимански народ био на бранику виталних интереса Црне Горе.
„Без озбира на ситуацију у којој смо данас, наставиће да буде на бранику“, рекао је Диздаревић.
Мугоша: Ово није помирење него подмирење
Посланик СД Борис Мугоша рекао је да данашња сједница нема везе са помирењем.
„Помирење се не купује. Ово није помирење него подмирење, и повампирење. Неваспитано је предлагати владу са преко 30 чланова. Јесте ли ви свјесни колико се ругате грађанима. Данас имамо владу гдје неће моћи да сједну сви министри у оној сали. Нама не треба реконструкција, него реконструкција зграде владе“, рекао је Мугоша.
Абазовић: Направљена дисфункционална Влада
Лидер ГП УРА Дритан Абазовић каже да је ово што данас гледамо невиђени циркус.
„Имаће више од 30 чланова Владе, гдје ће ти људи да сједе, можда треба реконструисати салу кад буде премијерски сат“, рекао је лидер ГП УРА.
Он је казао да је лично најавио да ранији ДФ уђе у Владу, јер се тако види крај 44. Владе.
„У овој Влади Спајић неће моћи да контролише ствари“, рекао је Абазовић.
Он је навео да БС 2022. године није срушила Владу чији је била дио због наводно Темељног уговора, неко због других ствари.
„Људи треба да разумију да се нажалост, овдје људи боре само за личне интересе. Што каже један наш пријатељ, био бих изненађен да сте нешто добро урадили за свој народ“, рекао је Абазовић.
Он наводи да су направили потпуно дисфункционалну владу.
„Ваше намјере по Црну Гору, господине Милојко, су опасне“, рекао је Абазовић.
Он је излагање завршио ријечима „не може се доћи до плаже, све су страже Ибрахимовића Драже“.
Реаговао је Амер Смаилович (БС), тврдећи да је предсједавајући морао да упозори посланике који вријеђају предсједника БС Ервина Ибрахимовића, и да је важно да се поштују колеге посланици.
С тим се сагласила предсједавајућа Зденка Поповић. Абазовић је рекао да би волио да му се објасни како је то вријеђао, тврдећи и да према пословнику, посланик има право на десет минута излагања.
Николић: Влада од преко 30 чланова, то нема ни Кина; Кнежевић: Кад видим нервозу у ДПС-з знам да је добра одлука
Шеф клуба ДПС Андрија Николић рекао је да смо кроз бескрупулозну подијелу плијену једног лосег и безидејног друштва дошли до владе од преко 30 чланова владе.
„То нема ни НР Кина, од 1,4 милијарде становника. Имају 24 ресора“, рекао је Николић.
Он је рекао да се овим поступањем још једном удара на црногорске националне интересе.
„Што се ДПС тиче, не желимо партнерство са овом владом, јер она не ради за интересе Црне Горе“, рекао је Николић.
Реаговао је Милан Кнежевић (ДНП), истичући да када види нервозу Николића и Живковића, онда је јасно да и цијела Црна Гора види да „смо донијели добру одлуку“.
„ДПС је данас изолован. Буквално сте изоловани, као оне трупе Вермахта које су грчевито браниле Берлин 1945. године“, саопштио је Кнежевић.
Он је рекао да ДПС сада вријеђа Бошњачку странку.
„А ваљали су вам својевремено, када су били у вашој влади. Пошто вам сад не ваљају, изађите ви из ДПС и раскините коалицију у Бијелом Пољу“, рекао је Кнежевић.
Поновио је да очекују да БС раскине савез са ДПС гдје га има, јер се не може играти мало за Црвену Звезду а мало за Партизан.
Николић је потом са телефона пустио говор Кнежевића, када је рекао да ће гласати против уласка Ибрахимовића у Владу, ако БС 11. марта гласа за смјену Андрије Мандића са позиције шефа парламента. БС је тада најавио да ће гласати за смјену Мандића.
Иницијатива за смјену Мандића, међутим, тада није добила подршку већине посланика.
Вучелић: Испуњавамо оно за шта су грађани гласали
Током излагања, Маја Вучелић (Цивис) рекла је да су грађани гласали за промјене прије годину дана, за бољи живот и снажњу борбу против криминала.
„Реконструисаном владом ми испуњавамо оно за шта су грађани гласали“, рекла је Вучелић.
Конатар: Треба дозволити посланицима да говоре по десет минута
Посланик ГП УРА Милош Конатар рекао је да треба дозволити посланицима да говоре по десет минута, имајући у виду значај теме и избора владе.
„Ако се то не дозволи, онда је јасно да ви хоћете да завршите посао брже боље, и да сте ви сјесни да је ово што ми причамо тачно“, рекао је Конатар.
Мандић је рекао да немамо избор владе, него тачку избор и именовања. Он је рекао да је од вишестраначја, ово влада на коју се он поноси.
„Тако да не да се ње не стидим, него се њоме поносим“, рекао је Мандић.
Живковић: Реконструкција покушај спашавања Спајића и ПЕС-а
Предсједник ДПС Црне Горе Данијел Живковић рекао је да је реконструкција Владе покушај спашавања ПЕС и Спајића који према најновијим анкетама имају 15 одсто подршке.
„Цијена те реконструкције је продаја националних интереса Црне Горе“, рекао је Живковић.
Он је казао да је бесмислено говорити о реконструкцији Владе са Мандићем и Миланом Кнежевићем.
„То су људи који тврде да Црна Гора није држава“, рекао је Живковић.
Он наводи да је Мандић суштински лидер ове већине.
Проблематично је, рекао је, улазак Бошњачке странке у Владу. Казао је како је до јуче вјеровао да та странка држи до вриједности и програмских принципа и идеала.
„Данас могу да кажем да понуда коју сте Ви добили јесте заправо продаја принципа и идеала. Жао ми је што као човјек и као политичар томе присуствујем. Ви данас улазите у коалицију са десничарима, који ратне злочинце третирају као хероје. Немојте мислити да ДПС није могао да сједне за сто са Мандићем и да се договоримо око симбола и уставних дефиниција. Па нијесмо. Нема те цијене коју ми треба да платимо да бисмо постали дио извршне власти. Ви сте данас понтонски мост да ЗБЦГ уђе у владу, а да нема вас овдје, ЗБЦГ не би ушао у владу. То да знате. Црна Гора се данас етнофедерализује“, рекао је Живковић.
Он је позвао Бошњачку странку да раскине коалицију са ДПС-ом у Бијелом Пољу, и свугдје гдје врше власт заједно.
„Урадите то, а ми ћемо знати како даље“, предочио је Живковић.
Премијер: Постајемо примјер за регион, Европа ће поздравити велику већину
У уводној ријечи, премијер Милојко Спајић рекао је да имамо историјску већину, која је тестамент да ће Црна Гора бити стабилна и да ће земља моћи да се посвети суптинским темама, интеграцијама, економији и социјалној политици.
„Данас је Црна Гора најпомиренија у својој историји. Свака жртва је била примјерена и ова већина је гарант једне стабилности и усјешности. Постајемо примјер у региону заједничког живота и рада“, рекао је премијер.
Он је позвао опозицију да буде конструктивна, истичући да су идуће три и по године кључне за европске интеграције Црне Горе, али и за економске реформе. Нагласио је да је Европа сад 2 само почетак.
„Да власт и опозиција заједно уведу Црну Гору у ЕУ 2028. године, а можда и прије“, рекао је Спајић.
Он је рекао да ће Европа поздравити велику већину, као одраз стабилности и зрелости.
„Овако може и регион, окренут антикорупцији и стабилности. Овако може да изгледа Балкан. Ми смо примјер у региону, светионик за регион. Треба да сарађујемо са свима у региону“, рекао је премијер.
„Посланици морали да добију материјал раније“
Посланица Јевросима Пејовић рекла је да би било важно да су посланици материјал добили раније, те да су знали макар дан прије који ће све ресори чинити нашу будућу владу.
„Молим Вас да се овакве ствари убудуће не дешавају јер је ово изнад свега образ наше институције“, рекла је Пејовић.
Филип Аџић (ГП УРА) рекао је да је велика брука за Црну Гору данашња сједница, те да тастер посланици не знају ни за кога гласају. Он је рекао да је актуелна већина унизила све институције.
„Ово је брука“, рекао је Аџић.
Казао је да ако Јован Вучуровиц (ЗБЦГ-НСД) наброји све министре и ресоре, повући ће се из парламента.
Мандић је рекао да када се гласало о избору 43. Владе у којој је Аџић био министар, 98 одсто посланика није ни знало ко је Аџић.
Већином гласова, (48 против и један за) одлучено је да приликом заказивања ове сједнице није повријеђен пословник Скупштине Црне Горе.
Мандић је рекао да се данас не бира нова влада, и да је све у вези предлагања избора и именовања и наставка сједнице урађено у складу са законом и пословником.
Посланик СД Црне Горе Борис Мугоша рекао је да је повријеђена процедура за заказивање наставка сједнице парламента. Он је рекао да данас имамо потпуно измијењену структуру Владе, па је по мишљењу неких правника, морала да се предложи нова, 45. Влада, а не да се иде с овим именовањима.
„То остављам Уставном суду“, рекао је Мугоша.
Он је рекао да већина исказује силу и бахатост.
„Побиједиће грађанска, културна, еманципована, освијећшена грађанска Црна Гора, то вам гарантујем“, рекао је Мугоша.
Најава сједнице
Нова српска демократија добиће мјесто потпредсједника Владе, који ће покривати Будимир Алексић, министарка туризма биће Симонида Кордић, док ће Славен Радуновић бити министар урбанизма.
Функционер ДНП-а Милун Зоговић биће потпредсједник Владе за регионални развој, а Маја Вукићевић ће бити министарка саобраћаја.
Владимир Мартиновић више неће бити министар у Влади Црне Горе, а умјесто њега нови министар биће Дамјан Ћулафић.
Главни одбор Покрета Европа сад једногласно је подржао реконструкцију Владе. Из те партије оцјена да ће власт бити стабилнија и ефикаснија. Према нашим сазнањима, одлучено је да Милутин Буторовић буде министар без портфеља.
У Владу улази и Бошњачка странка. БС-у ће припасти пет ресора и мјесто потпредсједника Владе у оквиру ресора. Скоро сви чланови ГО подржали су такву одлуку, само један је био против.
У питању су мјесто потпредсједника Владе за вањску политику, министра вањских послова, министра за социјалну бригу, бригу опородици и демографији, министра дијаспоре, министра рударства, нафте и гаса и министра за регионални и институционални развој и невладин сектор.
Извјесно је да ће мјесто министра вањских послова припасти лидеру БС-а Ервину Ибрахимовићу. Он ће бити и потпредсједник Владе за међународне односе.
Дамир Гутић биће министар социјалног старања и демографије, док ће министар за дијаспору бити Мирсад Аземовић.
Ерсад Суљевић ће бити министар за регионални и институционални развој и сарадњу са НВО, док ће Адмир Шахмановић бити министар рударства, нафте и гаса.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: