ИН4С

ИН4С портал

Ваш пријатељ и ви имате различите политичке ставове – можете ли да сачувате однос

Ако се ви и ваш пријатељ не слажете око важних политичких питања, може бити тешко очувати тај однос – али није немогуће. Несугласице око политике не морају значити крај пријатељства, а да би оно опстало, потребна је зрелост и стрпљење. Шта да радите када политика почиње да „квари“ пријатељство.

Добро је да наши пријатељи имају другачија мишљења и погледе на живот од нас – тако можемо да добијемо увид у нове перспективе, чујемо нешто о различитим искуствима, премишљамо о сопственим принципима, уверењима, преиспитујемо себе, друге око нас…

Уз то, повремене „дебате“ током изласка са друштвом могу да буду забаван начин да се опустимо, размењујемо утиске, развијамо радозналост… Међутим, шта када политички разговори постану интензивнији, атмосфера се промени и настаје тензија због неслагања? Шта да учините када схватите да, колико год вам је пријатељ драг, не можете а да не приметите да вам се мишљења о политици поптуно разликују?

Може ли пријатељство да опстане иако имате супротне политичке ставове? Укратко, може – али ово зависи од личних принципа и граница. Ако се борите са мислима да ли вреди одржати одређено пријатељство када се умеша политика, можете прво да предузмете неке кораке да бисте лакше дошли до одлуке.

Постављајте питања

Када се не слажемо са неким, може бити тешко разумети њихову страну – некада то чак и не желимо. Ипак, ако је ваше пријатељство искрено, требало би да може да преживи неке неугодне разговоре. Када следећи пут разговарате са пријатељем о политици, покушајте да поставите нека од ових питања:

  • „Заиста сам изненађен што тако мислиш. Можеш ли ми објаснити своје гледиште?“
  • „Желим да разумем твоју перспективу. Хоћеш ли ми рећи зашто тако мислиш?“
  • „Нисам раније чуо тај аргумент, можеш ли појаснити?“

Оно што је кључно за ове врсте питања је да их постављате и заиста желите да чујете и разматрате адекватан одговор. Ако сте непријатељски настројени или неискрени, ваш пријатељ ће то осетити и можда ће несугласица ескалирати и претворити се у свађу. Ако вас не занима њихов аргумент, онда избегавајте питања.

Поставите правила

Ако током разговора о политици нико није вољан да промени своје мишљење и уважи туђе, онда би постављање неких правила могло помоћи да се избегну разговори који нису ни пријатни ни продуктивни. Можете се ослонити на промену теме, напуштање разговора или једноставно можете одлучити да проводите мање времена са тим пријатељем.

Можете рећи нешто попут:

  • „Драго ми је да разговарам о овоме са тобом, све док се поштујемо и останемо мирни.“
  • „Јасно је да нам је стало до овога и мислим да нико од нас неће променити мишљење. Да ли да разговарамо о нечему другом?“
  • „Кад год причамо о овоме, чини се да се увек свађамо. Ако се то поново деси, не желим више да разговарам о томе.“

Да бисте успоставили ове смернице, важно је и сами знате шта вам је важно да друга страна разуме шта нећете толерисати.

Знајте своје границе

Неке политичке несугласице могу бити ситне, засноване на малим стварима, али друге могу да делују као да вређају све аспекте вашег живота или принципа. То може бити изузетно велики изазов за пријатељства, тако да морате бити сигурни да ли желите да га сачувате или не.

Повремена неслагања и различита гледишта унутар пријатељства могу бити здрава ствар, али ако се осећате несигурно или као да вас пријатељ не поштује, то није у реду. У случају да вас ово оптерећује, толико да сваки разговор о политици са пријатељем представља стрес, онда је најбоље да се та тема потпуно запостави. У најгорем случају, то може бити знак и да је самом пријатељству дошао крај.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy