Ванредна сједница Тужилачког савјета: Ковач поднио предлог за разрјешење Лепе Меденице
1 min readВршитељка дужности врхвног државног тужиоца Татјана Беговић отворила је ванредну сједницу Тужилачког савјета (ТС).
На сједници, како је најављено, чланови ТС би требало да разматрају комуникацију државних тужилаца и руководилаца у вези са поступањем у кривичном предмету због скидања забране уласка члановима кавачког клана из Београда Вељку Беливуку и Марку Милљковићу.
Беговић је у уводном дијелу казала да је министар правде Марко Ковач поднио предлог за разрјешење тужитељке Лепе Меденице.
У току је уводни дио сједнице, која је, како је најављено, затворена за јавност, на којем се расправља да ли треба обавити разговоре са позваним тужиоцима или не, будући да ј Ковач у међувремену поднио предлог за разрјешење Меденице.
Члан Тужилачког савјета Бојан Божовић казао је да је за интегритет и јачање ТС-а врло важно да имају више информација о поступању тужилаца у предмету скидања забране осим онога што су добили путем медија.
Члан ТС-а Стево Мук казао је да је добро што се ТС бави овом темом, али није био задовољан како је формулисана тачка дневног реда у најави сједнице.
„Мислим да смо ово много боље да дефинишемо како бисмо много боље могли да одговоримо ко су учесници и шта је циљ овог разговора. Ова информација поводом предлога министру правде, а која је упућена дисциплинском поступку, требало је и о томе сачинити информацију за јавност“, казао је Мук.
Он је казао да имамо дисциплинског тужиоца, који је тужилац у тужилаштву чије се разрјешење руководиоца тражи. „Видјећемо хоће ли се он изузети или не“, казао је Мук.
Члан ТС-а Милош Вуксановић поновио је да то тијело право мјесто гдје треба обавити разговор са тужиоцима, који су поступали у предмету скидања забране Беливуку и Миљковићу.
Представница тужилачке организације Ђурђина Ивановић навела је да је министар правде поднио предлог за разрјешење руководитељке Вишег тужилаштва Лепе Меденице.
„На тај начин је започела процедура према члану 111 Закона о Државном тужилаштву. Дакле, поступак је у току – дисциплински тужилац, због чега бисмо ми можда расправом данас угрозили тај поступак. У овом тренутку ово је нови моменат, па тај учесник има својству у том поступку, па има одређена права. Дакле, мислим да ова чињеница доводи у питање односно искључује наша овлашћења у овом тренутку“, нагласила је Ивановић.
Члан ТС-а Синиша Газивода се на почетку осврнуо на могући конфликт интереса, који је поменуо Мук.
„Сматрам данас као и тада, када су се појавиле ове информације, да сви актери нијесу имали исту могућнист и простор да нешто кажу на ову тему. Због тога ћу гласати и за овако предложен дневни ред“, казао је Газивода.
Он је рекао да не мисли да ће ТС послије разговора са тужиоцима прејудицирати поступак дисциплинског поступка.
Представник угледних правника Филип Јововић сматра да би ова сједница требало да се одржи како би се показао став ТС-а.
Вршитељка дужности ВДТ-а Татјана беговић казала је да у очувању интегритета све проблеме треба рјешавати пред ТС, али да је у међувремену поднијет предлог министра.
„Негдје сам и за и против да се ова сједница одржи. Због негативне перцепције јавности негдје сматрам да би требало обавити разговор са тужиоцима“, навела је она.
Тематска сједница ТС заказана је након сједнице скупштинског Одбора за политички систем, равосуђе и управу, гдје су се чуле бројне оптужбе о поступању тужилаца, притисцима и одлукама у октобру 2021. године када су Основно државно тужилаштво и тужилац Вукас Радоњић дали налог за хапшење двојице службеника Управе полиције, због сумње да је са њихових налога скинута забрана уласка.
Радоњић је тог дана саопштио да полиција није послушала његов усмени налог да се ухапсе два полицајца осумњичена за укидање забране уласка у Црну Гору Беливуку и Миљковићу. Након што је за то дао и писани налог, како је казао, око поноћи га је назвала руководитељка Вишег државног тужилаштва Лепа Меденица и тражила му да пусти те службенике Управе полиције, оптуживши га да поступа незаконито.
„Када сам одбио, рекла ми је да ће ме звати в.д. ВДТ-а (Дражен Бурић). Он није тражио да их пустим, али јесте да списе предам СДТ-у. О томе сам сачинио забиљешку, то све постоји у уписнику тужилачке управе”, казао је Радоњић.
Оптужбе на рачун тужитељке Меденица изнио је на сједници одбора и бивши руководилац подгоричког Основног тужилаштва Никола Боричић. Он је казао да је увјерен „да му је управо због овог случаја пукла погибија“, и да је остао без фотеље првог тужиоца.
Током излагања оптужио је руководитељку подгоричког Вишег државног тужилаштва Лепу Меденицу да га је притискала у овом случају, али да је он „остао при својој одлуци и подржао колегу који је издао наредбу за хапшење двојице полицијских службеника“.
„Није прошло 10-15 минута добио сам позив од руководитељке Вишег државног тужилаштва и, право да вам кажем, не знам одакле је знала да радимо тај предмет. Осим мене, Радоњића и једног или два полицијска службеника више нико није знао. У разговору је захтијевала да Радоњић те особе пусти на слободу. Рекао сам да Радоњић све ради како треба и да га подржавам. Тако се завршио позив. Након неколика минута услиједио је позив у ком се тражи да му одузмем предмет, а за то постоје законом прописани услови. Након тога је тражено да позовем тадашњег главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића, што сам одбио. Након тога је услиједио позив Радоњићу, а о чему ме обавијестио и те ноћи и идућег јутра службено“. Послије овог предмета, саопштио је, крајем године незаконито је смијењен.
Расправа је настављена у медијима дан након сједнице скупштинског Одбора. Почело је са дописом руководитељке ВДТ-а Лепе Меденице, којој позив за сједницу Одбора није послат. Она је реаговала саопштењем, истичући да је Боричић, изнио ноторне неистине од њој.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: