Варади: Остварљива је територијална и персонална аутономија Срба на КиМ
Линија испод које се не смију спустити српски интереси јесте територијална и персонална аутономија за Србе на Косову и Метохији, каже Тибор Варади, академик, професор права, који је заступао Србију у међународним процесима.
Консензус је мало вјероватан, али унутрашњи дијалог о будућности Косова и Метохије је веома важан, прије свега да би се јавност упознала са чињеницама, смтара професор Варади.
Варади у интервјуу Танјугу поздравља позив предсједника Србије Александра Вучића да започне унутрашњи дијалог о будућности Косова. Оцјењује је да је то прилика да се шира јавност „упозна са стварношћу“, јер ће, како каже, ако она постане општепозната и призната и преговарачима бити лакше.
Неће морати, како каже, да бране митове, већ ће лакше моћи да преговарају за најбољу од могућих опција у интересу Србије. То је, по његовом мишљењу, персонална и територијална аутономију Срба на Косову, и линија испод које се не смеју спустити српски интереси.
„Да се Косово ‘врати’ и постане дио Србије, мислим да у овом часу, мада то није лако рећи, није реално. Али, нисам свезналица… А то да се српске цркве, манастири, културна и језичка права заштите путем персоналне и територијалне аутономије, то је остварљиво. То би било праведно и могуће. То је остварљив циљ“, каже Варади и прецизира да мисли на територијалну аутономију сјеверног Косова.
Вјерује да би то и за Европу било неоспорно и сматра да се преговарачи морају заложити за то да Срби на Косову и Метохији и убудуће могу да живе као Срби, „да сачувају језик, културу и своје српство“.
Тај предлог се, истиче, мора изнијети на сто прије договора о коначном статусу српске покрајине.
Варади не вјерује да је могућ консензус, али понавља да је унутрашњи дијалог о будућности Косова и Метохије веома важан, прије свега да би се јавност упознала са чињеницама.
(РТС, Танјуг)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Која персонална и која територијална аутономија Срба на Косову?!
Косово је окупирана територија. Почетак и крај сваке приче.
Него, неко би да мало забашури издају.
Неће да може.
То је онај врли правник што је онако вјешто формулисао питање МТ у Хагу у вези резолуције о самопроглашењу тзв. Косова. И сада, као и раније, има нешто паметно да каже. Још је и академик.
Раформирати САНУ као квислиншку организацију!